Turysci.pl
bułgaria uruchaia turystykę

fot. pixabay.com/Free-Photos/zdjęcie poglądowe

Bułgaria odmraża turystykę i otwiera restauracje. Opowiadają się za zielonymi paszportami

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Bułgaria zamierza 1 marca zezwolić na otwarcie restauracji oraz rozmrożenie branży turystycznej. Premier Bojko Borisow oficjalnie potwierdził również uruchomienie dyskotek oraz nocnych klubów. Co więcej, tamtejszy rząd opowiada się też za wp

  • Bułgaria 1 marca otwiera restauracje, dyskoteki, nocne kluby oraz branżę turystyczną

  • Władze kraju popierają wprowadzenie zielonych paszportów dla zwiedzających z zagranicy

  • Luzowanie obostrzeń może dziwić, biorąc pod uwagę dzienną liczbę nowych zakażeń w Bułgarii

Większość krajów Unii Europejskiej w ostatnim czasie zaostrzyła restrykcje związane z pandemią koronawirusa, ale Bułgaria przyjęła zupełnie inną strategię. Premier Bojko Borisow w środę ogłosił na posiedzeniu rządu wielkie odmrażanie gospodarki

Bułgaria luzuje restrykcje

Zgodnie ze słowami polityka, od 1 marca w Bułgarii otwarte będą lokale gastronomiczne. Nastąpi również luzowanie obostrzeń w branży turystycznej. 

W Bułgarii restrykcje i tak są najlżejsze, a od 1 marca ludzie w ogóle nie będą odczuwać żadnych ograniczeń – stwierdził Borisow. 

Już za kilka dni możliwe będzie organizowanie wycieczek, seminariów, konferencji oraz podróże autobusowe. Restauracje oraz kluby nocne i dyskoteki również przyjmą gości, choć wszystko  - zgodnie z zapewnieniami Mariana Nikołowa, bułgarskiego wicepremiera i ministra turystyki -  funkcjonowało będzie w reżimie sanitarnym. W restauracjach zajęte będzie jedynie 50 proc. miejsc, a lokale będą musiały zostać zamknięte o 23:30.

Decyzja tego kraju odbiła się głośnym echem w Europie, bowiem Bułgaria wciąż daleka jest od uporania się z pandemią. Niedawno ogłoszona akcja szczepienia mieszkańców się opóźnia, a 25 lutego potwierdzono ponad 17 tys. nowych chorych w ciągu doby. Ponad 4200 osób nadal przebywa też w szpitalach. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Bułgaria popiera „zielone paszporty"

Premier podkreśla, że tamtejszy rząd popiera pomysł wprowadzenia tzw. zielonych paszportów dla osób zaszczepionych. 

Z austriackim kanclerzem Sebastianem Kurzem, z greckimi i innymi kolegami unijnymi uzgodniliśmy propozycję ulżenia tym wszystkim, którzy są zaszczepieni lub przeszli Covid-19 i żyją normalnym życiem – mówił Borisow, którego zacytowała rządowa służba prasowa. 

Paszporty szczepionkowe, nazywane również zielonymi, mają uprawniać zaszczepionych mieszkańców Europy oraz tych, którzy już przeszli zakażenie, do swobodnych podróży. Dzięki okazaniu dokumentu mają oni być zwolnieni z przechodzenia testów oraz odbywania kwarantanny po przekroczeniu granic krajów, w których takie działania są obowiązkowe. 

Kwestia tych specjalnych paszportów wywołuje ogromne kontrowersje, część autorytetów, ekspertów oraz turystów uważa bowiem, że uderzy to w dobrowolność przyjmowania szczepionek. Sugeruje się, że może to być mały krok w kierunku wprowadzenia obowiązku szczepień dla turystów, za którymi opowiadają się np. władze Balearów. Prezes Światowej Rady Podróży i Turystyki, Gloria Guevara, podkreśla, że wciąż zbyt mało osób przeszło zabieg, przez co takie działania mogą być krzywdzące i odczytywane jako dyskryminacja. 

Przypomnijmy, że mimo łagodzenia obostrzeń, na razie nie uległy żadnym zmianom przepisy dla podróżnych, obowiązujące na granicach Bułgarii. Od 16 lutego 2021 roku do 30 kwietnia 2021 roku tamtejszy minister zdrowia wydał zarządzenie dotyczące zakazu wjazdu na teren kraju dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. 

Jak informuje portal rządowy gov.pl, Polacy mogą wjechać do Republiki Bułgarii, pod warunkiem przedstawienia negatywnego testu PCR na SARS-CoV-2, który nie może być starszy niż 72 godziny. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Bankier

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >