Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Tam rządzą zwierzęta. I mają non stop wakacje!
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 10.09.2023 16:20

Tam rządzą zwierzęta. I mają non stop wakacje!

pływające świnie
fot. shutterstock/Mia2you

Jesień to czas na planowanie wyjazdów z dala od szarej i deszczowej aury. Wybór jest spory, ale poza ciepłym piaskiem i bezchmurnym niebem możemy znaleźć dodatkowo coś wyjątkowego. Istnieje garstka wysp rozsianych po całym świecie, gdzie miejscowi są dwu- i czworonożni. 

Wyspy te są opanowane i rządzone przez zwierzęta, a turyści musza się do nich dopasować. Przedstawiamy miejsca, w których zwierzęta są nie tylko łatwe do zauważenia, ale wręcz niemożliwe do przeoczenia. 
 

Pływające świnie na Bahamach

Turystów przybywających na wyspę w archipelagu Exuma na Bahamach witają parsknięcia pływających świń. Istnieją różne legendy na temat tego, jak świnie dotarły na wyspę. Niektórzy twierdzą, że zostały porzucone przez żeglarzy, którzy chcieli wrócić i zrobić z nich posiłek. Na szczęście dla nich marynarze nigdy nie wrócili. Inni uważają, że świnie przeżyły katastrofę statku. 

Chociaż wyspa jest niezamieszkana, stale odwiedzają ją turyści, podekscytowani możliwością pływania ze świniami i karmienia ich.
Świnie zazwyczaj podpływają do łodzi turystycznych w poszukiwaniu pożywienia. Niektóre wycieczki zabierają pasażerów na ląd, ale warto uważać, bo świnie nie boją się ludzi. 
 

Rodowici mieszkańcy Seszeli

Bez nazwy (1200×700 px) (3).jpg

To nie są Seszele znane z miesięcy miodowych i luksusowymi hoteli, ale miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mieszka tam tylko garstka strażników, naukowców i przyrodników, oraz żółwie olbrzymie. Składający się z czterech wysp koralowych, które otaczają lagunę, atol zapewnia bogate i zróżnicowane siedlisko dla zamieszkujących go łagodnych gigantów, ale jest jednocześnie mało dostępny i odwiedzany każdego roku tylko przez niewielką liczbę turystów. 

Żeby tam dotrzeć trzeba uzyskać zezwolenie od fundacji, która wspiera ochronę przyrody i kontroluje liczbę osób odwiedzjących wyspę. Na miejscu nie ma zakwaterowania, turyści pozostają więc na pokładzie wyczarterowanych łodzi. Na Aldabrę dopływają także małe i średnie statków wycieczkowe. 
 

Smoki z Komodo

Projekt bez nazwy (9).jpg

Warany, nazywane smokami z Komodo to największe żyjące jaszczurki. Z długim ciałem i muskularnym ogonem osiągają nawet do 3 metrów długości. Zazwyczaj poruszają się powoli, ale są w stanie biegać w krótkich, szybkich seriach, a jedno ugryzienie może być śmiertelne. Na szczęście ataki są bardzo rzadkie. Do zwiedzania wyspy Komodo położonej w Indonezji obowiązkowe jest wynajęcie strażnika lub przewodnika. 

Na lotnisko Komodo można dolecieć z Bali, a stamtąd zorganizować wycieczkę bezpośrednio na wyspę. Ma ona bardzo ograniczoną liczbę miejsc noclegowych, więc trzeba pamiętać o wcześniejszej rezerwacji. Biura turystyczne oferują także wycieczki śladami smoków z Komodo. 
 

Najszczęśliwsze zwierzęta na świecie

Bez nazwy (1200×700 px) (4).jpg

Kuoki ze swoim uśmiechem podbijają media społecznościowe. W Australii pełnej dziwnych stworzeń, są jednak nieco w cieniu. Odkryte w 1658 roku początkowo opisywane były jako "rodzaj szczura wielkości zwykłego kota", choć w rzeczywistości są bardzo urocze. Zwierzęta te występują tylko na niewielkim obszarze w Australii Zachodniej, na wyspie Rottnest, gdzie ich liczba wzrosła do 12 tysięcy sztuk.

Na wyspę regularnie kursują promy z Perth i Fremantle. Nie ma tam normalnego ruchu samochodowego, więc jazda na rowerze jest jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie. Można je wypożyczyć w pobliżu terminalu promowego na wyspie.