Turysci.pl
Lasy Państwowe zdjęcie obiega

Fot. Twitter @LPanstwowe

Zdjęcie od Lasów Państwowych ekspresowo obiega internet. Uchwycili "białą zjawę", grasuje po polskim lesie

23 Października 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Lasy Państwowe ponownie zaskoczyły internautów, publikując zdjęcie, które już zrobiło furorę w sieci. Znaleziono "białą zjawę", która grasuje na terenie polskiego lasu. Takiego okazu wiele osób nie widziało jeszc

Lasy Państwowe opublikowały w mediach społecznościowych niesamowitą fotografię, która zdążyła już wywołać niemałą sensację. Na zdjęciu można zobaczyć „białą zjawę”, która grasowała na terenie polskiego lasu. Trzeba przyznać, że widok robi imponujące wrażenie. Czym tak naprawdę jest niecodzienne zwierzę, które zarejestrował sprzęt fotograficzny? To wyjątkowo rzadki okaz. Mało który podróżny miał okazję zobaczyć podobne zwierzę w swoim życiu.

Po raz kolejny i to w bardzo krótkim czasie Lasy Państwowe podbiły internet, publikując niesamowicie interesującą fotografię. Jeszcze niedawno, bo kilka dni temu, organizacja opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie bardzo rzadkiego okazu daniela. Teraz natomiast w sieci pojawiła się fotografia tajemniczej „białej zjawy”, która również została zarejestrowana przez Nadleśnictwo Piotrków. Wiele wskazuje na to, że ten teren to prawdziwe królestwo niecodziennych zwierząt.

Lasy Państwowe opublikowały niesamowitą fotografię. Na terenie polskich lasów grasuje „biała zjawa”. Co to za zwierzę?

Opublikowane przez Lasy Państwowe zdjęcie przedstawiające „białą zjawę”, zwróciło uwagę wielu internautów – nie tylko miłośników przyrody. Na oficjalnym Twitterze organizacji 22 października mogliśmy zobaczyć fotografię, na której widać rzadko spotykaną białą sarnę. To bardzo interesująca wiadomość, ponieważ jeszcze kilka dni temu w Dolinie Baryczy pojawił się czarny daniel. Tak ciemna szata w przypadku tego zwierzęcia nie jest zjawiskiem często spotykanym. Teraz Lasy Państwowe podtrzymują atmosferę tajemniczości.

– Wczoraj pisaliśmy o Czarnym Księciu znad Baryczy, a dziś w lasach #NadleśnictwoPiotrków z mgły wyłoniło się jego przeciwieństwo – śnieżnobiały osobnik leucystyczny. #Leucyzm przejawia się częściowym lub zupełnym brakiem ciemnych pigmentów. Równowaga w przyrodzie musi być – czytamy w komunikacie Lasów Państwowych na Twitterze (pisownia oryginalna).

Internauci zgodnie przyznali, że to niebywały okaz. W komentarzach możemy przeczytać wiele ciepłych słów dotyczących „białej zjawy”. Tajemnicze stworzenie to sarna, która choruje na leucyzm. Charakterystyczną cechą tej choroby jest częściowy lub całkowity brak obydwu rodzajów melaniny. Można ją zaobserwować także u ptaków. Nie należy mylić jej jednak z siwieniem czy albinizmem.

Część internautów wyraziła swoje obawy co do przyszłości „białej zmiany”. Niektórzy sugerowali nawet objęcie sarny specjalną ochroną, ponieważ ktoś mógłby ją odstrzelić ze względu na jej niecodzienne ubarwienie. Takie rzadkie okazy to prawdziwy psikus matki natury, który można również określić jako cud. Rozpoczęły się też dywagacje, czy skóra obu ssaków – czarnego daniela i białej sarny – byłaby wiele warta. Mamy jednak nadzieję, że zwierzęta nie padną ofiarami myśliwych ani kłusowników.

Warto wiedzieć, że chociaż leucyzm sprawia, że zwierzęta mają charakterystyczny i niecodzienny wygląd, to jest obserwowany wśród różnych przedstawicieli. Odnotowuje się leucystyczne węże a nawet pawie, które przecież zazwyczaj mienią się wieloma barwami. Okazuje się, że można jednak znaleźć całkowicie białe ptaki. Leucyzm jest wrodzony, więc można go zaobserwować u małych zwierząt.

Lasy Państwowe i „czarna zjawa"

Niedawno niesamowite nagranie udostępnił Jakub Wencek, który jest miłośnikiem przyrody. Pasjonata opublikował materiał wideo, na którym można zaobserwować niecodziennego daniela, o którym pisaliśmy na początku tego artykułu. Trafienie na tak rzadki okaz, który ma czarne umaszczenie, to wyjątkowe szczęście i nawet najbardziej zagorzałym leśnikom nie zdarza się zbyt często.

Wytrawny miłośnik natury szybko dostrzegł wyjątkowość daniela, ponieważ zazwyczaj te zwierzęta mają brązową sierść. Ten natomiast był całkowicie czarny. Dlatego nazwano go „czarną zjawą”. Co ciekawe, został dostrzeżony w Dolinie Baryczy, czyli dość niedaleko miejsca, w którym pojawiła się tajemnicza „biała zjawa”. Być może okolice kryją więcej tak niecodziennych zwierząt?

W jednym z naszych artykułów pisaliśmy o rzadkim okazie daniela, który został sfilmowany przez Jakuba Wencka. Jeśli zainteresowała was „biała zjawa”, koniecznie powinniście zobaczyć również materiał wideo ukazujący czarnego daniela. Macie ochotę przeczytać tekst o "czarnej zjawie"? W takim razie kliknijcie tutaj, by poznać to niesamowite stworzenie.

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Parki rozrywki apelują do rządu o poluzowanie obostrzeń

Polska

Parki rozrywki chcą przyjmować turystów, a nie ma ich na liście. Apelują do rządu o odmrożenie

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Turyści na Mazurach nie mogą korzystać z toalet

Polska

Turyści żeglujący na Mazurach mają kłopoty. Działalność portowa zabroniona do 7 maja

Czytaj więcej >