Polacy chcą zmianyFot. Unsplash Corey Agopian

Uwaga, zmiana w nocy 24 października. Pasażerowie PKP muszą się przygotować

Polacy muszą przygotować się na znaczną zmianę, która nadejdzie w nocy 24 października. Podlegać jej będzie każdy obywatel naszego kraju. Z badań wyraźnie jednak wynika, że duża część społeczeństwa ma już dość. Czy zmiana doczeka się likwidacji? Pojawiły się już wstępne propozycje zniesienia modyfikacji.

Polacy powoli muszą przygotowywać się do zmiany czasu, która nastąpi już w tym miesiącu. Chociaż jesteśmy do tego przyzwyczajeni, pojawia się coraz więcej głosów niezadowolenia. Z badań przedstawionych przez portal money.pl wynika, że znaczna część Polaków jest za likwidacją zmiany czasu. W Unii Europejskiej pojawiła się już propozycja usunięcia tej modyfikacji. Kiedy musimy przestawić zegarki?

W nocy z 24 na 25 października Polacy ponownie będą musieli przestawić zegarki. W tym okresie cofamy je o godzinę, przechodząc z letniego na czas zimowy. Chociaż optymiści stwierdzą, że zyskujemy godzinę więcej na sen, to z badań wynika, że aż dwie trzecie społeczeństwa uważa, że ta modyfikacja jest niepotrzebna i należałoby ją zlikwidować. Podobne nastroje panują w Unii Europejskiej.

W nocy z 24 na 25 października Polacy znów przestawią zegarki. Niepotrzebna i niechciana zmiana?

Nie wszyscy Polacy wiedzą, że wprowadzenie zmiany czasu miało na celu oszczędność energii, która jest zużywana na oświetlenie miast. Jak informuje portal money.pl, badania dowodzą, że rzeczywiście ta zmiana ma niewielki wpływ na oszczędność. Przyczynia się do tego między innymi rosnąca wydajność źródeł światła, dzięki której płacimy mniej za oświetlenie. Wielu Polaków uważa przestawianie zegarków za zbędny zabieg.

Nie po raz pierwszy słyszymy wyraźne głosy niezadowolenia wynikające z obowiązku zmiany czasu z letniego na zimowy. W ciągu ostatnich dwóch lat w Unii Europejskiej ten temat był podejmowany wielokrotnie. Parlament Europejski wyszedł nawet z propozycją, wzywając Komisję Europejską do oceny obecnego rozwiązania. Po przeprowadzeniu konsultacji okazało się, że z 4,6 milionów odpowiedzi ponad 80 procent było za zniesieniem zmiany czasu.

Podobne nastroje panują także wśród Polaków. Wśród badanych aż dwie trzecie uważa, że powinniśmy odejść od obecnego rozwiązania, jak informuje portal money.pl. Jedynie 14 procent ankietowanych jest zdania, że zmiana czasu jest dobrym pomysłem. Czy w ciągu najbliższych lat przestaniemy przestawiać zegarki? Na odpowiedź trzeba będzie jeszcze poczekać.

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy nadal jednak obowiązuje. Warto pamiętać, że cofniemy czas o godzinę w nocy z 24 na 25 października. Niedawno rząd wydał oświadczenie w sprawie zasad, jakie będą obowiązywały 1 listopada podczas uroczystości Wszystkich Świętych. Czy zamkną cmentarze?

Źródło: Money.pl

Następny artykuł