Turysci.pl
zamość z lotu ptaka

Youtube/ Dj. kyrek

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zamość jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Jak się okazuje, wiedzą to nie tylko Polacy. Perełka architektury renesansowej jest doceniana również na świecie. Podobne miejsca są rozproszone po całej europie, a łączy je doskonale geometrycz

Zamość już w chwili swojego powstania uważany był za perłę architektury renesansowej. Charakteryzuje go wyjątkowy układ w kształcie gwiazdy. Jak się okazuje, nie jest on wcale przypadkowy, a podobnych miejsc jest w Europie kilkanaście.

Zamość zachwyca turystów z całego świata

Bastiony w kształcie gwiazdy powstały we Włoszech w okresie renesansu. Wówczas proch strzelniczy i armaty sprawiły, że stare średniowieczne mury stały się zwyczajnie przestarzałe i zostały zastąpione przez wysokie, pionowo postawione ściany. Ten sposób budowy uniemożliwił oblegającym armiom zbliżenie się do przeciwnika.

Nowy styl architektury przeżywał swój złoty okres w XVI i XVII w. Wówczas wiele europejskich państw toczyło między sobą wojny. Obecnie miasta wznoszone w tym stylu są wyjątkową pamiątką minionych wieków i przyciągają wzrok turystów z całego świata.

Zamość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 r. i jest najlepszym polskim przykładem architektury z tego okresu.

Miasto zachowało większość swojego pierwotnego XVI-wiecznego układu. Ufundował je w 1580 r. kanclerz Jana Zamoyski. Usytuowano je na szlaku handlowym łączącym zachodnią i północną Europę z Morzem Czarnym.

Plan miasta powstał według zgodnie z założeniami projektu włoskiego architekta Bernarda Morando, który wykorzystał elementy architektoniczne przywiezione ze swojej ojczyzny. Film przedstawiający miasto z lotu ptaka można zobaczyć na kanale Youtube Dj. kyrek.

Obecnie w prawie niezmiennej formie zachował się pierwotny układ Starego Miasta. Turyści podziwiać mogą szachownicowy układ ulic, które przecinają się pod kątem prostym, fortyfikacji, trzech rynków i większość zabudowy.

Wśród renesansowych „gwiezdnych miast" są również Naarden, Brielle, Heusden, Willemstad i Bourtange w Holandii, Palmanova i Peschiera del Garda we Włoszech, Almeida i Elvas w Portugalii, Neuf-Brisach we Francji, Terezín w Czechach i Karlovac w Chorwacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących

Czytaj więcej >

Polska

TPN zamyka popularny szlak. Powodem niedźwiedź

Czytaj więcej >

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >