Turysci.pl
Arboretum byliście kiedyś

Fot. Wikimedia TomMax CC BY-SA 4.0

Byliście w Arboretum w Wojsławicach? Niezapomniane widoki

22 Października 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Arboretum w Wojsławicach robi imponujące wrażenie. Mnóstwo Polaków jeździ w tym kierunku, by na własne oczy zobaczyć niesamowite widoki. Mieliście kiedyś okazję zobaczenia tego wyjątkowego ogrodu dendrologicznego na południu Polski? W

Arboretum w Wojsławicach to wyjątkowy ogród dendrologiczny, którym zachwyca się mnóstwo Polaków. Obiekt położony jest na terenie Wojsławic w gminie Niemcza w województwie dolnośląskim. Od 1988 roku stanowi również filię Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Na tle pozostałych tego typu ogrodów wyróżnia go bogactwo różaneczników, azalii, liliowców, bukszpanów a także drzew oraz krzewów nie mrozoodpornych. W 2020 roku na obszarze arboretum powstał Polski Ogród Milenijnych.

Arboretum w Wojsławicach obfituje w unikatowe oraz różnorodne odmiany roślin polskiej hodowli i gatunki roślin zagrożonych, ginących oraz chronionych. Sam ogród dendrologiczny leży 50 kilometrów na południe od Wrocławia. Od niemieckiej granicy natomiast dzieli go zaledwie kilka kilometrów. Arboretum leży na terenie chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Malownicza okolica charakteryzuje się licznymi jarami oraz wąwozami.

Arboretum w Wojsławicach – przepiękny ogród dendrologiczny

Arboretum w Wojsławicach to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i naturalnego środowiska, w które człowiek nie ingeruje zbyt mocno. To prawdziwe bogactwo, w którego skład wchodzi 6532 gatunków roślin drzewiastych i aż 7445 gatunków odmian bylin. Polskie Towarzystwo Ogrodów Botanicznych uznało część okazów za Kolekcje Narodowe. Teren położony niedaleko Niemczy ma również interesującą historię, która się aż 1111 roku.

Ziemia niedaleko Niemczy została przekazana rycerzowi Wojsławowi przez księcia Bolesława III Krzywoustego za zasługi wojenne. Na przestrzeni lat teren przechodził z rąk do rąk, przechodząc najróżniejsze renowacje. Do dziś znajduje się tam grób śląskiego ziemianina Fritza von Oheimba, który miał znaczny wpływ na obecny wygląd ogrodu dendrologicznego. Obecnie funkcjonuje między innymi jako atrakcja turystyczna, zapewniając zwiedzającym mnóstwo wrażeń.

Wczasowicze podróżujący po arboretum w Wojsławicach mają do dyspozycji teren piknikowy oraz miejsca do grillowania. Na terenie ogrodu są też plac zabaw, łączki do leżenia, dwa punkty gastronomiczne – na folwarku i w ogrodzie – oraz punkty sprzedaży roślin. Dodatkowo weekendami organizowane są wydarzenia tematyczne. Trzeba przyznać, że trudno tam się nudzić. To świetne miejsce na wypady z bliskimi.

Mieliście kiedyś okazję zwiedzić arboretum w Wojsławicach? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod tym artykułem. Napiszcie, jakie wrażenie zrobił na was ogród dendrologiczny. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o tradycyjnych kaszubskich strojach.

Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >