Bałtyk jest odwiedzany przez rekinyFot. commons.wikimedia.org/wiki/File:Mrzeżyno_Polska_morze_Bałtyckie_-_panoramio_(4).jpg

Niewiarygodne, rekiny w Bałtyku. Mają nawet do 3 metrów długości

Bałtyk nie kojarzy się z krwiożerczymi potworami zdolnymi odgryźć nogę. Czy mamy powody do obaw w związku z rekinami, które w nim pływają? Trzy gatunki, o których dotąd niewiele się mówiło, wzbudzają lęk.

Bałtyk jest dosyć chłodnym i mało zasolonym morzem, przez co nie spotkamy w nim gatunków powszechnie występujących w cieplejszych regionach. Raczej nikt z wypoczywających w Polsce osób nie zastanawia się, czy wchodząc do wody może spotkać rekina. Okazuje się, że w niektórych okolicznościach jest to możliwe.

Koniec żartów, czy rząd wprowadzi stan nadzwyczajny w Polsce? Polityk PiS nie ma wątpliwościKoniec żartów, czy rząd wprowadzi stan nadzwyczajny w Polsce? Polityk PiS nie ma wątpliwościCzytaj dalej

Rekiny żyjące np. u wybrzeży Australii są bardzo groźne. Potrafią zaatakować niczego nie spodziewającego się człowieka i wciągnąć go pod wodę. Wiele osób nie wróciło z takiego spotkania, spora grupa ma ślady zębów na ciele lub musi korzystać z protezy nogi czy ręki. Ostre zęby tych ogromnych ryb przerażają.

Bałtyk jest odwiedzany przez rekiny

Można się zastanawiać, jak to jest, że w Bałtyku żyją rekiny, a nikt nigdy nie słyszał o jakimkolwiek ataku. Odpowiedzi na to i wiele innych pytań udzielił Sebastian Nowakowski z Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim. W wodach tego morza pojawiają się osobniki trzech gatunków: żarłacza śledziowego, kolenia i rekinka psiego.

- O ile w przypadku żarłacza śledziowego, zwanego też lamną, niektórzy ichtiolodzy uważają, iż jest to jedyny naturalny mieszkaniec przynajmniej Cieśnin Duńskich, o tyle pozostałe to tylko rzadcy goście - wyjaśnił Nowakowski.

Dorota Szelągowska zarażona koronawirusem. Okropne, z ekpią zwiedziła niemal całą PolskęDorota Szelągowska zarażona koronawirusem. Okropne, z ekpią zwiedziła niemal całą PolskęCzytaj dalej

Dorosły żarłacz śledziowy osiąga do 3 metrów długości i podobnie jak większość rekinów jest drapieżnikiem. Jako jeden z nielicznych, pojawia się nawet u wybrzeży południowej Islandii. Teoretycznie może być groźny dla człowieka, jednak rzadko pojawia się w pobliżu plaż. Zwykle żeruje na ławicach śledzi, a w dodatku lubi głębiny. Zimą w ogóle nie spotkamy go w tak zimnych wodach, jak w Bałtyku.

W programie TVN na żywo padły ostre słowa. Martyna Wojciechowska mówi bez ogródekW programie TVN na żywo padły ostre słowa. Martyna Wojciechowska mówi bez ogródekCzytaj dalej

Koleń jest od niego mniejszy i mniej agresywny, z pewnością nie zaatakowałby człowieka. Jest zagrożony wyginięciem, dlatego wpisano go do Czerwonej Księgi IUCN. Zagrożony jest także niewielki i zupełnie niegroźny rekinek psi, którego można zobaczyć na niemieckim wybrzeżu Bałtyku. Bywa poławiany jako ryba konsumpcyjna i często jest hodowany w akwariach dydaktycznych.

Dzisiaj grzeje: 1. Trwa walka o życie, usłyszeli potężny huk. Porażająca wiadomość od sąsiada Polski obiegła media
2. Policjanci mają dość ciągłych protestów? Chcą sporych podwyżek
3. Rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. Potrwa aż do wiosny. Europejskie wieści są wstrząsające

Rekiny są wyjątkowe

Skóra rekina może wydawać się gładka, lecz w rzeczywistości przypomina papier ścierny. Tak na prawdę to tysiące maleńkich łusek plakoidalnych nazywanych ząbkami skórnymi. Są systematycznie wymieniane na nowe. W paszczy rekina znajdują się za to prawdziwe zęby przypominające sztylety. Są niezwykle ostre i rosną w kilku rzędach, dlatego w momencie utraty jednego z nich, jest zastępowany przez kolejny. Rekinom zęby rosną przez całe życie.

Ostra broń w postaci zębów to nie jedyna rzecz, która przeraża ludzi. Rekiny potrafią wyczuć swoją ofiarę dzięki wyczulonemu węchowi nawet z odległości 500 m, a "usłyszeć" nawet z 2 km. Drgania wody wiele im mówią o potencjalnych ofiarach. Zaskakujące jest to, że jak na ryby widzą całkiem nieźle (nawet na 25 m) i potrafią rozróżnić kilka kolorów.

Rekiny mają stosunkowo duże mózgi i czasem przejawiają inteligencję oraz zdolności do uczenia się. Chociaż zwykle są samotnikami, wykazują też zachowania socjalne i komunikują się za pomocą mowy ciała.

- Dodatkowo rekin jest w ciągłym ruchu, nie ma bowiem pęcherza pławnego. Musi więc ciągle pływać, aby nie utonąć. Większość z nich musi też stale świadomie pompować wodę przez skrzela, by móc oddychać. To powoduje, iż wiele gatunków prawie w ogóle nie śpi - wyjaśnił Nowakowski w rozmowie z dziennikiem Bałtyckim.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najważniejsze odkrycie XXI wieku. NASA potwierdziła niesamowite doniesienia odnośnie Księżyca
  2. Szwedki są sercem z Polkami. Okazały niesłychaną pomoc w sprawie wyroku TK
  3. Wszyscy nagle zamilkli. Dramatyczne sceny na Podhalu, aż ciarki przechodzą
  4. Możesz dostać gigantyczną karę. Wszystko przez brak kwarantanny i testu na covid, trzeba znać nowe przepisy w Niemczech dla Polaków
  5. Wyrzucili suczkę na ulicę, bo jechali na wakacje. Niewiarygodne, kto jako pierwszy wyciągnął do niej pomocną dłoń
  6. Niedopuszczalna w TVP sytuacja. Prowadzący Pytanie na Śniadanie pobladli widząc co ratownik medyczny wyjmuje, program z poradami kulinarnymi przejdzie do historii

żródło: Dziennik Bałtycki

Następny artykuł