rzym wieczne miastoFot. pixabay.com/ LoggaWiggler

Rzym nazywany jest „Wiecznym Miastem". Od tysiącleci zachwyca turystów z całego świata

Rzym nazywany jest „Wiecznym Miastem” lub „Miastem Siedmiu Wzgórz”. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na całym świecie. Siedem wzgórz mieszczących się po wschodniej stronie Tybru, stanowi serce miasta.

Rzym kiedyś był centrum świata, do którego prowadziły wszystkie drogi. Dzisiaj przypominają nam o tym licznie zachowane w Rzymie antyczne budowle, do których przybywają tłumnie turyści.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Wieczne Miasto, według przekazanej przez Liwiusza legendy, założył Romulus dnia 21 kwietnia 753 p.n.e. Do dzisiaj zachowały się tam liczne zabytki związane z historią miasta przed narodzeniem Chrystusa.

Najlepiej zachowanym zabytkiem starożytnego Rzymu jest Panteon, powstały w I wieku na cześć najważniejszych bóstw starożytnego Rzymu.

Symbolem i najważniejszym puntem Rzymu jest jednak Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszy. Organizowane były liczne widowiska, w tym legendarne już krwawe walki gladiatorów, ale również przedstawienia o charakterze religijnym, czyli tzw. Munera.

Włochy przedłużają zakaz podróży między regionami. Potrwa do 25 lutegoWłochy przedłużają zakaz podróży między regionami. Potrwa do 25 lutegoCzytaj dalej

Najstarszym placem miejskim jest słynne Forum Romanum, gdzie w czasach świetności miasta kwitło życie polityczne, religijne i towarzyskie. Niestety, większość budynków w tym miejscu uległo zniszczeniu, jednak wciąż robią olbrzymie wrażenie na turystach.

Najsłynniejszym z siedmiu rzymskich wzgórz jest Kapitol, przebudowany według pomysłu Michała Anioła. Znajduje się tam również posąg Marka Aureliusza, który ustawiono przed Pałacem Senatorskim.

Jednym z najchętniej odwiedzanym miejsc w Rzymie jest Plac Hiszpański oraz słynne hiszpańskie schody, złożone ze 137 stopni. U ich stóp znajduje się fontanna Barcaccia w kształcie łódki. Jest to dzieło Pietro Berniniego i jego syna Lorenzo.

Warto zajść również do Fontanny di Trevi, gdzie turyści wrzucają monety, aby tym sposobem zapewnić sobie powrót do Rzymu. Co ciekawe, co jakiś czas są one wyławiane i przeznaczane na restauracje i utrzymanie zabytków Wiecznego Miasta.

Rzym

Fontanna di Trevi, fot. Pixabay/ WikiImages

Rzym stanowi również jedno z najważniejszych miast religii chrześcijańskiej. Właśnie tam znajduje się Bazylika Świętego Piotra, do której powstania przyczynili się najwybitniejsi artyści epoki: Donato Bramante, Michał Anioł, Rafael Sante, Domenico Fontana.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: R.pl

Następny artykuł