Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Morze Bałtyckie wyrzuciło olbrzymie ilości muszli na plaże. Jest komunikat ws. przyczyn
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 15.04.2022 10:27

Morze Bałtyckie wyrzuciło olbrzymie ilości muszli na plaże. Jest komunikat ws. przyczyn

muszle na plaży
fot. MarkgrafAve, canva.com

Turyści są zaniepokojeni widokiem bałtyckich plaż. Morze wyrzuciło tam wielkie ilości muszli małży. Zakład Oceanografii Rybackiej i Ekologii Morza w Morskim Instytucie Rybackim uspokaja jednak i wyjaśnia, że powodem tego stanu rzeczy jest sztorm.

Chociaż tak wielkie ilości wyrzuconych na brzeg muszli to niecodzienny widok i wzbudza niepokój wśród turystów, naukowcy uspokajają i wyjaśniają, że to zjawisko jest zupełnie normalne.

Morze Bałtyckie wyrzuciło ogromne ilości muszli

Głosy zaciekawionych zjawiskiem turystów dotarły do Akwarium Gdyńskiego, którego pracownicy postanowili rozwiać wątpliwości i o zdanie zapytali eksperta dr Adama Woźniczkę, kierownika Zakładu Oceanografii Rybackiej i Ekologii Morza w Morskim Instytucie Rybackim-Państwowym Instytucie Badawczym. – Zjawisko mniej lub bardziej, a okresowo wręcz masowego, wyrzucania na plaże muszli małży, czy wręcz żywych małży, jest zjawiskiem naturalnym i regularnie obserwowanym m.in. na całym polskim wybrzeżu wyjaśnia ekspert.

Ogromna ilość muszli nad Bałtykiem

Jak wyjaśnia kierownik Zakładu Oceanografii Rybackiej i Ekologii Morza efektem wyrzucania na brzeg morski wielu przedmiotów i organizmów w tym także muszli czy bursztynu, ściśle związane jest ze zjawiskami sztormowymi.

Sztorm to nie tylko wiatr i efektowne fale widoczne na powierzchni morza. To także silne oddziaływanie falowania na dno morskie, którego efektem jest „wzburzanie” osadów dennych, a także prądy, które to oddziaływanie potęgują i odpowiadają za transport tego, co z dna zostaje wymyte – wyjaśnia dr Adam Woźniczka.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: podroze.gazeta.pl, facebook.com

Tagi: Polska