Turysci.pl > Polska > Słowacja zamyka wysokogórskie szlaki w Tatrach. Tak będzie aż do połowy czerwca
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 31.10.2022 15:07

Słowacja zamyka wysokogórskie szlaki w Tatrach. Tak będzie aż do połowy czerwca

drogowskazy
unsplash/Damian Skubaczewski

Kto planował wypad w Tatry Wysokie na Słowacji, musi odłożyć plany do przyszłego roku. 1 listopada 2022 roku Słowacy zamkną część swoich Tatr na zimę. Szlaki wysokogórskie pozostaną niedostępne dla turystów aż do czerwca. Coroczne zamknięcia uzasadniane są względami bezpieczeństwa i ochroną przyrody.

Jeśli przebywacie obecnie w Tatrach, warto wykorzystać ostatnią okazję na wspinaczkę, bowiem ograniczenia nie obowiązują po stronie polskiej. Już od jutra osoby poruszające się po polskiej stronie Tatr powinny mieć się na baczności w szczególności przy granicy.

Część Tatr zamknięta. Turyści wejdą tam dopiero w połowie czerwca

Na Słowacji rozpoczyna się sezon zimowy i jak co roku, wraz z pierwszym dniem listopada zostaną zamknięte słowackie szlaki wysokogórskie dla wędrowców. Z powodu zamknięcia niedostępna będzie większość szczytów znajdujących się powyżej schronisk.

- Uwaga! Jutro ostatni dzień, by wyjść wyżej niż schroniska w Tatry Słowackie! Od 1.11 do 14.06 będą one jak co roku zamknięte. Można będzie chodzić do schronisk (z wyjątkiem Chaty pod Rysami), i na kilka dozwolonych szczytów: Skrajne Solisko Baraniec, Babky, ale koniecznie sprawdźcie, którymi dokładnie szlakami, bo nie wszystkimi – czytamy we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych przez przewodniczkę tatrzańską Maję Sindalską.

Z powodu zamknięcia wszystkich szlaków powyżej schronisk niedostępne pozostaną takie szczyty jak Krywań czy Sławkowski Szczyt. Od 1 listopada nie jest już możliwe także wejście na Rysy z polskiej strony i zejście na Słowację. Na górę położona na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich dostaniemy się tylko od strony polskiej.

Zimowe zamykanie szlaków w partiach wysokogórskich jest praktykowane przez Słowaków od lat

Rozporządzenie TANAPu, czyli słowackiego odpowiednika TPN, to stały element sezonu w tym kraju. Decyzja podyktowana przez tamtejszych parkowców jest względami ochrony przyrody, ale także bezpieczeństwem turystów, którzy w zimie w Tatrach Wysokich narażeni mogą być m.in. na lawiny.

Ponowne otwarcie szlaków planowane jest na połowę czerwca. Od 1 listopada do 14 czerwca poruszanie się po wysokogórskich szlakach na terenie Słowacji będzie możliwe wyłącznie w towarzystwie przewodnika posiadającego uprawnienia. Za nieprzestrzeganie ograniczenia grożą wysokie mandaty o wysokości nawet do 100 euro oraz obciążenie kosztami akcji ratunkowej w przypadku wypadku.

  1. Morskie Oko znów ma lokatorów. Kolonia bobrów rozgościła się w Tatrach

  2. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje. Utrudnienia nie zniechęciły turystów

  3. Turyści pozywają TUI. “Po wczasach rozchorowało się ponad 40 osób”

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: podroze.wprost.pl

Tagi: Tatry Polska