Turysci.pl
jezioro jest czyste

Fot. marienburg.pl (public domain)

Najczystsze jezioro w Polsce jest niesamowite. Sam widok uspokaja

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Jezioro, które robi ogromne wrażenie nie tylko na polskich turystach. Patrząc na ten wyjątkowy zbiornik wodny, od razu można poczuć harmonię. Co czyni je tak niebywałym? Trudno znaleźć w Polsce czystszą wodę. Mieliście kiedyś okazję zobaczyć to jez

Jezioro Czyste to – jak się pewnie już większość z was domyśla – jedno z najczystszych jezior w całej Polsce. Nazywane jest także Jeziorem Jasnym, co również podkreśla jego niesamowite walory. Ten wyjątkowy zbiornik wodny stanowi prawdziwą perłę Mazur. Mieliście okazję kiedyś spacerować wzdłuż jego brzegu? Odwiedzający jezioro przyznają, że trudno znaleźć piękniejsze miejsce.

Jezioro Czyste leży na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Jest to leśny zbiornik wodny – otoczenie drzew jeszcze bardziej uwypukla jego walory. Odwiedzający doceniają nie tylko jego przejrzystość, ale również niezbyt bogatą faunę i florę, dzięki czemu sprawia wrażenie, jakbyśmy oglądali dno przez turkusową szybę. Turyści ceniący dziką naturę co roku podróżują w tym kierunku, aby nacieszyć się tak czystym zbiornikiem wodnym.

Jezioro Czyste – niezwykły okaz na skalę krajową

Odwiedzając Jezioro Czyste, trzeba pamiętać, że nie można w nim pływać ani uprawiać sportów wodnych, ponieważ jest częścią rezerwatu przyrody. Czy to znaczy, że traci na atrakcyjności? Wiele wskazuje na to, że tak nie jest, ponieważ każdego roku mnóstwo wczasowiczów wybiera się w te strony tylko po to, aby przespacerować się wzdłuż brzegu i poczuć harmonię natury.

Jezioro Czyste to zbiornik wodny o powierzchni około 11 kilometrów kwadratowych, a jego maksymalna głębokość wynosi 19,8 metra. Z tego akwenu szczególnie dumni są mieszkańcy Mazur, którzy określają go mianem lokalnej perełki. Fani powolnych spacerów, szukający wyciszenia z dala od wielkomiejskiego zgiełku, powinni poczuć tu spokój i szczęście.

Okolice Jeziora Czystego to też wspaniałe miejsce na plener fotograficzny, dlatego jeśli interesuje was robienie zdjęć i szukacie malowniczej scenerii, być może powinniście udać się właśnie tutaj. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o pięknych parkach narodowych, jakie warto odwiedzić w Polsce.

Źródło: National Geographic Polska

Tagi:

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

materiały reklamowe

Polska

7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

Czytaj więcej >

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >