Turysci.pl
PTTK w Kłodzku informuje o zamknięciu części szlaków

fot. wikimedia.org/Jacek Halicki/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

PTTK w Kłodzku poinformowało o zamknięciu części szlaków turystycznych

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

PTTK „Ziemi Kłodzkiej" w Kłodzku poinformowało o zamknięciu dla ruchu turystycznego części szlaków górskich. Funkcjonowały one będą tylko do 15 maja 2021 roku. Nie jest możliwe również wytyczenie alternatywnych ścieżek, co spowodowane jest decyzją Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

  • Od 15 maja zamykają odcinki czterech szlaków turystycznych w okolicy schroniska „Jagodna"

  • Ze względu na decyzję Lasów Państwowych, niemożliwe jest na ten moment wytyczenie szlaków alternatywnych

  • Zmiany wywołane są decyzją właściciela terenu poniżej schroniska, który rozpocząć chce budowę obiektu sportowego. Region zostanie zamknięty jako plac budowy

O zmianach na swoim profilu na Facebooku poinformował Oddział PTTK „Ziemi Kłodzkiej" w Kłodzku. Jak wynika z wpisu, od 15 maja zamknięte dla ruchu turystycznego zostaną odcinki czterech szlaków górskich. Wszystkie znajdują się okolicy Schroniska PTTK „Jagodna", niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej.

PTTK „Ziemi Kłodzkiej" zamyka części szlaków

Zamknięcie fragmentów dotyczy następujących szlaków turystycznych, prowadzących do Schroniska „Jagodna":

Turcja łagodzi obostrzenia, ale nie dla Polaków

Turcja łagodzi przepisy graniczne dla 16 krajów. Nie ma wśród nich Polski

CZYTAJ DALEJ
  • Główny Szlak Sudecki - odcinek od przełęczy Pod Uboczem (czerwony);

  • Międzynarodowy szlak długodystansowy E3 - odcinek od przełęczy Pod Uboczem (niebieski);

  • Szlak „Południowe Góry Bystrzyckie" - odcinek od przełęczy Pod Uboczem (żółty);

  • Szlak „Krowiarki-Spalona" - odcinek od Spalonej.

Jak zaznaczają pracownicy lokalnego oddziału PTTK, zamknięcie jest konieczne ze względu na plany właściciela terenów znajdujących się poniżej Schroniska „Jagodna". Planuje on w tym miejscu budowę obiektu sportowego, region więc z tego powodu zostanie zamknięty jako plac budowy. Oznacza to, że osoby nieupoważnione nie będą miały tam wstępu i obowiązywał będzie zakaz przemieszczania się.

W dalszej części wpisu lokalny oddział PTTK zaproponował turystom nieoficjalną, alternatywną ścieżkę, która pozwala na ominięcie problematycznego odcinka.

Od węzła „Pod Uboczem" idąc w kierunku schroniska „Jagodna", przy miejscu odpoczynku obok „Smołówki" skręcić w prawo (na południe) i po przejściu 900 metrów dojść do drogi wojewódzkiej 389. Na drodze skręcić w lewo (na wschód) i drogą iść jeszcze 2 km aż do schroniska „Jagodna".Szlak zielony: przez wieś Spalona iść cały czas główną drogą, nie skręcać w stronę wyciągu, dojść do „Spalonej Drogi" i nią dojść do schroniska – czytamy wyjaśnienie.

W poście załączona została również mapa z zaznaczonym miejscem zamknięcia szlaków.

Kontrowersyjna decyzja Lasów Państwowych

Jak informuje PTTK „Ziemi Kłodzkiej", dla zamkniętych szlaków nie zostaną wytyczone żadne oficjalne trasy alternatywne dla turystów. Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi w poście, wynika to z decyzji właściciela pozostałej części terenu, którym jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

Autorzy wpisu twierdzą, że LP zezwala na wytyczenie innego przebiegu szlaków jedynie wtedy, gdy teren zostanie wydzierżawiony przez PTTK. Oddział natomiast informuje, że Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze konserwuje oznakowania szlaków i wytycza nowe w ramach prac zleconych oraz wolontariatu, nie posiada więc środków, które by pozwalały na dzierżawę terenów od Lasów Państwowych.

Podkreślony został również fakt, że od turystów spacerujących wytyczonymi przez PTTK szlakami, również nie są pobierane żadne opłaty. W związku z tym szlaki muszą zostać przerwane.

Szlaki zostaną po prostu przerwane i oznakowane czerwonymi tablicami Szlak zamknięty" – czytamy we wpisie.

W dalszej części Oddział PTTK „Ziemi Kłodzkiej" wyraził nadzieję na „racjonalne porozumienie z Lasami Państwowymi" w przyszłości. Pod wpisem zamieszczono również komentarz, w którym wytłumaczono, że właściciel terenu pod inwestycję starał się pomóc rozwiązań tę trudną sprawę, jednak „kołkiem stanęły władze LP". Negocjacje w tej sprawie trwać miały 3 lata, nie udało się jednak zmienić decyzji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: PTTK „Ziemi Kłodzkiej" w Kłodzku

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >