Turysci.pl
Sopot - rozbudowa mariny

Screen/youtube/Piotr Puchalski

Rozbudowują marinę w Sopocie. Oferta żeglarska zostanie wzbogacona

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

W Sopocie trwa rozbudowa mariny, co ma wzbogacić ofertę żeglarską miasta, a także zwiększyć bezpieczeństwo i zapewnić włodarzom oszczędności. Cieszyć się mogą także turyści - od kilku tygodni chętnie wykorzystują rurę refulacyjną jako ławeczkę, a ostatecznie poszerzona zostanie plaża.

  • Plaża w Sopocie została przedzielona wykopem, nagranie budowy w sieci zamieścił Piotr Puchalski na swoim profilu na YouTube

  • Jest to część akcji pogłębiania toru podejściowego do ostrogi bocznej mola. Dzięki temu jednostki pływające zyskają bezpieczny dostęp do nowych stanowisk cumowniczych

  • Na plaży ułożono blisko kilometrową rurę refulacyjną, biegnącą wzdłuż Łazienek Południowych, zbierającą urobek z dna zatoki. Turyści i spacerowicze natomiast traktują ją jak ławeczkę i na niej wypoczywają

Prace nad rozbudową mariny rozpoczęły się w Sopocie na początku wiosny. Wtedy też położono na piasku dużą rurę, której zadaniem było oczyszczanie piasku z dna morskiego. Szybko okazało się, że doskonale sprawdza się ona również jako ławeczka dla turystów, a pomysł ten cieszył się sporą popularnością również w czasie majówki.

Niedawno na plaży pojawiła się też sporych rozmiarów wyrwa, wzdłuż której trwają prace ciężkich maszyn budowlanych. Piotr Puchalski opublikował na swoim profilu na YouTube nagranie z tego miejsca, pokazując, jak się zmieniło.

Rozbudowa mariny w Sopocie

Jak w rozmowie z Gazetą Wyborczą stwierdziła wiceprezydent Sopotu, pogłębienie toru wodnego ma stanowić zabezpieczenie ostrogi bocznej przed sztormem. Dzięki temu miasto zaoszczędzi sporo pieniędzy, bo - jak twierdzi Magdalena Czarzyńska-Jachin - co dwa-trzy lata skutki sztormów kosztują lokalny budżet 3 miliony złotych.

Ekspert o sytuacji na Krupówkach

Prof. Andrzej Horban komentuje zabawę turystów na Krupówkach. „Patrząc na te obrazki, robi mi się zimno"

CZYTAJ DALEJ

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace na plaży zakończą się jeszcze w maju, a rura zostanie zdemontowana. Piasek nią transportowany z kolei poszerzy plażę niedaleko granicy z Gdańskiem, na czym skorzystają turyści. Zniknie też nieestetycznie wyglądająca wyrwa, którą nagrał pan Piotr.

Największą korzyścią będzie wyraźnie zauważalne wzbogacenie się oferty żeglarskiej Sopotu. Zgodnie z zapowiedziami ma to być ukłon w stronę turystów wodnych oraz młodych miłośników żeglarstwa. Marina zyska 100-metrowy pomost, a podróżni otrzymają pawilon z szatnią, miejscem do przechowywania sprzętu oraz sanitariami.

Pojawi się też nowy slip do wodowania jednostek. Nowych stanowisk cumowniczych ma być 28. Na profilu miasta Sopot zobaczyć można obecny wygląd „rozkopanej" plaży.

Wielka rura hitem sopockiej plaży

Jak widać na zdjęciach opublikowanych na Facebooku przez portal Dzień Dobry Sopot - esopot.pl, przy rurze w czasie majówki gromadziły się dziesiątki turystów.

W sieci opublikowano tak wiele zdjęć ludzi korzystających z rury, że media postanowiły zapytać władze, czy nie planują ustawienia zwyczajnych miejsc do siedzenia na plażach, skoro ludzie ich potrzebują.

Jak stwierdziła Anna Dyksińska z Urzędu Miejskiego w Sopocie dla Dziennika Bałtyckiego, rura niezamierzenie stała się atrakcją turystyczną i niewykluczone, że stanie się motywacją do powstania innych form udogodnień dla spacerowiczów. Urzędniczka stwierdziła, że analizowane są różne opcje, m.in. meble miejskie. Podkreśliła jednak, że nie możliwe to będzie raczej w czasie sezonu, bo wtedy na plażach są punkty gastronomiczne czy ciągi spacerowe.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Górale ostrzegają przed niedźwiedziem na Gubałówce. „To młode zwierzę"

Czytaj więcej >

Polska

Turystka zostawiła psa w samochodzie i poszła do Morskiego Oka. Zwierzę uratowała policja

Czytaj więcej >

Polska

Szlak turystyczny w Beskidach zalany betonem. Turyści oburzeni, urząd tłumaczy

Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje mężczyzna pobity przy Krupówkach. Sprawcy wciąż są poszukiwani

Czytaj więcej >

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >