Turysci.pl
jezioro jest czyste

Fot. marienburg.pl (public domain)

Najczystsze jezioro w Polsce jest niesamowite. Sam widok uspokaja

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Jezioro, które robi ogromne wrażenie nie tylko na polskich turystach. Patrząc na ten wyjątkowy zbiornik wodny, od razu można poczuć harmonię. Co czyni je tak niebywałym? Trudno znaleźć w Polsce czystszą wodę. Mieliście kiedyś okazję zobaczyć to jez

Jezioro Czyste to – jak się pewnie już większość z was domyśla – jedno z najczystszych jezior w całej Polsce. Nazywane jest także Jeziorem Jasnym, co również podkreśla jego niesamowite walory. Ten wyjątkowy zbiornik wodny stanowi prawdziwą perłę Mazur. Mieliście okazję kiedyś spacerować wzdłuż jego brzegu? Odwiedzający jezioro przyznają, że trudno znaleźć piękniejsze miejsce.

Jezioro Czyste leży na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Jest to leśny zbiornik wodny – otoczenie drzew jeszcze bardziej uwypukla jego walory. Odwiedzający doceniają nie tylko jego przejrzystość, ale również niezbyt bogatą faunę i florę, dzięki czemu sprawia wrażenie, jakbyśmy oglądali dno przez turkusową szybę. Turyści ceniący dziką naturę co roku podróżują w tym kierunku, aby nacieszyć się tak czystym zbiornikiem wodnym.

Jezioro Czyste – niezwykły okaz na skalę krajową

Odwiedzając Jezioro Czyste, trzeba pamiętać, że nie można w nim pływać ani uprawiać sportów wodnych, ponieważ jest częścią rezerwatu przyrody. Czy to znaczy, że traci na atrakcyjności? Wiele wskazuje na to, że tak nie jest, ponieważ każdego roku mnóstwo wczasowiczów wybiera się w te strony tylko po to, aby przespacerować się wzdłuż brzegu i poczuć harmonię natury.

Jezioro Czyste to zbiornik wodny o powierzchni około 11 kilometrów kwadratowych, a jego maksymalna głębokość wynosi 19,8 metra. Z tego akwenu szczególnie dumni są mieszkańcy Mazur, którzy określają go mianem lokalnej perełki. Fani powolnych spacerów, szukający wyciszenia z dala od wielkomiejskiego zgiełku, powinni poczuć tu spokój i szczęście.

Okolice Jeziora Czystego to też wspaniałe miejsce na plener fotograficzny, dlatego jeśli interesuje was robienie zdjęć i szukacie malowniczej scenerii, być może powinniście udać się właśnie tutaj. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o pięknych parkach narodowych, jakie warto odwiedzić w Polsce.

Źródło: National Geographic Polska

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Nagranie z Tatr pokazuje, jak mężczyzna ześlizguje się z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Giewont na tle Księżyca. Niesamowite ujęcie

Czytaj więcej >

Polska

Rodzina spadła z Przełęczy Szpiglasowej. 11-letnie dziecko nieprzytomne

Czytaj więcej >

Polska

IMGW wydaje ostrzeżenia przez silnymi burzami z gradem i porywistym wiatrem

Czytaj więcej >

Polska

Mysłakowice - Klimat Tyrolu u podnóża Karkonoszy

Czytaj więcej >

Polska

Alarm bombowy na pokładzie linii LOT. Samolot zawrócił do Warszawy

Czytaj więcej >