Turysci.pl
historia wielka legenda

Fot. Pxhere CC0 Domena publiczna

Wszyscy o niej słyszeli, ale nikt jej jeszcze nie znalazł. Nie odpuszczają, przeszukują cały świat

10 Października 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Historia Atlantydy to jedna z najciekawszych legend, w które mnóstwo osób wierzy do dzisiaj. Chociaż o zaginionym lądzie mówi się już od wielu lat, nikt go jeszcze nie odnalazł. Część odkrywców nie zamierza odpuścić

Historia Atlantydy to jedna z najciekawszych legend, które do dzisiaj interesują odkrywców. Zwłaszcza że zdaniem części ekspertów mityczny ląd rzeczywiście mógł istnieć, co potwierdza choćby dzieło antycznego filozofa Platona. Ze słów myśliciela wynika, że tajemniczy kontynent uległ zniszczeniu około 9600 r. p.n.e. Gdzie mogła znajdować się osławiona Atlantyda?

Historia Atlantydy zaczyna się w dialogach Platona, ale część badaczy uważa, że grecki filozof mógł ten kontynent po prostu wymyślić. Kreacja miała posłużyć mu do stworzenia wizji państwa idealnego. Niektórzy jednak twierdzą, że Atlantyda mogła rzeczywiście istnieć. Kontynent położony gdzieś na Oceanie Atlantyckim (są też teorie, które mówią o Morzu Śródziemnym) miał miał mieć wielkość dzisiejszej Azji Mniejszej i Libii.

Historia Atlantydy przyciąga do dzisiaj. Co wiemy o rajskim kontynencie?

Zapisana przez Platona historia przedstawia Atlantydę jako rajski kontynent, zamieszkany przez bogate społeczeństwo. Domy miejscowych miały być zdobione srebrem i złotem. Ze względu na obecność ciepłych i zimnych źródeł na terenie wyspy miało znajdować się wiele uzdrowisk. Region ten charakteryzował też urodzaj, dzięki czemu rolnicy mogli zaopatrywać mieszkańców w zboże oraz produkty pochodzenia zwierzęcego.

Jak twierdzi Platon, Atlanci – lud zamieszkujący Atlantydę – przestali żyć przykładnie i zgodnie z prawem nadanym przez bogów. Społeczność zatraciła się w bogactwie i zapragnęła nieograniczonej władzy – zdaniem filozofa rozpoczęła podbój Egiptu i Aten. To ostatecznie sprowadziło na kontynent wielką katastrofę. Zgodnie z podaniami został zatopiony przez morską falę tsunami, którą miało wywołać trzęsienie ziemi lub wybuch wulkanu.

Historia Atlantydy do dzisiaj pozostaje niewyjaśniona. Choć pojawia się wiele teorii, które mają potwierdzić jej istnienie, większość z nich posiada mnóstwo luk i nieścisłości. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o skarbie zebranym z plaży.

Źródło: Wirtualna Polska

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >
kobieta podróż

Na topie

5 kierunków, gdzie kobiety mogą czuć się bezpiecznie. Idealne miejsca na swobodną wycieczkę z przyjaciółką

Czytaj więcej >