Turysci.pl
zamek lubelski otwiera się dla turystów

Fot. wikimedia.org/Pankrzysztoff/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Zamek Lubelski po 2 latach otwiera się dla turystów. Można zwiedzać od 6 marca

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Po dwóch latach zamek w Lublinie otwiera się dla turystów. Od 6 marca w końcu będzie można zwiedzać. Pierwsze plany zakładały udostępnienie obiektu już w grudniu, pandemia jednak wymusiła na zarządcach zmianę planów. Odnowione wnętrza

  • Zamek w Lublinie otwiera się dla turystów od 6 marca

  • Obiekt przeszedł remont i renowację wnętrz

  • Dawniej w Lubelskim Zamku przez 128 było więzienie. Dokonano tam rzezi 300 osób

Zamek w Lublinie, wraz ze znajdującym się w jego wnętrzu Muzeum Narodowym, był zamknięty dla ruchu turystycznego od ponad dwóch lat. Popularna w regionie atrakcja przechodziła m.in. remont i renowację wnętrz, które już wkrótce podziwiać będą mogli zwiedzający. 

Lubliński zamek otwiera się dla turystów

Jak czytamy na profilu Muzeum Narodowego w Lublinie na Facebooku, już 6 marca dojdzie do ponownego otwarcia Zamku Lubleskiego. 

Remont w Muzeum Narodowym w Lublinie dobiegł końca, a nasze wnętrza gotowe są by przyjąć zwiedzających! Po blisko dwóch latach zamknięcia wreszcie możemy zaprosić Was na nasze wystawy!6 marca ponownie otworzymy bramę Zamku Lubelskiego! Za zamkniętymi dotychczas drzwiami czeka Was nowoczesna przestrzeń muzealna i nowa rzeczywistość! [pis. org.] – czytamy we wpisie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

W kolejnym opublikowanym poście obiekt poinformował również, jakie atrakcje będą czekały na miejscu na turystów. Trzeba przyznać, że oferta brzmi bardzo interesująco i może przyciągnąć wielu pasjonatów historii. 

Wśród nowych wystaw Zamku Lubelskiego znajduje się ekspozycja "Historia Uzbrojenia i Malarstwo Batalistyczne". W sposób kompleksowy opowiada ona o rozwoju uzbrojenia i wyposażenia wojskowego na przestrzeni dziejów oraz ukazuje najważniejsze starcia i bitwy stoczone przez Polaków na Lubelszczyźnie – mówią włodarze Muzeum znajdującego się w Zamku. 

Historia Zamku Lubelskiego fascynuje

Perła Lublina powstała w XII wieku, jednak była wielokrotnie przebudowywana. Muzeum Narodowe mieści się w jej murach od 1957 roku, ale największe ciarki przechodzą na myśl o tym, co działo się tam w latach 1831-1954

W tym okresie Zamek Lubelski był wykorzystywany jako więzienie. Od 1823 roku, przez 3 lata, trwały prace nad wzniesieniem na wzgórzu nowej budowli, która przezaczona została na więzienie Królewska Kongresowego. Przez 128 lat więziono tam skazańców, a w tym czasie, od 1831 do 1915 roku obiekt funkcjonował jako więzienie carskie. Przetrzymywano tam przede wszystkim uczestników walk o wolność, a jak podają źródła, trafili tam m.in. niektórzy powstańcy styczniowi.

zamek-w-lublinie-od-strony-zachodniej-polska-1614346514.jpg

Zamek w Lublinie od strony zachodniej, Polska

Zamek w Lublinie od strony zachodniej, Polska/fot. wikimedia.org/Katarzyna Czerunczakiewicz/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Lata 1918-1939 upłynęły pod znakiem więzienia w murach Zamku członków ruchu komunistycznego, którzy należeli do Komunistycznej Partii Polski. Przez kolejnych 5 lat natomiast obiekt funkcjonował pod skrzydłami Niemiec, będąc koszmarem dla członków ruchu oporu. Znaczna część tych ludzi zginęła później w obozach śmierci oraz na skutek egzekucji. 

Najczarniejszym dniem w historii Zamku Lubelskiego był 22 lipca 1944 roku. Zaraz przed opuszczeniem Lublina funkcjonariusze SS podjęli brutalną decyzję o masowym wymordowaniu 300 więźniów. Odwiedzając obecnie to miejsce, warto dokładnie zapoznać się z jego historią oraz spróbować sobie wyobrazić przeżycia towarzyszące wszystkim więźniom, dla których pokaźne mury obiektu były całym światem. 

dziedziniec-zamku-w-lublinie-polska-1614346578.jpg

Dziedziniec Zamku w Lublinie, Polska

Dziedziniec Zamku w Lublinie, Polska/fot. wikimedia.org/LuzynaS/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >