Jesień to czas na planowanie wyjazdów z dala od szarej i deszczowej aury. Wybór jest spory, ale poza ciepłym piaskiem i bezchmurnym niebem możemy znaleźć dodatkowo coś wyjątkowego. Istnieje garstka wysp rozsianych po całym świecie, gdzie miejscowi są dwu- i czworonożni. Wyspy te są opanowane i rządzone przez zwierzęta, a turyści musza się do nich dopasować. Przedstawiamy miejsca, w których zwierzęta są nie tylko łatwe do zauważenia, ale wręcz niemożliwe do przeoczenia.
Zamek Krzyżtopór to jedna z największych budowli pałacowych w Europie przed powstaniem Wersalu. Dziś jest obiektem historycznym, który stale gości niezliczoną liczbę turystów. Swoją architekturą przypomina rzymskie Koloseum we Włoszech. Skrywa także wiele tajemnic.Krzyżtopór to obecnie ruiny rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi. Leżą we wzniesionej w 1621 roku w miejscowości Ujazd. Od 2018 roku ma status pomnika historii.
Często wyobrażenia turystów rozmijają się z tym, czego doświadczają, gdy już przyjadą na miejsce wypoczynku. Zwiedzanie jakich miast jest dla wczasowiczów najbardziej rozczarowujące? Belgijski magazyn "Le Soir" przeanalizował opinie tysięcy turystów i wybrał 10 miejsc, które ich najbardziej zawiodły.Co ciekawe, w zestawieniu tym znalazły się nawet absolutne, podróżnicze klasyki, które na swojej liście ma każdy wielbiciel wojaży. Może warto je więc wykreślić?
Jak informuje portal turystyczny Srebrny Kompas, w Krakowie rzekomo grasują oszuści wyłudzający pieniądze od nieświadomych zwiedzających. Zgodnie z doniesieniami medium, nieprawdziwi przewodnicy oferują swoje usługi, biorą pieniądze od podróżnych, a nie posiadają odpowiednich licencji. Srebrny Kompas informuje o rzekomych oszustach grasujących w okolicy krakowskiego Wawelu Mają podawać się za licencjonowanych przewodników, choć zdaniem portalu nie mają oni odpowiednich uprawnień do takiej działalnościOszuści mają podobno oferować turystom zwiedzanie Katedry Wawelskiej w „okazyjnych cenach", które są wyższe niż ceny legalnie kupionych biletówZarówno popularne miejscowości w górach i nad morzem, jak i duże miasta o ogromnym potencjale turystycznym, takie jak Kraków czy Warszawa, w czasie długiego weekendu są oblegane przez urlopowiczów. Niestety wzmożony ruch przekłada się też na wysoką aktywność oszustów. Wcześniej pisaliśmy o „konikach", którzy pojawili się niedaleko kolejki na Gubałówkę. Naciągali turystów na kupno biletów po zawyżonych cenach, które rzekomo miały zwalniać z obowiązku czekania na swoją turę. Teraz okazuje się, że zwiedzający muszą uważać również w Krakowie.
W Kazimierzu Dolnym doszło do aktu wandalizmu. Jeden z turystów, wchodzący na historyczną Basztę Zamkową, nagle wyciągnął pistolet-wiatrówkę, którą miał schowaną za paskiem spodni. Strzelił w tablicę informacyjną, która uległa zniszczeniu. Sytuację widać na nagraniu z kamery monitoringu, które opublikował Polsat News. Policja poszukuje sprawcy. Wiadomość z Kazimierza Dolnego obiegła media. Jak donosi Polsat News, jedna z trzech osób, które wchodziły na historyczną Basztę Zamkową, będącą jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji regionu, nagle wyciągnął broń typu wiatrówka. Strzelił w tablicę informacyjną, niszcząc ją.
Zgodnie z decyzją rządu, od 4 maja gości przyjmować mogą galerie sztuki oraz muzea w całej Polsce. To świetna wiadomość dla turystów, którzy tęsknią za zwiedzaniem atrakcji kulturalnych oraz podziwianiem przepięknych dzieł. Obiekty przygotowały wiele atrakcji dla gości, po wielu tygodniach zamknięcia. Muzea i galerie sztuki w całej Polsce mogą zostać otwarte od 4 majaGoście mogą być przyjmowani przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Wszystkie obiekty dostosować się muszą do przepisów pandemicznychW przestrzeniach zamkniętych na 1 zwiedzającego przypada 15 m kw. powierzchni. Wszyscy muszą zasłaniać też nos i usta maseczkamiPolski rząd powoli znosi ogólnokrajowy lockdown, który paraliżuje m.in. sektor turystyczny już od wielu tygodni. W czasie majówki jeszcze większość atrakcji pozostawała zamknięta, ale od dzisiaj już muzea oraz galerie sztuki mogą przyjmować zwiedzających. To pierwszy krok do otwarcia całej branży związanej z podróżami po Polsce.
Polskie Malediwy to doskonała propozycja dla wszystkich turystów na nadchodzącą wiosnę oraz lato. Majówka zbliża się wielkimi krokami, warto więc poznać turystyczne perełki naszego kraju. Jedną z nich bez wątpienia jest Park Gródek Jaworzno, określany mianem śląskiej Chorwacji. Park Gródek Jaworzno nazywany jest polskimi MalediwamiZnajduje się przy dawnym kamieniołomie „Gródek” w JaworznieWstęp na teren Parku jest darmowy, a miejsce to wygląda niesamowicie o każdej porze rokuPark Gródek położony jest na terenie dawnego kamieniołomu w Jaworznie w województwie śląskim. Nieopodal znajduje się popularna baza nurkowa, ale turyści przyjeżdżają tam, by nacieszyć się pięknymi widokami i wyjątkowo urokliwymi ścieżkami spacerowymi. Jak możemy zobaczyć na profilu innezycie na Instagramie, miejsce to prezentuje się naprawdę niesamowicie w okresie wiosenno-letnim. Niepowtarzalny urok ma jednak także zimą, co z kolei udowadnia profil mynaszlaku.pl - blog o górach i podróżach z dzieckiem na Facebooku. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Antonina i Radek (@innezycie) W dobie pandemii podróże są znacząco ograniczone, a turyści przestrzegać muszą wielu obostrzeń. 2/3 Polaków planuje spędzenie wakacji w granicach kraju, warto więc poznać najpiękniejsze atrakcje, o których istnieniu często nie mamy pojęcia, choć znajdują się niedaleko nas.
Dom znajdujący się na Just Room Enough Island jest prawdziwą oazą spokoju, położoną z daleka od zatłoczonego miasta. Wyspa leży w archipelagu Tysiąca Wysp i ma wymiary 306 metrów kwadratowych. Aż trudno uwierzyć, że ktoś tam naprawdę mieszka. Najmniejsza zamieszkana wyspa świata dawniej znana była jako Hub IslandObecni właściciele kupili ją w 1950 roku, zmieniając też jej nazwęJust Room Enough Island znajduje się w stanie Nowy Jork w USA, tuż przy granicy z KanadąDom położony na niewielkiej wysepce może być traktowany zarówno jako więzienie, jak i miejsce prawdziwej ucieczki od cywilizacji. Na całym świecie znaleźć możemy wiele budynków, które postawione zostały z daleka od cywilizacji, a takie miejsca zawsze wywołują ciekawość, nierzadko stając się atrakcją turystyczną. Tak jest również w przypadku budynku na Hub Island, kupionej w 1950 roku przez rodzinę Sizeland. Podróżni chętnie fotografują dom, który z daleka wygląda tak, jakby unosił się na wodzie.
Skalne Miasto w Adrspachu wprowadza nowe zasady dla turystów. Od kwietnia wszyscy podróżni będą musieli najpierw wypełnić specjalny formularz rezerwacyjny, a jeżeli tego nie zrobią, nie zostaną wpuszczeni. Takie działania mają zapewnić odpowiednią liczbę osób zwiedzających oraz ograniczyć tłumy na szlakach i drogach dojazdowych. Skalne Miasto w Adrspachu zmienia zasady. Każdy turysta musi zarezerwować bilety online Możliwe jest także wykupienie miejsca parkingowego na oficjalnej stronie atrakcji Przepis wchodzi w życie 1 kwietnia. Ma pomóc w przestrzeganiu zaleceń sanitarnych oraz sprawić, że drogi dojazdowe nie będą zakorkowaneCzeskie Skalne Miasto cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Zarówno obiekty w miejscowości Adrszpach, jak i te w Teplicach, w sezonie letnim odwiedzane są przez tłumy podróżnych. W czasie pandemii zorganizowanie takiego wyjazdu z naszego kraju jest o wiele trudniejsze.
Jaskinia Jar jest już otwarta. Turyści mogą zacząć zwiedzaćAby zapisać się na wycieczkę, trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji W powodu epidemii koronawirusa podróżni muszą być gotowi na przestrzeganie przepisów sanitarnychJaskinia Raj znajduje się w rezerwacie przyrody o tej samej nazwie, położonym w Górach Świętokrzyskich w Chęcinach. Jest szczególnie znana za sprawą dobrze zachowanej szaty naciekowej, która tworzy niesamowity, mroczny klimat w jej wnętrzu, szczególnie ceniony przez podróżnych. Wraz z Jaskinią Niedźwiedzią określana jest jako unikatowy obiekt krajowy, będący jedną z wielkich zalet naszego kraju w aspekcie turystycznym i przyrodniczym.
Zamek w Lublinie otwiera się dla turystów od 6 marcaObiekt przeszedł remont i renowację wnętrzDawniej w Lubelskim Zamku przez 128 było więzienie. Dokonano tam rzezi 300 osóbZamek w Lublinie, wraz ze znajdującym się w jego wnętrzu Muzeum Narodowym, był zamknięty dla ruchu turystycznego od ponad dwóch lat. Popularna w regionie atrakcja przechodziła m.in. remont i renowację wnętrz, które już wkrótce podziwiać będą mogli zwiedzający.
Pałac Kultury i Nauki jeszcze kilka dni temu uznawany był za najwyższy budynek w Warszawie, jednak ostatnio musiał ustąpić pierwszego miejsca na podium innemu budynkowi. Obecnie nad stolicą Polski góruje biurowiec Varso Tower, który jest jednocześnie najwyższym obiektem w całej Unii Europejskiej.
Polacy szturmują stolicę Podhala. Do Zakopanego przyjechało tysiące turystów z całej Polski. W drodze na Morskie Oko turyści nie przestrzegają zasad reżimu sanitarnego, nie trzymają dystansu i nie noszą maseczek. Pogoda podczas weekendu sprawiła, że turyści mogli poczuć powiew wiosennej aury. Polscy turyści masowo odwiedzają południe kraju. Po częściowym zniesieniu restrykcji takie miejscowości jak Zakopane, Szczyrk, Karpacz znów stały się najpopularniejszymi kurortami zimowymi w Polsce. Przyjezdny czerpią z wyjazdu pełnymi garściami. Niestety wielu z nich zapomina o panującej wciąż epidemii koronawirusa. Podróżni nie przestrzegają zasad reżimu sanitarnego, dystansu społecznego i nie noszą maseczek. Wszystkie te kwestie zauważyła redakcja WP, podczas wyprawy na Morskie Oko.
Rzym kiedyś był centrum świata, do którego prowadziły wszystkie drogi. Dzisiaj przypominają nam o tym licznie zachowane w Rzymie antyczne budowle, do których przybywają tłumnie turyści.
Google Maps pozwala zobaczyć najbardziej niedostępne zakątki Ziemi. Jeden z użytkowników przeglądając mapę Turkmenistanu, natknął się na tajemniczy kompleks zlokalizowany w zachodniej części państwa. Przypuszcza, że może być to „pałac dyktatora".
Wodospady Iguazú znajdują się na pograniczu Brazylii i Argentyny, a także w niedalekiej odległości od Paragwaju. Są zatem punktem, którego wręcz nie można pominąć podczas wyprawy do Ameryki Południowej.
Aż trudno uwierzyć, że w dobie powszechnego dostępu do informacji, wielu turystów wciąż nie potrafi odpowiednio się zachować. W mediach tradycyjnych i internecie raz po raz pojawiają się informacje, jak ważne jest dbanie o środowisko, organizowane są również akcje uświadamiające w tym temacie. Wszystkie te działania jednak nadal nie są wystarczające. Dowodem na ten smutny fakt są ostatnie zdjęcia, które opublikowane zostały na profilu Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi na Facebooku. Foliowe opakowania, niedopałki papierosów oraz puszki po alkoholu - takie „pamiątki" pozostawiają po sobie przyjezdni.
Kopalnia Soli w Wieliczce zostanie ponownie otwarta dla turystów w czwartek. Zwiedzanie będzie możliwe od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 15.00 oraz w weekendy od godz. 9.00 do 17.00 w maksymalnie 10-osobowych grupach z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
Zamość już w chwili swojego powstania uważany był za perłę architektury renesansowej. Charakteryzuje go wyjątkowy układ w kształcie gwiazdy. Jak się okazuje, nie jest on wcale przypadkowy, a podobnych miejsc jest w Europie kilkanaście.
Wiadomość o zamknięciu Roztoczańskiego Parku Narodowego pojawiła się na jego oficjalnej stronie internetowej. Spowodowane jest to potencjalnym niebezpieczeństwem spadnięcia zalegającego na gałęziach śniegu. – Informujemy, że w związku z wystąpieniem intensywnych opadów mokrego śniegu, powodującego okiść zagrażającą śniegołomami w drzewostanie, teren parku zostaje zamknięty dla zwiedzających do odwołania – czytamy na wielkim, żółtym banerze, opublikowanym na samym szczycie strony roztoczanskipn.pl.Wszyscy turyści, którzy w najbliższym czasie planują odwiedzenie RPN, proszeni są najpierw o odwiedzenie powyższej strony. Należy upewnić się, że zakaz nadal obowiązuje, a jeśli tak jest, przełożenie swojej wyprawy na inny termin. Wszystko wywołały intensywne opady mokrego śniegu, który obecnie zalega na gałęziach. Władze Parku obawiają się, że może on spaść na turystę idącego szlakiem i doprowadzić do tragedii. – Nie chcemy narażać ludzi na niebezpieczeństwo, stąd taki komunikat. Jutro, pojutrze powinien zostać zniesiony. Ale zanim się ktoś do nas wybierze na spacer czy narty powinien sprawdzić komunikaty na naszej stronie roztoczanskipn.pl – cytuje zastępcę dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego, Tadeusza Grabiowskiego, Dziennik Wschodni. „Okiść zagrażająca śniegołomami" to fachowe określenie zjawiska zalegania śniegu w koronach drzew, pod naporem którego łamią się gałęzie, a nawet wywracają drzewa. W takiej sytuacji przebywanie na szlaku turystycznym doprowadzić może do przygniecenia przez konar. Krzywdę wyrządzić może również sam spadający śnieg, ciężki od wilgoci. No i doczekaliśmy się. Zaczęło się wczorajszej nocy i trochę nas zasypało. Ale prawda jest taka, że każdy opad jest...Opublikowany przez Paweł Marczakowski - fotografia przyrodnicza Wtorek, 26 stycznia 2021Choć opady białego puchu w ostatnich dniach na terenie Parku były wyjątkowo intensywne, pracownicy RPN zauważają, że i tak nie były rekordowe. Jak informuje Dziennik Wschodni, tegorocznej zimie daleko do średniej wieloletniej. Obecną sytuację na zdjęciach przedstawił Paweł Marczakowski na swoim profilu na Facebooku. – No i doczekaliśmy się. Zaczęło się wczorajszej nocy i trochę nas zasypało. Ale prawda jest taka, że każdy opad jest zbawienny bo na Roztoczu i w RPN jest wyraźny deficyt wody. Może ten śnieg chociaż trochę poprawi sytuację. Niestety ucierpiało trochę drzew, które zostały złamane pod naporem dużej ilości mokrego śniegu. Wpadłem dosłownie na chwilę do lasu i musiałem szybko uciekać aby nie kusić losu i nie oberwać gałęzią lub konarem – czytamy pod przepięknymi zdjęciami. Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]Źródło: Roztoczański Park Narodowy/Dziennik Wschodni
Krynica-Zdrój jest jednym z tych miast, których bez wątpienia nie trzeba przedstawiać żadnemu turyście. Przepiękne miejsce, położone w województwie małopolskim, przyjmuje gości zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym - a przynajmniej było tak przed pandemią. Wyświetl ten post na Instagramie.Post udostępniony przez Emuzyk1974 (@emuzyk1974)Obecnie turystyka przeżywa poważny kryzys, na który przedsiębiorcy reagują bardzo różnie. W Wiśle ogłoszono wielkie otwarcie ośrodka narciarskiego, który działać ma w reżimie sanitarnym. Krynica-Zdrój pozostała jednak po drugiej stronie barykady i większość bieznesów nadal pozostaje zamkniętych, bo właściciele obawiają się kar nakładanych przez sanepid czy inne służby.
Syberia jest jednym z tych regionów na świecie, gdzie co jakiś czas odnajdywane są szczątki pradawnych zwierząt, które mogą opowiedzieć naszej cywilizacji o prehistorii. Tym razem Rosjanie znaleźli ciało nosorożca włochatego, który może mieć nawet 40 tysięcy lat. Takie wydarzenia w dużej mierze przyczyniają się na popularyzację Syberii wśród turystów.
Pompeje zostały odkryte w 1748 roku i od tego czasu trwają tam prace archeologiczne. Badacze przeszukują kolejne warstwy popiołów od czasu do czasu dokonując kolejnych odkryć. Nie przeszkadza to jednak turystom, którzy tłumnie przybywają zobaczyć starożytne miasto.
Turyści, którzy widzieli atrakcje na własne oczy, są najlepszym źródłem informacji o tym, czy warto jechać w jakieś miejsce. Reklamy nie powiedzą nam, jakie są słabe strony danego obiektu, ani jak wielu innych turystów spotkamy podczas wizyty. Opinia odwiedzających może być bardzo cenna.Jednym z najpopularniejszych portali, które zawierają informacje o różnych miejscach na całym świecie, jest Trip Advisor. Każdy może tam zamieścić swoją opinię, a także zdjęcia. Największe atrakcje świata mają od kilkunastu do kilkuset tysięcy ocen od zadowolonych - lub nie - turystów. Kilka cudów świata zostało określonych jako przereklamowane.
Zamek Gargamela znajduje się w Poznaniu, nieopodal Starego Rynku. Dla osób, które nie znają jego historii, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Można go nawet uznać za oryginalną budowlę z dawnych czasów. Nic bardziej mylnego - budynek, choć powstał najpewniej w XIII wieku, w obecnej formie powstał w XXI wieku. Jak do tego doszło?
Kamienne Miasto jest częścią stolicy Zanzibaru – Zanzibar City. Region ten stanowi starówkę popularnego miasta. W jego sercu znajduje się Stary Fort, którego budowę rozpoczęli Portugalczycy. Co ciekawe, budynek został później rozbudowany przez Arabów z Omanu w XVII wieku.W pobliżu Starego Fortu można spotkać mnóstwo wczasowiczów, którzy chronią się przed upałami w cieniu chłodnych kamiennych murów. Tutejsze kobiety przechadzają się w tradycyjnych chustach kanga i namawiają turystów na tatuaże z henny, tradycyjne warkoczyki oraz pamiątki.
Zamek Ogrodzieniec na Śląsku jest jednym z obowiązkowych przystanków podczas wyprawy Szlakiem Orlich Gniazd. Malownicze ruiny mają niezwykły, romantyczny klimat, a krążące o nim legendy tylko dodają mu mrocznej atmosfery.
Z tego artykułu dowiesz się:O szczegółach połączenia z ZaporożemCo można zobaczyć w mieścieJaka jest największa atrakcja regionuWizzAir nie ograniczył swojej siatki połączeń tak bardzo jak główny konkurent, Ryanair. W dodatku planuje już regularne rejsy na wiosnę do nowej bazy na Ukrainie. Już w marcu zyskamy bezpośrednie połączenie z Zaporożem.Fot. Zaporoże/ unsplash.com/ Ilya Pavlov