Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Gdzie w Polsce pije się najwięcej? Niespodziewany lider rankingu
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 16.09.2023 14:20

Gdzie w Polsce pije się najwięcej? Niespodziewany lider rankingu

Alkohol
fot. U2M Brand / Shutterstock

Smakoszy piwa w Polsce nie brakuje. To bez wątpienia jeden z popularniejszych trunków szczególnie na wakacjach. Polacy nie stronią od niego także wieczorami w swoich domach i w restauracjach. O tym ile i gdzie piją wyjawili eksperci aplikacji PanParagon. 

Piwna mapa przedstawia zestawienie wszystkich polskich województw.

Polacy i alkohol

Niektórzy od niego stronią, unikają go, a inni z kolei nie wyobrażają sobie letniego wieczoru bez zimnego piwa. Choć niekiedy narzeka się na jego jakość, Polacy chętnie po niego sięgają. Nierzadko także przy towarzyskich spotkaniach na stołach w polskich domach znajdują się mocniejsze trunki. 

Wielu nie przyznaje się otwarcie, że pije, jednak zdradzają to paragony. Obnażają to jakie alkohole i w jakich ilościach kupują Polacy. Eksperci z aplikacji PanParagon zrobili zestawienie województw i wzięli pod lupę kwestię kupowania piwa i innych trunków. Wyniki są zaskakujące. 

W tych województwach pije się najwięcej piwa, wódki i wina

Okazuje się, że piwo znalazło się na co 10-tym paragonie przeciętnego Polaka. Znacznie rzadziej sięgamy jednak po wódkę. Ten trunek kupuje zaledwie 1,5 proc. Polaków. Wreszcie na trzecim miejscu znalazło się wino, pojawiające się na co 1,2 proc. paragonów. Nie da się ukryć, że większość Polaków preferuje niskoprocentowy alkohol, czyli piwo. 

Według sporządzonego raportu najwięcej alkoholu piją mieszkańcy województwa śląskiego i zachodniopomorskiego. Zaraz po nich znaleźli się Polacy z Podkarpacia. W przypadku województwa śląskiego, kupowane jest nie tylko piwo, ale również wódka, wino, a także napoje bezalkoholowe. "Tutaj (woj.śląskie - przyp.red.) chętnie kupowane jest piwo, wino, wódka, ale także napoje bezalkoholowe. Województwo opolskie oraz podkarpackie w większości przypadków znajdują się natomiast w ogonie alkoholowego rankingu" – wskazuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Jaki alkohol preferują Polacy?

Poznań słynie z browarów, więc wydawać by się mogło, że to właśnie tam piwo króluje wśród Polaków. Nic bardziej mylnego. Mieszkańcy województwa wielkopolskiego bowiem rzadko po niego sięgają. Z kolei wódkę najczęściej piją mieszkańcy Podlasia, zaraz po Ślązakach. W województwie kujawsko-pomorskim natomiast wódka nie jest najchętniej wybieranym trunkiem. W przypadku wina zdecydowanie wygrywa Wielkopolska oraz województwo zachodniopomorskie. 

Coraz więcej Polaków kupuje i pije także whisky. Pomimo jego znacznie wyższej ceny nie można było zapomnieć o tym trunku. Zazwyczaj whisky pijemy okazyjnie, wspólnie z grupą znajomych bądź rodziny, nierzadko także pozwalamy sobie na szklankę tego alkoholu podczas weekendu. Co ciekawe, najwięcej pije się go w województwie warmińsko-mazurskim. 

Czy Polacy są uzależnieni od alkoholu?

Z przeprowadzonych przez WHO badań wynika, że nadużywanie alkoholu dotyczy ponad 2,5 milionów Polaków. Ten problem dotyka także rodziny, tutaj liczba wynosi ponad 3 miliony osób, w tym ponad milion niepełnoletnich. Uzależnionych z kolei Polaków jest obecnie około 900 tys. W kraju znajduje się mnóstwo ośrodków gotowych, by nieść pomóc, jednak nie każdy jest gotowy bądź chce ją otrzymać.