Turysci.pl
zamość z lotu ptaka

Youtube/ Dj. kyrek

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zamość jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Jak się okazuje, wiedzą to nie tylko Polacy. Perełka architektury renesansowej jest doceniana również na świecie. Podobne miejsca są rozproszone po całej europie, a łączy je doskonale geometrycz

Zamość już w chwili swojego powstania uważany był za perłę architektury renesansowej. Charakteryzuje go wyjątkowy układ w kształcie gwiazdy. Jak się okazuje, nie jest on wcale przypadkowy, a podobnych miejsc jest w Europie kilkanaście.

Zamość zachwyca turystów z całego świata

Bastiony w kształcie gwiazdy powstały we Włoszech w okresie renesansu. Wówczas proch strzelniczy i armaty sprawiły, że stare średniowieczne mury stały się zwyczajnie przestarzałe i zostały zastąpione przez wysokie, pionowo postawione ściany. Ten sposób budowy uniemożliwił oblegającym armiom zbliżenie się do przeciwnika.

Nowy styl architektury przeżywał swój złoty okres w XVI i XVII w. Wówczas wiele europejskich państw toczyło między sobą wojny. Obecnie miasta wznoszone w tym stylu są wyjątkową pamiątką minionych wieków i przyciągają wzrok turystów z całego świata.

Zamość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 r. i jest najlepszym polskim przykładem architektury z tego okresu.

Miasto zachowało większość swojego pierwotnego XVI-wiecznego układu. Ufundował je w 1580 r. kanclerz Jana Zamoyski. Usytuowano je na szlaku handlowym łączącym zachodnią i północną Europę z Morzem Czarnym.

Plan miasta powstał według zgodnie z założeniami projektu włoskiego architekta Bernarda Morando, który wykorzystał elementy architektoniczne przywiezione ze swojej ojczyzny. Film przedstawiający miasto z lotu ptaka można zobaczyć na kanale Youtube Dj. kyrek.

Obecnie w prawie niezmiennej formie zachował się pierwotny układ Starego Miasta. Turyści podziwiać mogą szachownicowy układ ulic, które przecinają się pod kątem prostym, fortyfikacji, trzech rynków i większość zabudowy.

Wśród renesansowych „gwiezdnych miast" są również Naarden, Brielle, Heusden, Willemstad i Bourtange w Holandii, Palmanova i Peschiera del Garda we Włoszech, Almeida i Elvas w Portugalii, Neuf-Brisach we Francji, Terezín w Czechach i Karlovac w Chorwacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >