Turysci.pl
bułgaria uruchaia turystykę

fot. pixabay.com/Free-Photos/zdjęcie poglądowe

Bułgaria odmraża turystykę i otwiera restauracje. Opowiadają się za zielonymi paszportami

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Bułgaria zamierza 1 marca zezwolić na otwarcie restauracji oraz rozmrożenie branży turystycznej. Premier Bojko Borisow oficjalnie potwierdził również uruchomienie dyskotek oraz nocnych klubów. Co więcej, tamtejszy rząd opowiada się też za wp

  • Bułgaria 1 marca otwiera restauracje, dyskoteki, nocne kluby oraz branżę turystyczną

  • Władze kraju popierają wprowadzenie zielonych paszportów dla zwiedzających z zagranicy

  • Luzowanie obostrzeń może dziwić, biorąc pod uwagę dzienną liczbę nowych zakażeń w Bułgarii

Większość krajów Unii Europejskiej w ostatnim czasie zaostrzyła restrykcje związane z pandemią koronawirusa, ale Bułgaria przyjęła zupełnie inną strategię. Premier Bojko Borisow w środę ogłosił na posiedzeniu rządu wielkie odmrażanie gospodarki

Bułgaria luzuje restrykcje

Zgodnie ze słowami polityka, od 1 marca w Bułgarii otwarte będą lokale gastronomiczne. Nastąpi również luzowanie obostrzeń w branży turystycznej. 

W Bułgarii restrykcje i tak są najlżejsze, a od 1 marca ludzie w ogóle nie będą odczuwać żadnych ograniczeń – stwierdził Borisow. 

Już za kilka dni możliwe będzie organizowanie wycieczek, seminariów, konferencji oraz podróże autobusowe. Restauracje oraz kluby nocne i dyskoteki również przyjmą gości, choć wszystko  - zgodnie z zapewnieniami Mariana Nikołowa, bułgarskiego wicepremiera i ministra turystyki -  funkcjonowało będzie w reżimie sanitarnym. W restauracjach zajęte będzie jedynie 50 proc. miejsc, a lokale będą musiały zostać zamknięte o 23:30.

Decyzja tego kraju odbiła się głośnym echem w Europie, bowiem Bułgaria wciąż daleka jest od uporania się z pandemią. Niedawno ogłoszona akcja szczepienia mieszkańców się opóźnia, a 25 lutego potwierdzono ponad 17 tys. nowych chorych w ciągu doby. Ponad 4200 osób nadal przebywa też w szpitalach. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Bułgaria popiera „zielone paszporty"

Premier podkreśla, że tamtejszy rząd popiera pomysł wprowadzenia tzw. zielonych paszportów dla osób zaszczepionych. 

Z austriackim kanclerzem Sebastianem Kurzem, z greckimi i innymi kolegami unijnymi uzgodniliśmy propozycję ulżenia tym wszystkim, którzy są zaszczepieni lub przeszli Covid-19 i żyją normalnym życiem – mówił Borisow, którego zacytowała rządowa służba prasowa. 

Paszporty szczepionkowe, nazywane również zielonymi, mają uprawniać zaszczepionych mieszkańców Europy oraz tych, którzy już przeszli zakażenie, do swobodnych podróży. Dzięki okazaniu dokumentu mają oni być zwolnieni z przechodzenia testów oraz odbywania kwarantanny po przekroczeniu granic krajów, w których takie działania są obowiązkowe. 

Kwestia tych specjalnych paszportów wywołuje ogromne kontrowersje, część autorytetów, ekspertów oraz turystów uważa bowiem, że uderzy to w dobrowolność przyjmowania szczepionek. Sugeruje się, że może to być mały krok w kierunku wprowadzenia obowiązku szczepień dla turystów, za którymi opowiadają się np. władze Balearów. Prezes Światowej Rady Podróży i Turystyki, Gloria Guevara, podkreśla, że wciąż zbyt mało osób przeszło zabieg, przez co takie działania mogą być krzywdzące i odczytywane jako dyskryminacja. 

Przypomnijmy, że mimo łagodzenia obostrzeń, na razie nie uległy żadnym zmianom przepisy dla podróżnych, obowiązujące na granicach Bułgarii. Od 16 lutego 2021 roku do 30 kwietnia 2021 roku tamtejszy minister zdrowia wydał zarządzenie dotyczące zakazu wjazdu na teren kraju dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. 

Jak informuje portal rządowy gov.pl, Polacy mogą wjechać do Republiki Bułgarii, pod warunkiem przedstawienia negatywnego testu PCR na SARS-CoV-2, który nie może być starszy niż 72 godziny. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Bankier

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Czechy przywracają stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał do świąt

Czytaj więcej >

Europa

Europejskie państwa wprowadzają zakazy lotów. Powodem nowa mutacja koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej. "Wkraczamy w fazę większego ryzyka"

Czytaj więcej >

Europa

Zmiany dla Polaków planujących podróż do Francji. Chodzi o terminy testów na koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Paszporty covidowe. Komisja Europejska zapowiedziała zmiany

Czytaj więcej >

Europa

Tragiczny wypadek przy kręceniu reklamy ośrodka narciarskiego w Solden

Czytaj więcej >