Turysci.pl
jezioro jest czyste

Fot. marienburg.pl (public domain)

Najczystsze jezioro w Polsce jest niesamowite. Sam widok uspokaja

12 Października 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Jezioro, które robi ogromne wrażenie nie tylko na polskich turystach. Patrząc na ten wyjątkowy zbiornik wodny, od razu można poczuć harmonię. Co czyni je tak niebywałym? Trudno znaleźć w Polsce czystszą wodę. Mieliście kiedyś okazję zobaczyć to jez

Jezioro Czyste to – jak się pewnie już większość z was domyśla – jedno z najczystszych jezior w całej Polsce. Nazywane jest także Jeziorem Jasnym, co również podkreśla jego niesamowite walory. Ten wyjątkowy zbiornik wodny stanowi prawdziwą perłę Mazur. Mieliście okazję kiedyś spacerować wzdłuż jego brzegu? Odwiedzający jezioro przyznają, że trudno znaleźć piękniejsze miejsce.

Jezioro Czyste leży na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iłławskiego. Jest to leśny zbiornik wodny – otoczenie drzew jeszcze bardziej uwypukla jego walory. Odwiedzający doceniają nie tylko jego przejrzystość, ale również niezbyt bogatą faunę i florę, dzięki czemu sprawia wrażenie, jakbyśmy oglądali dno przez turkusową szybę. Turyści ceniący dziką naturę co roku podróżują w tym kierunku, aby nacieszyć się tak czystym zbiornikiem wodnym.

Jezioro Czyste – niezwykły okaz na skalę krajową

Odwiedzając Jezioro Czyste, trzeba pamiętać, że nie można w nim pływać ani uprawiać sportów wodnych, ponieważ jest częścią rezerwatu przyrody. Czy to znaczy, że traci na atrakcyjności? Wiele wskazuje na to, że tak nie jest, ponieważ każdego roku mnóstwo wczasowiczów wybiera się w te strony tylko po to, aby przespacerować się wzdłuż brzegu i poczuć harmonię natury.

Jezioro Czyste to zbiornik wodny o powierzchni około 11 kilometrów kwadratowych, a jego maksymalna głębokość wynosi 19,8 metra. Z tego akwenu szczególnie dumni są mieszkańcy Mazur, którzy określają go mianem lokalnej perełki. Fani powolnych spacerów, szukający wyciszenia z dala od wielkomiejskiego zgiełku, powinni poczuć tu spokój i szczęście.

Okolice Jeziora Czystego to też wspaniałe miejsce na plener fotograficzny, dlatego jeśli interesuje was robienie zdjęć i szukacie malowniczej scenerii, być może powinniście udać się właśnie tutaj. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o pięknych parkach narodowych, jakie warto odwiedzić w Polsce.

Źródło: National Geographic Polsa

Źródło: National Geographic Polsa

Podobne artykuły

zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >

Polska

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

Czytaj więcej >
Sanepid pracuje nad obostrzeniami dla podróżujących z Indii

Polska

Sanepid zapowiada obostrzenie dla osób podróżujących z Indii i Brazylii

Czytaj więcej >
4 akcje ratowników TOPR w pół godziny

Polska

Pracowity dzień ratowników TOPR. Cztery akcje w pół godziny

Czytaj więcej >