Turysci.pl
koronawirus opanowało epidemię

Fot. Pixabay.com/ Juraj Varga

Miejsce na świecie, gdzie udało się zapanować nad epidemią. Twierdzą, że wygrali, do niedawna cieszyli się tłumami turystów

19 Października 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Koronawirus w pewnych miejscach nie jest już tak wielkim problem jak Europie. W tym mieście służby twierdzą, że udało im się zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Świat może pozazdrościć. W turystycznej miejscowości wraca zwyczajne życi

Koronawirus ponownie zaczyna paraliżować życie w miastach, szczególnie uderzając w sektor turystyczny. Kolejne europejskie kraje wprowadzają dodatkowe obostrzenia, czego przykładem są Polska, Francja czy Niemcy. Jednak okazuje się, że niektóre miasta są przekonane, iż poradziły sobie z epidemią i rozpoczynają powrót do normalnego funkcjonowania. Służby nie mają już rzekomo problemu z rozprzestrzeniającym się wirusem, a władze mogą być zadowolone, ponieważ wprowadzony system okazał się skuteczny.

Chociaż koronawirus stają znów coraz poważniejszym problemem, niektórzy właśnie zapanowali nad epidemią. Obecnie drastyczny skok zachorować odnotowany jest europejskich krajach jak Polska, Francja czy Niemcy. Coraz bardziej obciążona jest sektor zdrowia także w Czechach oraz na Ukrainie. Moment wytchnienia ma natomiast służba w Tajwanie. Ostatni raz lokalny przypadek koronawirusa został tam odnotowany pół roku temu, a władze sugerują, że pokonały epidemię.

Koronawirus na Tajwanie. Pół roku bez lokalnego przypadku

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Tajwańskie Centrum do spraw Kontroli Chorób koronawirus nie stanowi już problemu. Od wybuchu epidemii odnotowano tam 535 przypadków zarażeń – 7 osób zmarło, natomiast 491 zostało wyleczonych. Na chwilę obecną jedynie 55 osób uznano za zakażone lokalnie. Do ostatniego zainfekowania miało dojść jeszcze w kwietniu. W odniesieniu do 24 milionów mieszkańców Tajwanu statystyki są bardzo imponujące.

Tajwan miał wiele powodów do obaw, ponieważ około 850 tysięcy mieszkańców pracuje w Chinach. To stanowiło ogromne ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa w szybkim tempie. Jednak służby zareagowały bardzo szybko w obliczu zagrożenia i podniosło alarm już w 2019 roku. Władze prosiły Światową Organizację Zdrowia oraz chiński rząd o regularne dzielenie się informacjami na temat nowych ognisk zarażeń. Zdecydowano się zwiesić wszystkie połączenia lotnicze z epicentrum wirusa. Dużą rolę mogło odegrać doświadczenie zdobyte w czasach epidemii SARS w 2003 roku.

Koronawirus na Tajwanie opanowany? Technologia odegrała wielką rolę

Służbom Tajwanu pomogła opanować epidemię nie tylko szybka reakcja, ale również dostęp do technologii. Dzięki monitorowaniu logowań telefonów i big data udało się zidentyfikować około 600 tysięcy osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi.

– Transparentność odegrała kluczową rolę w opanowaniu transmisji wirusa. Władze Tajwanu z powodzeniem wykorzystały potencjał popularnych komunikatorów społecznościowych, by mieć pewność, że wszyscy otrzymają na czas aktualne i dokładne informacje. Jest to najważniejsze zadanie w dobie dezinformacji – słowa Kuan-Ting Chen, prezesa tajwańskiego think tanku Taiwan NextGen Foundation cytuje portal Tanie Loty.

Niestety Europa obecnie mierzy się z drugą falą zarażeń, a w mediach pojawia się coraz więcej informacji o obciążonej służbie zdrowia. W związku z tym między innymi w Polsce wróciły dodatkowe obostrzenia. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o apelu polskiego profesora, który dotyczy wykonywania masowych testów na SARS-CoV-2.

Źródło: tanie-loty.com.pl

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >