Arboretum w Wojsławicach to wyjątkowy ogród dendrologiczny, którym zachwyca się mnóstwo Polaków. Obiekt położony jest na terenie Wojsławic w gminie Niemcza w województwie dolnośląskim. Od 1988 roku stanowi również filię Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Na tle pozostałych tego typu ogrodów wyróżnia go bogactwo różaneczników, azalii, liliowców, bukszpanów, a także drzew oraz krzewów niemrozoodpornych. W 2020 roku na obszarze arboretum powstał Polski Ogród Milenijnych.Arboretum w Wojsławicach obfituje w unikatowe oraz różnorodne odmiany roślin polskiej hodowli i gatunki roślin zagrożonych, ginących oraz chronionych. Sam ogród dendrologiczny leży 50 kilometrów na południe od Wrocławia. Od niemieckiej granicy natomiast dzieli go zaledwie kilka kilometrów. Arboretum leży na terenie chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Malownicza okolica charakteryzuje się licznymi jarami oraz wąwozami.
Tata, matka i córka znajdowali się na jeziorze. Żeglowali podczas wakacyjnego wypoczynku. Jak to jest na takich wyjazdach, nie zabrakło wielu pamiątkowych zdjęć. Mężczyzna zrobił zdjęcie swojemu dziecku. Później zorientował się, co wydarzyło się w drugim planie. Fotografia stała się hitem internetu.
Koronawirus ponownie zaczyna paraliżować życie w miastach, szczególnie uderzając w sektor turystyczny. Kolejne europejskie kraje wprowadzają dodatkowe obostrzenia, czego przykładem są Polska, Francja czy Niemcy. Jednak okazuje się, że niektóre miasta są przekonane, iż poradziły sobie z epidemią i rozpoczynają powrót do normalnego funkcjonowania. Służby nie mają już rzekomo problemu z rozprzestrzeniającym się wirusem, a władze mogą być zadowolone, ponieważ wprowadzony system okazał się skuteczny.Chociaż koronawirus stają znów coraz poważniejszym problemem, niektórzy właśnie zapanowali nad epidemią. Obecnie drastyczny skok zachorować odnotowany jest europejskich krajach jak Polska, Francja czy Niemcy. Coraz bardziej obciążona jest sektor zdrowia także w Czechach oraz na Ukrainie. Moment wytchnienia ma natomiast służba w Tajwanie. Ostatni raz lokalny przypadek koronawirusa został tam odnotowany pół roku temu, a władze sugerują, że pokonały epidemię.
Woda, która na co dzień wypełnia Kanał Elbląski, została całkowicie wypompowana. Teraz turyści mają wyjątkową okazję, aby zobaczyć, co kryje się na dnie jednego z najpopularniejszych kanałów w Polsce. Warto wybrać się w te turystyczne okolice, ponieważ taka okazja nie zdarza się zbyt często. Takie widoki to prawdziwa rzadkość. Trudno znaleźć jest okazy, jakie można zaobserwować na dnie kanału.Na co dzień woda wypełnia Kanał Elbląski, a turyści podróżują łodzią w tym wyjątkowo interesującym miejscu. Obecnie w związku z zakończeniem sezonu wakacyjnego postanowiono – jak co roku – wypompować wszystko, by móc przeprowadzić konserwację oraz naprawę elementów, które zazwyczaj pracują pod wodą. Teraz wczasowicze mają niesamowitą okazję zobaczenia mechanicznej konstrukcji.
Samolot gromadzi nawet kilkuset pasażerów w czasie jednego lotu. Chociaż nie wszyscy mają ze sobą bezpośredni kontakt, można podejrzewać, że wirusy i bakterie łatwo się między nimi przemieszczają. Badacze postanowili sprawdzić, jaka jest szansa na zarażenie się koronawirusem na pokładzie. Pod uwagę wzięli liczbę infekcji u dotychczasowych pasażerów i ogólna liczbę ludzi podróżujących samolotami.
Flaga reprezentuje jeden z najbardziej turystycznych krajów na całym świecie. Można ją jednak łatwo pomylić z nawet kilkoma innymi państwami, jeśli nie jest się specem od geografii. Domyślacie się już, jaka jest odpowiedź? Zastanówcie się jeszcze chwilę i napiszcie w komentarzu na Facebooku pod tym artykułem. Dajcie też znać, czy mieliście już okazję odwiedzić ten przepiękny kraj.Opublikowany przez nas obrazek to oczywiście flaga Włoch. Są jednak aż trzy inne flagi, które mają mnóstwo podobieństw do symbolu Italii i jeśli geografia nigdy nie była waszą mocną stroną, to łatwo o pomyłkę. Wiecie o jakich krajach mówimy? Chodzi o barwy, które reprezentują Meksyk, Węgry oraz Bułgarię. Na wszystkie składają się kolory: zielony, biały i czerwony. Flagi różnią się od siebie jednak kolejnością wymienianych barw oraz ich położeniem.
Kobieta, która zwiedzała ruiny w Pompejach – starożytnym mieście przykrytym popiołem wulkanicznym, przez 15 lat trzymała przy sobie skradzione artefakty. Pewnego dnia postanowiła je niespodziewanie odesłać do biura turystycznego we Włoszech. Jednak bynajmniej nie dlatego, że turystkę ruszyło sumienie. O szczegółach tej historii poinformował portal onet.pl.Kobieta, której historia zainteresowała brytyjski dziennik The Guardian, 15 lat temu zjawiła się we Włoszech. Turystka z Kanady postanowiła zwiedzić jedno z najsłynniejszych miejsc, jakim są Pompeje. Starożytne miasto po wybuchu Wezuwiusza zniknęło pod wulkanicznym pyłem, a toczący się w nim życie zatrzymało się niemal w jednym momencie. Podczas swojej podróży Kanadyjka dopuściła się przestępstwa, kradnąc kilka artefaktów, które miały służyć jej jako pamiątki.
Kołobrzeg to jedna z najbardziej obleganych przez turystów miejscowość położona nad polskim morzem. Każdego roku w tym kierunku wybiera się mnóstwo wczasowiczów, aby opalać się na plażach i schładzać w wodzie, to jednak nadmorski kurort ma do zaoferowania więcej atrakcji, niż może się niektórym wydawać. Mieliście kiedyś okazję tam być? Może jeździcie tam co sezon?Jeśli będziecie zwiedzali Kołobrzeg i nie traficie na dobrą pogodę, to jeszcze nie koniec świata. Choć większość wczasowiczów kojarzy nadmorski kurort z wypoczynkiem na plaży, to można znaleźć tu więcej atrakcji, które sprawdzą się także poza sezonem letnim. Przedstawiamy listę interesujących obiektów, które warto obejrzeć o każdej porze roku.
Polacy powoli muszą przygotowywać się do zmiany czasu, która nastąpi już w tym miesiącu. Chociaż jesteśmy do tego przyzwyczajeni, pojawia się coraz więcej głosów niezadowolenia. Z badań przedstawionych przez portal money.pl wynika, że znaczna część Polaków jest za likwidacją zmiany czasu. W Unii Europejskiej pojawiła się już propozycja usunięcia tej modyfikacji. Kiedy musimy przestawić zegarki?W nocy z 24 na 25 października Polacy ponownie będą musieli przestawić zegarki. W tym okresie cofamy je o godzinę, przechodząc z letniego na czas zimowy. Chociaż optymiści stwierdzą, że zyskujemy godzinę więcej na sen, to z badań wynika, że aż dwie trzecie społeczeństwa uważa, że ta modyfikacja jest niepotrzebna i należałoby ją zlikwidować. Podobne nastroje panują w Unii Europejskiej.
Jezioro Czyste to – jak się pewnie już większość z was domyśla – jedno z najczystszych jezior w całej Polsce. Nazywane jest także Jeziorem Jasnym, co również podkreśla jego niesamowite walory. Ten wyjątkowy zbiornik wodny stanowi prawdziwą perłę Mazur. Mieliście okazję kiedyś spacerować wzdłuż jego brzegu? Odwiedzający jezioro przyznają, że trudno znaleźć piękniejsze miejsce.Jezioro Czyste leży na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Jest to leśny zbiornik wodny – otoczenie drzew jeszcze bardziej uwypukla jego walory. Odwiedzający doceniają nie tylko jego przejrzystość, ale również niezbyt bogatą faunę i florę, dzięki czemu sprawia wrażenie, jakbyśmy oglądali dno przez turkusową szybę. Turyści ceniący dziką naturę co roku podróżują w tym kierunku, aby nacieszyć się tak czystym zbiornikiem wodnym.
Historia Atlantydy to jedna z najciekawszych legend, które do dzisiaj interesują odkrywców. Zwłaszcza że zdaniem części ekspertów mityczny ląd rzeczywiście mógł istnieć, co potwierdza choćby dzieło antycznego filozofa Platona. Ze słów myśliciela wynika, że tajemniczy kontynent uległ zniszczeniu około 9600 r. p.n.e. Gdzie mogła znajdować się osławiona Atlantyda?Historia Atlantydy zaczyna się w dialogach Platona, ale część badaczy uważa, że grecki filozof mógł ten kontynent po prostu wymyślić. Kreacja miała posłużyć mu do stworzenia wizji państwa idealnego. Niektórzy jednak twierdzą, że Atlantyda mogła rzeczywiście istnieć. Kontynent położony gdzieś na Oceanie Atlantyckim (są też teorie, które mówią o Morzu Śródziemnym) miał miał mieć wielkość dzisiejszej Azji Mniejszej i Libii.
Podhale zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale również doskonałą kuchnią. Chociaż słynie przede wszystkim z serów, które na południu kraju możemy kupić wszędzie, warto spróbować też innych rarytasów. Jedliście kiedyś hałuski?
Wieś Doruchów dzisiaj nie wyróżnia się na tle innych, jednak wydarzenia z przeszłości na zawsze odmieniły to miejsce. Niektórzy nazywają je polskim Salem, ze względu na proces czarownic uznawany za ostatni na ziemiach Polski. Straszna historia śmierci niewinnych kobiet jest dziś powszechnie znana i to przez nią turyści przyjeżdżają na pobliskie wzgórze.
“Milionerzy” to jeden z najpopularniejszych programów emitowanych przez TVN. Niektórzy aż tak lubią teleturniej, że nie wyobrażaj sobie tego opuszczenia ani jednego odcinka z Hubertem Urbańskim. Co jakiś czas prowadzący zadaje zaskakujące pytanie, które zasługuje na szczególną uwagę. Podobnie było w przypadku zagadki, o której piszemy w tym artykule.Program “Milionerzy” jest dostępny zarówno w telewizji TVN, jak i wersji internetowej Player TVN. Tym razem artykuł poświęcimy pytaniu za niemałe pieniądze. Poprawna odpowiedź na nie jest warta aż 75 tysięcy złotych. O co zapytał Hubert Urbański swojego gościa? Ciekawe, czy wam udałoby się udzielić prawidłowej odpowiedzi. Przejdźmy więc do pytania, które wiąże się z turystyką – zwłaszcza morską.
Niedzica jako jedna z niewielu wsi w Polsce może pochwalić się wyjątkowym zamkiem. Średniowieczna twierdza położona na brzegu wygląda, jak obiekt wręcz wycięty z przepięknego filmowego kadru. Co roku przyciąga mnóstwo turystów z całego kraju. Mieliście kiedyś okazję zwiedzać ten zabytek? Jeśli nie, warto się wcześniej o nim czegoś dowiedzieć.Niedzica słynie ze swojego średniowiecznego zamku. Twierdza znajduje się na brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego. Trzeba przyznać, że na atrakcyjność warowni wpływa nie tylko sam obiekt, ale także malownicza kraina, w której się znajduje. Zabytek pochodzi najprawdopodobniej z początku XIV wieku i powstał dzięki decyzji Kokosza Berzeviczego. Nazwano go Dunajec.
Jezioro Śniardwy to oczywiście największe jezioro w Polsce, jednak nie tylko z tego powodu jest jedną z większych atrakcji turystycznych. Zbiornik każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wczasowiczów, którzy wypoczywają u brzegu i pływają po nim żaglówkami czy też motorówkami. Mieliście okazję kiedyś je zobaczyć? Leży we wspaniałej krainie, prawdziwym raju turystycznym.Jezioro Śniardwy położone jest na terenie Mazur. Jak dobrze wiem, region ten co roku latem jest odwiedzany przez Polaków z całego kraju. Niektórzy podróż do województwa warmińsko-mazurskiego traktują już niemal jak obowiązek. Szczególnie, że Śniardwy leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. To idealne miejsce dla miłośników wypoczywania nad wodą.
Wawel - to dla niego między innymi turyści z Polski i całego świata wybierają się do Krakowa. Znajdujący się tam zamek królewski jest jedną z największych atrakcji naszej dawnej stolicy. Zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz robi imponujące wrażenie. Mieliście kiedyś okazję zwiedzić ten przepiękny zabytek? To kawał polskiej historii, który każdy powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu.Zwiedzając Wawel można przez chwilę poczuć, jak żyli kiedyś nasi królowie. Chociaż twierdza już zapiera dech w piersiach, gdy znajdujemy się pod nią, dopiero zwiedzając jej wnętrze możemy odkryć wartość wielkich dzieł sztuki oraz wnętrza majestatycznych sal.
Program telewizyjny to uwielbiana przez wiele osób forma wypoczynku. Istnieje mnóstwo gatunków - serwisy informacyjne, seriale, teleturnieje, reality show czy talent show. Są jednak też programy podróżnicze, które wśród Polaków cieszą się dużą popularnością. Pokazują je nawet największe stacje. Poniżej przedstawiamy kilka tytułów. Który z nich lubicie najbardziej?
Las to miejsce, w którym przez moment zapominamy o problemach dnia codziennego. Ten błogi układ zmienia się dopiero w momencie, gdy na jednym z pni uważny turysta zauważy niepokojąco ciemne kształty.
PRL we wspomnieniach każdego Polaka wygląda nieco inaczej. Nas jednak najbardziej zastanawia kwestia wakacji z tego okresu i to, jak je zapamiętaliście. Mieliście swoje małe szlaki, a może podróżowaliście trasami największych artystów? Jeździliście z zapasem konserw i butlą gazową pod namioty, a może woleliście przecinać Polskę pociągami. Jak korzystaliście z wolnego czasu?Chociaż mówi się, że PRL to okres, w którym każdy miał ręce pełne roboty, to jednak wielu udawało się znaleźć chwilę wytchnienia. Dzieci mogły jeździć na kolonie, podróżować na gapę – więksi szczęściarze byli zabierani przez rodziców w trasy flagowym Fiatem125p. O wczasach artystów PRL-u również krążą już legendy. Większość z nich dotyczy oczywiście słynnej Juraty, gdzie wypoczywał choćby jeden z największych polskich aktorów Gustaw Holoubek.
Dzieci są już stałą częścią grup wyjazdowych, chociaż warto przypomnieć sobie podróże jeszcze kilkanaście lat temu. Brak skoordynowanych systemów wyszukiwań lotów, GPS-a na wyciągnięcie ręki - brzmi jak koszmar? Nie, problemem byli rozbrykani współtowarzysze.
Odkrycie w pobliżu miejscowości Ísafjörður na Islandii nie było do końca zaskoczeniem dla okolicznych mieszkańców. Osoby interesujące się historią wiedziały, że pod warstwami śniegu i lodu skrywa się wrak samolotu w czasów II Wojny Światowej. W ostatnich latach ocieplenie klimatu znacząco wpłynęło na topnienie lodowca Eyjafjallajökull, który pochłonął maszynę od razu po zderzeniu.
Halloween zbliża się wielkimi krokami, co jednych cieszy a innych denerwuje. W Polsce to święto pojawiło się dopiero w latach 90. XX wieku, ponieważ wcześniej żelazna kurtyna nie pozwalała na zbyt duży wpływ kultury zachodniej na nasz kraj. Dziś jest znane wszystkim, lecz obchodzone głównie przez młodych ludzi w miastach. Nie wszyscy są przekonani do idei wesołej maskarady na jeden dzień przed dniem Wszystkich Świętych.
Skalne miasto znajduje się na południu Polski, co nie powinno dziwić - polskie góry faktycznie skrywają wiele turystycznych pereł. Ten punkt zaś jest o tyle wyjątkowy, że przyjechała tu nawet ekipa z Hollywood.
Elbląg jest miastem, które jest zdecydowanie niedoceniane. Warto je jednak odwiedzić chociażby ze względu na tajemnicę którą w sobie skrywa. Chodzi o zamek krzyżacki, o którym wiedzą nieliczni, gdyż zachowała się tylko jego niewielka część. Archeolodzy twierdzą jednak, że gdyby ocalał, dziś byłby drugim Malborkiem, o którym również wiele przeczytać można na naszej stronie.
"Wyprawa Robinson" to program typu reality show, który był pokazywany jesienią 2004 roku na antenie stacji TVN. Można było go oglądać w poniedziałki oraz wtorki o godzinie 21:30. Prowadzącym był Hubert Urbański. Jakie były zasady?
Tony Halik, a właściwie Mieczysław Antoni Sędzimir Halik, urodził się 24 stycznia 1921 w Toruniu. Pierwsze lata spędził w rodzinnym majątku, później rodzina przeniosła się do Płocka, gdzie uczył się w Liceum im. Stanisława Małachowskiego, a potem Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Płocku. Nie był pokornym dzieckiem, W wieku 14 lat wbrew woli ojca popłynął na tratwie jako flisak, z Płocka do Wolnego Miasta Gdańska. W wyprawie przeszkodziła mu Straż Graniczna, która pod eskortą odstawiła go do domu.
Zalew Wiślany i Szczeciński zyskają nowe kawałki lądu. Sztuczne wyspy są usypywane z piasku wykopywanego z dna morskiego. W przypadku zachodniego zbiornika prace polegają na pogłębieniu toru wodnego. Dzięki temu ogromne statki będą mogły swobodnie pływać po akwenie. Zalew Wiślany zyska za to nowe połączenie z Bałtykiem.