Turysci.pl > Polska > Nie trzeba lecieć aż do Włoch. Oto polska Padwa
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 24.09.2023 18:36

Nie trzeba lecieć aż do Włoch. Oto polska Padwa

Zamość
Fot.Shutterstock/IgorShishkin/GSPstock

Zamość regularnie odwiedza mnóstwo turystów. To nie tylko za sprawą najpiękniejszego ratusza, choć trzeba przyznać, że tamtejsza architektura zachwyci każdego. Do popularności miasta przyczyniła się też jego legenda.

W ubiegłym roku Stare Miasto w Zamościu otrzymało nawet tytuł jednego z 7 Cudów Polski, a wcześniej wpisano je na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zamość jako polska Padwa. Gdzie leży i z czego słynie?

Zamość to miasto powiatowe, znajdujące się w południowym rejonie województwa lubelskiego. To słynny ośrodek kulturalny, edukacyjny i oczywiście turystyczny. Nazywany jest prawdziwą “perłą renesansu”, a to głównie za sprawą niezwykle imponującego Starego Miasta. Turyści przez cały rok licznie tam przybywają. Trudno się jednak temu dziwić, bo do zaoferowania ma nie tylko zachwycającą architekturę, ale i liczne atrakcje.

O Zamościu mówi się, że to “miasto idealne”, bowiem zbudowano je według popularnej w XVI w. w Europie koncepcji. Według jej założeń miasto powinno leżeć nad rzeką, by zabezpieczyć transport towarów i zadbać o odpowiednią higienę ludzi. Oprócz tego musiało być zbudowane na dwóch niezależnych od siebie poziomach (niższy służył do obsługi działalności, wyższy był przeznaczony szlachcie i mieszczaństwu), posiadać szerokie ulice, a także być atrakcyjne i funkcjonalne. 

Tak powstało miasto Zamość

Zamość powstało dzięki zamożnemu Janowi Zamoyskiemu, który zachwycił się włoską architekturą podczas studiowania w Padwie. Obserwował tam proporcje ulic czy wygląd kościołów. Tego samego zapragnął w Polsce. Potrzebował jednak architekta.

Zaprojektowaniem Zamościa zajął się Bernardo Morando, który wówczas nadzorował też zbudowanie “miasta idealnego”. Od początku nie krył inspiracji włoskim renesansem. Miasto zostało wymyślone jako spełniające konkretne wymogi jednostka, której koncepcja była niezwykle popularna w Europie. Co ciekawe, do dziś na świecie takich miast pozostało niewiele, w tym tylko jedno znajduje się właśnie w Polsce.

Ciekawe atrakcje w Zamościu. Te miejsca warto zobaczyć

Turyści w pierwszej kolejności swoją wycieczkę dot. zwiedzania Zamościa powinni rozpocząć tamtejszego rynku. Ma ono idealne wymiary 100x100 metrów. Równe rzędy kamienic, ale brak pośrodku ratusza, to zdecydowanie coś, co wyróżnia to miejsce. Z kolei Ratusz, który znajduje się obok rynku, wielu określa jako najpiękniejszy w Polsce. Wielu chętnie decyduje się też na Trasę w Podziemiach Oficyn Ratusza. Turyści mogą tam poznać historię miasta, a także zobaczyć wiele ciekawostek, takich jak cysternę na wodę.

Będąc w Zamościu, warto również zobaczyć pomnik Jana Zamoyskiego, Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego, Arsenał i Prochownię.