Turysci.pl
polskie Malediwy - idealny pomysł na wycieczkę

Fot. Instagram.com/innezycie

Polskie Malediwy. Idealna propozycja na wiosenną wycieczkę

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polskie Malediwy to doskonała propozycja dla wszystkich turystów na nadchodzącą wiosnę oraz lato. Majówka zbliża się wielkimi krokami, warto więc poznać turystyczne perełki naszego kraju. Jedną z nich bez wątpienia jest Park Gródek Jaworzno, określany mianem śląskiej Chorwacji.

  • Park Gródek Jaworzno nazywany jest polskimi Malediwami

  • Znajduje się przy dawnym kamieniołomie „Gródek” w Jaworznie

  • Wstęp na teren Parku jest darmowy, a miejsce to wygląda niesamowicie o każdej porze roku

Park Gródek położony jest na terenie dawnego kamieniołomu w Jaworznie w województwie śląskim. Nieopodal znajduje się popularna baza nurkowa, ale turyści przyjeżdżają tam, by nacieszyć się pięknymi widokami i wyjątkowo urokliwymi ścieżkami spacerowymi.

Jak możemy zobaczyć na profilu innezycie na Instagramie, miejsce to prezentuje się naprawdę niesamowicie w okresie wiosenno-letnim. Niepowtarzalny urok ma jednak także zimą, co z kolei udowadnia profil mynaszlaku.pl - blog o górach i podróżach z dzieckiem na Facebooku.

W dobie pandemii podróże są znacząco ograniczone, a turyści przestrzegać muszą wielu obostrzeń. 2/3 Polaków planuje spędzenie wakacji w granicach kraju, warto więc poznać najpiękniejsze atrakcje, o których istnieniu często nie mamy pojęcia, choć znajdują się niedaleko nas.

Polskie Malediwy - idealne miejsce na rodzinną wycieczkę

Park Gródek, od 2019 roku nazywany Arboretum w Jaworznie, położony jest ok. 30 km od Katowic, a samochód zaparkować możemy przy samym wejściu. Jak informuje Informacja Turystyczna Województwa Śląskiego, na terenie parku możemy cieszyć się punktami widokowymi, pomostami z altankami, turkusowymi stawami, łąką kwietną czy drogami, wokół których rosną pokaźnych rozmiarów paprocie.

turystyka w dobie pandemii

Analitycy: Rozwój i ożywienie turystyki światowej możliwe w 2024 roku

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Wszystko to sprawia, że podczas spacerów czujemy się tak, jakbyśmy przenieśli się do niezwykłej krainy. Najmłodsi turyści z radością odkrywać też mogą sekrety przyrodniczej ścieżki dydaktycznej.

W okresie wiosenno-letnim skorzystać można z altanki przygotowanej dla podróżnych, gdzie w wypoczniemy w ciszy lub zorganizujemy rodzinny piknik na łonie natury.

Najbardziej widowiskową atrakcją tego miejsca jest Zbiornik Wydra, na którym znajdują się drewniane ścieżki, przypominające Malediwy. Warto pamiętać, że na terenie Parku obowiązuje zakaz kąpania się, choć lazurowy kolor bardzo kusi. Turystom wystarczyć jednak musi robienie pięknych zdjęć i delektowanie się widokiem.

Zależnie od planu i tempa spaceru, na zwiedzenie Parku przeznaczyć trzeba przynajmniej godzinę, idąc żwawym krokiem. Mając jednak do dyspozycji cały dzień wolny, warto spędzić tam więcej czasu, szczególnie latem. Podziwianie wspaniałych kolorów wody oraz urwistych ścian kamieniołomu to prawdziwa przyjemność.

W Wielkopolsce jest jeszcze jedno „lazurowe jezioro"

Inny, niezwykły zbiornik, również nazywany „polskimi Malediwami" lub „lazurowym jeziorem", znajdziemy też w województwie wielkopolskim. Niedaleko Turku, we wsi Gajówka, ok. 180 km. od Warszawy.

Wielkopolski akwen nazywa się Osadnik Gajówka i kusi turystów niesamowitą barwą, przywodzącą na myśl egzotyczne krajobrazy. Niestety jednak kąpiele w nim mogą prowadzić do nieszczęścia, bo woda ma silnie zasadowy odczyn. Co więcej, podłoże na brzegu jest grząskie i nawet spacerowanie po nim może być niebezpieczne.

Opisywane jezioro znajduje się na terenie zamkniętym, ale mimo to turyści często odwiedzają to miejsce, niejednokrotnie nawet niszcząc ogrodzenie. W czasie pandemii i utrudnionych podróży międzynarodowych, zwiedzanie Polski jest zrozumiałe. Pamiętajmy jednak, by robić to odpowiedzialnie i zgodnie z przepisami. Szukając bezpiecznych, polskich Malediwów, skorzystajmy z przystosowanych do odwiedzin turystów terenów Parku Gródek na Śląsku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Instagram/Facebook/Mynaszlaku.pl/National-Geographic

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >