Turysci.pl
Rząd otwiera muzea i hotele

fot. pixabay.com/StockSnap/zdjęcie poglądowe

Muzea i galerie otwierają się po majówce. Od 4 maja można zwiedzać

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Zgodnie z decyzją rządu, od 4 maja gości przyjmować mogą galerie sztuki oraz muzea w całej Polsce. To świetna wiadomość dla turystów, którzy tęsknią za zwiedzaniem atrakcji kulturalnych oraz podziwianiem przepięknych dzieł. Obiekty przygotowały wiele atrakcji dla gości, po wielu tygodniach zamknięcia.

  • Muzea i galerie sztuki w całej Polsce mogą zostać otwarte od 4 maja

  • Goście mogą być przyjmowani przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Wszystkie obiekty dostosować się muszą do przepisów pandemicznych

  • W przestrzeniach zamkniętych na 1 zwiedzającego przypada 15 m kw. powierzchni. Wszyscy muszą zasłaniać też nos i usta maseczkami

Polski rząd powoli znosi ogólnokrajowy lockdown, który paraliżuje m.in. sektor turystyczny już od wielu tygodni. W czasie majówki jeszcze większość atrakcji pozostawała zamknięta, ale od dzisiaj już muzea oraz galerie sztuki mogą przyjmować zwiedzających. To pierwszy krok do otwarcia całej branży związanej z podróżami po Polsce.

Rząd otwiera muzea i galerie sztuki od 4 maja

Instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą, galerie sztuki oraz muzea od 4 maja mogą wznowić działalność, jednak przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Zgodnie z najnowszymi regulacjami, w zamkniętych przestrzeniach na 15 metrów kwadratowych powierzchni obiektu przypada jeden turysta.

Ceny w Gdańsku - majówka

Ile wczasowicze płacili za majówkę w Gdańsku? Wcale nie było bardzo drogo

CZYTAJ DALEJ

Ponadto - podobnie jak w każdym innym miejscu publicznym, każda osoba ma obowiązek zasłaniania ust oraz nosa maseczką. Jak podaje Polskie Radio 24, obowiązek ten zniesiony jest w przypadku atrakcji, prezentujących swoje walory na wolnym powietrzu w ogrodach, parkach zabytkowych należących do instytucji kultury czy w lasach.

Pamiętać trzeba, że 4 maja jest datą zezwolenia na uruchomienie działalności, ogólną dla wszystkich obiektów. Nie ma obowiązku otwarcia drzwi dla zwiedzających dokładnie tego dnia - ostateczna decyzja należy do dyrektora lub właściciela obiektu. Z tego powodu wszyscy turyści, którzy planują odwiedzić pobliskie atrakcje jeszcze dzisiaj, powinni upewnić się, czy dana jednostka na pewno już działa.

Turystyka powoli budzi się do życia

Od wtorku turyści odwiedzić będą mogli m.in. Be Happy Museum czy Zamek Królewski w Warszawie, który zachęca do obejrzenia jubileuszowej wystawy „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. W 230 rocznicę Konstytucji 3 Maja”. Jak czytamy we wpisie obiektu na Facebooku, drzwi będą otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00.

4 marca zaprasza do siebie również Muzeum Narodowe w Krakowie. Również na profilu tej atrakcji na Facebooku wymienione zostały wszystkie czasowe wystawy, które czekają na zwiedzających. Jedną z najciekawszych opcji jest kultowe wydarzenie Noc Muzeum, w którym można wziąć udział tylko do 16 maja, warto się więc pośpieszyć.

Od 4 do 30 maja jest też ostatnia szansa na zobaczenie na własne oczy wystawy stałej w Muzeum Archeologicznej w Gdańsku. Jak czytamy na profilu obiektu na Facebooku, już wkrótce najstarsza wystawa w tym mieście zmieni się nie do poznania, warto więc skorzystać z okazji, która może się już nigdy nie powtórzyć.

W kolejnych dniach otwierać się będą także inne, liczne atrakcje w całej Polsce. Od 5 maja uruchomione zostanie np. 5 oddziałów Muzeum Gdańska, a dzień później Europejskie Centrum Solidarności. Zachęcamy do sprawdzania stron internetowych i mediów społecznościowych atrakcji w różnych miastach i wspierania polskiej turystyki.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >

Polska

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

Czytaj więcej >