Turysci.pl
milionerzy

Fot. youtube.com/ tvnpl

Usłyszał pytanie za 125 tys. zł i zaniemówił. Pieniądze przepadły, odpowiedź zna każdy fan historii i podróży poza Europę

23 Października 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Milionerzy są jednym z najpopularniejszych programów TVN. Uczestnicy zmagają się czasem z naprawdę trudnymi pytaniami z różnych dziedzin. Ostatnio pojawiło się pytanie, które wymagało znajomości historii jednego z najbardziej turystyc

Milionerzy są popularnym programem rozrywkowym, który gromadzi przed telewizorami tłumy widzów. Pozwala sprawdzić swoją wiedzę oraz wygrać ogromne pieniądze. Nie udało się to jednak uczestnikowi z Poznania, który poległ na pytaniu za 125 tysięcy.

Milionerzy: pytanie za 125 tysięcy rozłożyło uczestnika na łopatki

Program gromadzi przed telewizorami niemal dwumilionową publiczność, która wraz z uczestnikami próbuje odpowiedzieć na pytania zadane przez Huberta Urbańskiego. Niestety niewielu się udało dotrzeć do finału programu, a główna wygrana padła tylko trzy razy.

Podczas odcinka wyemitowanego 21 października, padło pytanie za gwarantowaną sumę 125 tys. zł. Uczestnik musiał wykazać się wtedy znajomością historii jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw na świecie. Po odczytaniu pytania przez Huberta Urbańskiego, pojawił się jednak kłopot.

Która z wielkich Egipcjanek przywdziewała męskie stroje i zakładała brodę?

  • A: Nefertari,

  • B: Nefretete,

  • C: Hatszepsut,

  • D: Kleopatra VII.

Gracz z Poznania nie znał prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Uznał jednak, że z całej czwórki najwięcej mówi mu - jak stwierdził - piękna Nefretete. Zdecydował się obstawić tę odpowiedź, jednak, jak łatwo się domyślić, nie była ona prawidłowa.

Uczestnik jeszcze przed pytaniem gwarantującym 125 tysięcy złotych zdecydował się na wykorzystanie wszystkich kół ratunkowych. Zaryzykował jednak kwotę gwarantowaną i wytypował odpowiedź, która zdawała mu się poprawna. Jak się okazało, nie była. Z programu wyszedł jednak z kwotą 40 tys. zł.

Nefretete była żoną faraona Echnatona z XVIII dynastii, w latach 1334 - 1332 p.n.e. Prawdopodobnie została wyniesiona na tron jako współregentka, po czym przybrała imię Neferneferuaton. Jako jedyna królowa w historii Egiptu była przedstawiana na płaskorzeźbach w pozach zarezerwowanych dla faraonów.

Nefertari była z kolei żoną faraona Ramzesa II z XIX dynastii, posiadającą wielką niezależność i władzę. Posiadała najwyższy status spośród jego czterech "Wielkich Małżonek Królewskich". Pochowana jest we wspaniałym grobowcu w Dolinie Królowych. Nie ona jednak nosiła brodę.

Kleopatra VII była ostatnią królową hellenistycznego Egiptu, panującą w latach 51–30 p.n.e. Ona również jednak nie jest poprawną odpowiedzią na pytanie "Która z wielkich Egipcjanek przywdziewała męskie stroje i zakładała brodę".

Hatszepsut była drugą w historii władczyni starożytnego Egiptu. Przyjęła tytuł królewski po dwóch lub trzech latach regencji, roszcząc prawo do tronu na podstawie, jak sama stwierdziła, współrządów ze swym ojcem, Totmesem I. Była jedną z czterech kobiet noszącą tytuł faraona oraz najdłużej panującą kobietą faraon. Jej zasługą było rozszerzenie stosunków handlowych. 

Poprawna odpowiedź to zatem C. Hatszepsut przywdziewała męskie stroje i zakładała brodę ze względu na pełnioną rolę. Jednym z miejsc ku czci tej władczyni jest Świątynia Hatszepsut zwana "Świątynią Milionów Lat", gdzie spoczywa jej ciało. Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych.

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
Parki rozrywki apelują do rządu o poluzowanie obostrzeń

Polska

Parki rozrywki chcą przyjmować turystów, a nie ma ich na liście. Apelują do rządu o odmrożenie

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >