Turysci.pl
Sanepid wszedł do hotelu w Mikołajkach

fot. wikimedia.org/© Marek and Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland / CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Kontrola sanepidu w największym hotelu w Mikołajkach. Burmistrz miasta: "Przebiega spokojnie"

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna w Mrągowie rozpoczęła kontrolę w największym hotelu w Mikołajkach. Nie jest to wyjątkowy przypadek, bo takie wizyty były tam składane co tydzień, jednak ta wystąpiła akurat w dniu wprowadzenia nowych obostrzeń.

  • Sanepid przeprowadził kontrolę w największym hotelu w Mikołajkach

  • W obiekcie znajdowało się wielu turystów, którym jeszcze nie skończyła się doba hotelowa. Mogą przebywać w pokojach do jej zakończenia

  • W hotelu dłużej pozostać mogą tylko te osoby, którym rozporządzenie na to pozwala

Zgodnie z rozporządzeniem rządu, hotele i obiekty noclegowe na terenie województwa warmińsko-mazurskiego mają zakaz funkcjonowania od soboty 27 lutego 2021 roku. Brak szczegółowych przepisów sprawił, że wielu hotelarzy nie wiedziało, co zrobić z gośćmi, których lockdown zastał przed zakończeniem wykupionego urlopu

Sanepid wszedł do hotelu w Mikołajkach

W sobotę rano w wielu obiektach noclegowych turyści byli proszeni o opuszczenie pokoi i zakończenie urlopów z powodu wprowadzenia lokalnego lockdownu. Rząd zapowiedział również kontrole w warmińsko-mazurskich hotelach, ponieważ wielu właścicieli zapowiedziało otwarcie swoich biznesów mimo wprowadzonego zakazu. 

W sobotę powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna w Mrągowie weszła do największego hotelu w Mikołajkach, o czym poinformował media burmistrz miasta, Piotr Jakubowski. Choć nazwa obiektu nie została upubliczniona, wiadomo, że w środku przebywali jeszcze turyści. Nie wiadomo jednak, czy była to zaplanowana sytuacja związanym z nowymi przepisami, czy też rutynowe działanie. 

Ten hotel co tydzień ma kontrole sanepidu, więc może to jest rutynowa kontrola. Przebiega spokojnie –mówi burmistrz Mikołajek, cytowany przez Onet. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Hotelarze nie wiedzą, co zrobić z gośćmi, którym nie zakończyła się doba hotelowa

W rozmowie z Polską Agencją Prasową pojawiły się głosy, że na miejscu służby sanitarne mogły zastać nawet około tysiąca gości. Wynikać to może z faktu, że opublikowane przez rząd rozporządzenie nie wyjaśniało, co właściciele hoteli mają zrobić z turystami, którzy wykupili weekendowe noclegi, a zakaz zastał ich w połowie wypoczynku. Co więcej, przepisy opublikowane zostały 4 godziny przed czasem wprowadzenia ich w życie. 

W ustaleniach poczynionych między dyrekcją hotelu a przedstawicielami sanepidu ustalono, że goście, którzy są już nieuprawnieni do przebywania w hotelu, dzisiaj wyjadą. W hotelu będą mogli pozostać ci, którym rozporządzenie na to pozwala – mówi Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego. 

Ostatecznie, po konsultacji z sanepidem, pojawiło się rozwiązanie problemu niedokończonej doby hotelowej. Jak podaje Onet, turyści, którzy przebywają w pokojach, mogą pozostać w nich do zakończenia doby hotelowej. 

Paranoja sytuacji, w której jesteśmy, polega na tym, że hotele zostały zamknięte w środku pobytów weekendowych. Prosiłem wojewodę, by wprowadzono ten zakaz w niedzielę, by hotele zdążyły wydać przygotowane jedzenie, by goście spokojnie dokończyli pobyty hotelowe. Ale tak się nie stało, a nikt nie udzielił mi odpowiedzi na pytanie, dlaczego jest, jak jest – wyjaśnia Jakubowski. 

Przypomnijmy, że od 27 lutego na Warmii i Mazurach rozpoczyna się lockdown. W związku z tym rząd zadecydował o zamknięciu basenów, hoteli, kin i wszelkiej infrastruktury, która mogłaby w tę część Polski przyciągnąć turystów. 

W opublikowanym rozporządzeniu pojawiły się jednak liczne wyjątki, o których mówił też rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego. Wśród nich przeczytać można m.in. o możliwości wynajmu pokoi hotelowych przez członków załogi samolotów, kierowców wykonujących transport drogowy oraz medyków. W normalnym trybie funkcjonować mogą także hotele pracownicze oraz obiekty noclegowe, wynajmujące pokoje pracownikom sezonowym. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >