Turysci.pl

facebook/Grupa Krynicka GOPR

Trzy lawiny w Tatrach porwały siedmiu turystów. Pod śniegiem zginęły trzy osoby

12 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Od minionego weekendu w Tatrach panują bardzo trudne warunki ze względu na zalegający na zboczach śnieg. Eksperci ostrzegali, że w każdej chwili może dojść do jego osunięcia, co spowoduje lawinę i niestety tak też się stało. Po polskiej stronie doszło do dwóch zdarzeń, natomiast jedno miało miejsce w Słowacji. Trzej turyści zginęli pod śniegiem. O tragicznych wydarzeniach poinformowali ratownicy TOPR, którzy w swoich social mediach opublikowali szczegółowy wpis, służący ku przestrodze wszystkim turystom decydującym się na górskie wycieczki w tak niekorzystnych warunkach. Niestety dla niektórych trasa miała opłakane skutki.

Ekstremalnie niebezpieczne warunki w Tatrach

Ze względu na obecne warunki atmosferyczne w Tatrach wprowadzono drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Nieustanne opady śniegu wciąż tworzą wielkie niebezpieczeństwo dla wszystkich, który zdecydują się wybrać na szlaki, co TOPR zdecydowanie odradza. W ubiegły weekend wystąpieniu lawin sprzyjał także silny wiatr.

Często w tak trudnych warunkach ratownicy do przeprowadzenia akcji ratunkowej nie mogą użyć helikoptera i na miejsce wezwania udają się specjalnie przystosowanymi pojazdami, co zajmuje nierzadko więcej czasu. Tak stało się właśnie w sobotę, kiedy o zejściu lawiny, która porwała turystów, dowiedzieli się ratownicy TOPR.

Turyści Łącznie, którzy widzieli, jak lawina porywa dwoje ludzi, przechodzących na Przełęcz pod Kopą Kondracką, niezwłocznie poinformowali służby. Na alarm ruszyło piętnastu funkcjonariuszy i pies lawinowy.

Świadkom zdarzenia udało się wydobyć spod śniegu żywą kobietę, która była w dobrym stanie. Z urazem ręki trafiła do szpitala, lecz niestety tyle szczęścia nie miał jej towarzysz. Pomimo długiej reanimacji 19-letniego mężczyzny nie udało się uratować.

- Po 21 minutach od zasypania, turyści na powierzchnię wykopali drugą ofiarę bez oznak życia i podjęli resuscytację krążeniowo oddechową. Ratownicy, którzy dotarli na miejsce po wykonaniu zaawansowanych czynności medycznych, rozpoczęli transport turysty w noszach SKED cały czas prowadząc RKO. Turystę przekazano w Kuźnicach załodze karetki pogotowia - czytamy na facebookowym profilu TOPR.

To nie koniec tragicznych wieści

Niestety chwilę później do centrali wpłynęło kolejne niepokojące zgłoszenie. Osuwający się śnieg porwał trzech turystów nieopodal Szpigasowej Przełęczy. W tej akcji wzięło udział aż 29 ratowników i towarzyszący im pies.

- Ratownik ze Stawów po dotarciu na miejsce rozpoczął przeszukiwanie lawiniska i odnalazł poszkodowaną turystkę, której spod śniegu wystawał kijek. Turystka w stanie dobrym została wykopana spod śniegu i sprowadzona do Schroniska, a dalej pojazdem ATV zwieziona na Palenicę Białczańską - informują toprowcy.

Tego dnia o pomoc poprosili również turyści, którzy ze względu na fatalne warunki nie byli w stanie dotrzeć do Doliny Kondratowej i utknęli w regionie Przełęczy Pod Kopą Kondracką.

W Tatrach lawina porwała dwóch mężczyzn

Niestety po słowackiej stronie Tatr także doszło do tragicznego zdarzenia. Do ratowników zgłosiła się kobieta, której partner wraz z innym mężczyzną nie dawali znaku życia. Dzięki telefonom komórkowym ustalono ich lokalizację, lecz w miejscu ich wspinaczki przeszła lawina, która zabrała ich ze sobą.

Ratownicy i psy znaleźli turystów, lecz na pomoc było już za późno. Słowacy w wieku 36 i 41 lat zginęli pod śniegiem, a ze względu na trudne warunki atmosferyczne ich zwłok nie można było przetransportować.

- Na nadchodząca dobę TOPR ogłosił 2-gi stopień zagrożenia lawinowego. Prognozowane opady śniegu będą pogarszać sytuację lawinową i warunki do uprawiania turystyki. Apelujemy o rozwagę w planowaniu górskich wycieczek - apelują ratownicy TOPR.

  1. Rzadkie zjawisko nad Tatrami. Chmury soczewkowate zasnuły niebo, "Wyglądają jak UFO"

  2. Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022

  3. Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice. Jakie zwierzęta toczyły walki na arenie?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

źródło: facebook/ Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR; se.pl; podroze.wprost.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Ceny wstępu na molo w Sopocie znów poszły w górę. Za mały spacerek zapłacisz krocie
Czytaj więcej >

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]