Turysci.pl
Doliny oliwskie

Fot. Wikimedia Leszek Kledzik CC BY 3.0

Podróżowaliście przez Doliny Oliwskie? Cudowne widoki

23 Października 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Doliny Oliwskie są jedną z większych atrakcji Pomorza. Ta niesamowita kraina oferuje cudowne wyniki, co doceniają turyści, którzy chętnie je odwiedzają. Na formę dolin miała wpływ działalność wód roztopowych, które pochodziły z lodowc

Doliny Oliwskie należą do jednych z ciekawszych obiektów w rejonie Trójmiasta. Wody roztopowe pochodzące z lodowca skandynawskiego przyczyniły się do powstania niezwykle urozmaiconej rzeźby terenu. Podczas podróży po tej krainie Polacy mogą podziwiać bogactwo flory i fauny. Turyści często wypoczywają w tym miejscu. Prawdziwa gratka dla fanów przyrody. Szlak posiada 12 interesujących przystanków, które robią niesamowite wrażenie.

Podróż przez Doliny Oliwskie rozpoczyna się od ulicy Kwietnej. Tam znajdziemy punkt widokowy zwany Pachołkiem. Wieża widokowa, którą znajduje się do dzisiaj, powstała w latach 70. XX wieku. Ze szczytu możemy obserwować nie tylko zabudowania starej Oliwy – jednej z gdańskich dzielnic – ale również strefę krawędziową Wysoczyzny Gdańskiej. Dawniej budowano tu liczne zakłady przemysłowe.

Doliny Oliwskie to raj dla miłośników natury i jedna z ciekawszych atrakcji na Pomorzu

Zwiedzając Doliny Oliwskie następnie przechodzimy do skrzyżowania ulic Kwietnej oraz Świerkowej. W znajdujących się tu budynkach mieszkają dawni pracownicy Lasów Państwowych, którzy także na emeryturze chcą otaczać się przyrodą. To jednak dom wielu ptaków, które wiją sobie w tej okolicy gniazda. W tym rejonie możemy zaobserwować jerzyki, wróble, mazurki oraz sierpówki. Ten teren zainteresował również kopciuszki.

Trzecim przystankiem jest natomiast Kuźnia Wodna, która funkcjonowała nieprzerwanie od XVI wieku aż do 1948 roku. Idąc dalej koniecznie warto obejrzeć słynny Dwór Oliwski z końca XVIII wieku. Obiekt zmieniono w ekskluzywny hotel 5-ciogwiazdkowy. Kolejnym punktem naszej wyprawy jest Dolina czystej wody, czyli użytek ekologiczny utworzony w 2006 roku. Na każdym etapie tej trasy znajdziemy wiele pasjonujących stworzeń oraz miejsce na chwilę odpoczynku.

Podczas dalszej podróży przez Doliny Oliwskie znajdziemy takie miejsca jak łąka, Dębowa szkółka, Grupa daglezji, Wzniesienie Marii, Rezerwat „Źródliska w Dolinie Ewy”, Młyn Prochowy oraz ulicę Kościerską. Warto też przypomnieć, że Oliwa gdańska oferuje znacznie więcej atrakcji. Na jej terenie możemy znaleźć również Park Oliwski oraz słynne gdańskie ZOO.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niesamowitej „białej zjawie”. Zwierzę grasujące na terenie polskich lasów zostało sfotografowane, a zdjęcie wylądowało w mediach społecznościowych i wywołało ogromne zainteresowanie. Chodzi o rzadki okaz zwierzęcia, którym zachwycają się internauci. Fotografię opublikowały Lasy Państwowe na swoim oficjalny koncie twitterowym. Jeśli chcecie dowiedzieć się, o jakim stworzeniu mowa, możecie przeczytać o tym w naszym artykule, klikając tutaj.

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Parki rozrywki apelują do rządu o poluzowanie obostrzeń

Polska

Parki rozrywki chcą przyjmować turystów, a nie ma ich na liście. Apelują do rządu o odmrożenie

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Turyści na Mazurach nie mogą korzystać z toalet

Polska

Turyści żeglujący na Mazurach mają kłopoty. Działalność portowa zabroniona do 7 maja

Czytaj więcej >