Turysci.pl
jaskinia raj ponownie otwarta dla turystów

Fot. Facebook.com/Jaskinia Raj

Jaskinia Raj znów otwiera się dla turystów. Po 3 miesiącach przerwy

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Jaskinia Raj ponownie otwiera się dla turystów. Zwiedzający będą mogli wejść do niej po 3 miesiącach przerwy, która spowodowana była ochroną mikroklimatu panującego w jej wnętrzu. Przez pandemię podróżni będą musieli przestrzegać reżi

  • Jaskinia Jar jest już otwarta. Turyści mogą zacząć zwiedzać

  • Aby zapisać się na wycieczkę, trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji

  • W powodu epidemii koronawirusa podróżni muszą być gotowi na przestrzeganie przepisów sanitarnych

Jaskinia Raj znajduje się w rezerwacie przyrody o tej samej nazwie, położonym w Górach Świętokrzyskich w Chęcinach. Jest szczególnie znana za sprawą dobrze zachowanej szaty naciekowej, która tworzy niesamowity, mroczny klimat w jej wnętrzu, szczególnie ceniony przez podróżnych. 

Wraz z Jaskinią Niedźwiedzią określana jest jako unikatowy obiekt krajowy, będący jedną z wielkich zalet naszego kraju w aspekcie turystycznym i przyrodniczym. 

Jaskinia Jar od 3 miesięcy była zamknięta dla ruchu turystycznego

Jaskinia Raj od 3 miesięcy pozostawała zamknieta, co było spowodowane działaniami związanymi z koniecznością ochrony jej mikroklimatu.

jaskinia-raj-ponownie-otwarta-dla-turystow-1-1614456454.jpg

Jaskinia raj ponownie otwarta dla turystów

Jaskinia raj ponownie otwarta dla turystów/Fot. Facebook.com/Jaskinia Raj

Nietoperze informują, że to ostatni weekend na zwiedzanie Jaskini Raj... Później idą spać i zaproszą dopiero w styczniu... [pis. org.] – informował obiekt na swoim profilu na Facebooku 12 listopada 2020 roku. Zobaczyć tam można również wiele imponujących zdjęć jaskinii i okolic tego miejsca, wraz z interesującymi opisami. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Niestety zamknięcie Jaskini zostało przełożone, o czym również poinformowano turystów w mediach społecznościowych. 

Z uwagi na przeciągające się w czasie procedury dotyczące wydania zgody na otwarcie jaskini dla ruchu turystycznego przez RDOŚ w Kielcach, Jaskinia Raj nie będzie otwarta z dniem 15.01.2021r. O nowym terminie otwarcia poinformujemy po uzyskaniu takiej zgody. Przepraszamy za wszystkie niedogodności z tym związane, nie wynikające jednak z naszej winy – czytamy w ogłoszeniu. 

Jaskinia Jar nareszcie otwarta

Na szczęście w końcu obiekt uzyskał zgodę na otwarcie, co z pewnością ucieszy wielu turystów i podróżnych. Na razie wycieczki obarczone są wieloma ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, ale nawet to nie umniejsza wyjątkowości tego miejsca i frajdy ze zwiedzania. 

Na razie jesteśmy otwarci tylko w piątki, soboty i niedziele. Prosimy o zapisy przez nasz system rezerwacji. Podczas zwiedzania obowiązuje reżim sanitarny, konieczność noszenia maseczek, dezynfekcja oraz zakaz wejścia dla dzieci poniżej trzeciego roku życia – mówił Andrzej Janulewicz z kompleksu Raj w rozmowie z PAP. 

jaskinia-raj-ponownie-otwarta-dla-turystow-2-1614456525.jpg

Jaskinia raj ponownie otwarta dla turystów

Jaskinia raj ponownie otwarta dla turystów/Fot. Facebook.com/Jaskinia Raj

Jaskinię Raj odkryto w 1964 roku, a łączna długość jej korytarzy wynosi 240 metrów. Trasa wycieczkowa ma 180 metrów, ale przeżycia ze zwiedzania są wyjątkowe

45-minutowa wycieczka pozwala na podziwianie unikatowych form naciekowych, które stworzyły formy skalne, z których to miejsce słynie: stalagmity, stalaktyty oraz kolumny naciekowe. Łącznie naliczono ich ponad 45 tysięcy, a w odpowiednim świetle prezentują się wyjątkowo niepokojąco i mrocznie, co tylko wzmaga niepowtarzalny klimat zwiedzania. 

W sezonie zimowym w Jaskini Raj odbywa się hibernacja nietoperzy, co było powodem jej ostatniego zamknięcia. Na jej terenie udało się zanotować obecność 9 gatunków tych ssaków latających, choć najbardziej kojarzony z tym miejscem jest nocek duży

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Facebook

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >