MSZ Tajlandii opublikował na swojej stronie internetowej listę 46 krajów, których zaszczepieni obywatele od 1 listopada będą zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny po przylocie. Wśród nich znalazła się również Polska. Pierwotnie Tajlandia miała od 1 listopada wpuszczać tylko obywateli 10 krajów, wśród których znalazły się m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Chiny i USA. Tamtejszy rząd zmienił jednak decyzję i zwolni z kwarantanny obywateli 46 krajów.
Na Zatoce Szczecińskiej doszło do akcji ratunkowej polickich strażaków, którzy przez dwie i pół godziny walczyli o życie żeglarza. Jacht utknął na mieliźnie. Na szczęście udało się uratować wychłodzonego mężczyznę.19 października po godzinie 20 dyspozytor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odebrał zgłoszenie o jachcie, który utknął na mieliźnie Zalewu Szczecińskiego w okolicach Trzebieży.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed niebezpieczną pogodą nad morzem. SMS-y z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem zostały rozesłane do osób przebywających w części dwóch województw na północy kraju. Dziś i jutro na północy kraju pogoda nie sprzyja wycieczkom nad morze. Jeżeli jednak ktoś już tam pojechał, należy zabezpieczyć wolno stojące rzeczy, które mogłyby zostać porwane przez porywy i stanowić zagrożenie.
W związku ze skokiem zakażeń koronawirusem, w 10 z 79 słowackich powiatów od poniedziałku obowiązywać będą najsurowsze środki przeciwepidemiczne. Dotyczy to przede wszystkim regionów położonych przy granicy z Polską.20 października Słowacja odnotowała 3480 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu doby. Jest to najwyższy wynik od marca br., gdy w tym kraju rozpoczynała się druga fala pandemii.
Większość mieszkańców Tajlandii nie chce otwarcia kraju dla zagranicznych turystów, w obawie przed wzrostem liczby zakażeń koronawirusem - poinformował singapurski dziennik "The Straits Times", powołujący się na ostatnie badanie opinii publicznej.Premier Tajlandii Prayuth Chan-ocha w zeszłym tygodniu ogłosił plan zniesienia od 1 listopada obowiązkowej kwarantanny dla w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Decyzja nie podoba się jednak większości mieszkańców - podaje singapurski dziennik.
38-letni turysta z Kielc podczas wycieczki w Beskidy schodząc ze szczytu Luboń Wielki odłączył się od grupy. Okazało się, że zakwaterował się w hotelu nie informując przy tym nikogo o swoim miejscu pobytu.Turysta odłączył się od grupy podczas wyprawy w Beskidy. Przez pół nocy poszukiwało go ponad 30 ratowników GOPR z psami tropiącymi oraz policjanci – poinformował w poniedziałek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.
Jedna z największych porównywarek w branży turystycznej zbadała, jaki wpływ na nasze decyzje podróżnicze mają znaki zodiaku. Wyniki mogą zaskoczyć lub zainspirować do kolejnej wycieczki.Chociaż wiele osób zapiera się, że nie wierzy w horoskopy, z całą pewnością większość chociaż raz zajrzała co kryje się pod jego znakiem zodiaku. Obserwując ten trend wyszukiwarka lotów kiwi.com przygotowała specjalne badanie.
W nadmorskiej miejscowości Qerret, położonej w zachodniej części Albanii, policja odnalazła w piątek wieczorem ciała czterech turystów. Jak poinformowano, przyczyną śmierci było uduszenie.Albańska policja poinformowała o znalezieniu ciał czterech turystów, którzy wypoczywali nadmorskiej miejscowości Qerret, położonej w zachodniej części kraju.
Morskie Oko jest jednym z najczęściej odwiedzanych punktów w Tatrach, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę co spoczywa na jego dnie. Łódź "Syrena" przed laty służyła do przewozu turystów poprzez taflę największego jeziora w polskich Tatrach.Łódź „Syrena” przed laty służyła do przewozu turystów poprzez taflę Morskiego Oka. Uważano ją za zaginioną przez długie lata, jednak została odnaleziona 6 lat temu przez nurków TOPR przy okazji działań szkoleniowych.
Blogerka zajmująca się psami opisała sytuację, która spotkała ją podczas ostatniej wyprawy w Tatry. Według jej relacji turyści byli bardzo natarczywi wobec szczeniaka, który pomagał wypasać owce, chociaż zwierzę kompletnie nie zwracało na nich uwagi.Jedna z autorek strony „O psie mowa" spotkała w Tatrach Górala wypasającego swoje owce. Pomagało mu w tym pięć jego psów, w tym jeden szczeniak, który dopiero uczył się fachu. Według jej relacji, zarówno psy jak i podejście mężczyzny do czworonogów nie wzbudzały żadnych zastrzeżeń, w przeciwieństwie do zachowania turystów.
W minioną sobotę na Giewoncie zobaczyć można było tłumy turystów. Zdjęcie pojawiło się na profilu "Aktualna sytuacja w Tatrach" na Facebooku.Giewont jest jednym z najbardziej znanych szczytów w Tatrach. Wyróżnia go przede wszystkim charakterystyczny kształt oraz znajdujący się na szczycie krzyż. W minioną sobotę "Śpiącego Rycerza" odwiedziły prawdziwe tłumy.
W ubiegły weekend w Beskidach doszło do dwóch wypraw ratunkowych, w których konieczna była pomoc nietrzeźwym turystom. - Nigdy nie oceniamy, wypadek może zdarzyć się każdemu, ale często można mu zapobiec - relacjonują ratownicy GOPR.Beskidy cieszą się dużą popularnością również poza sezonem. Często bywają również kierunkiem grupowych wypraw, czasem zakrapianych alkoholem. Tylko w ubiegły weekend ratownicy musieli dwukrotnie interweniować w sprawie nietrzeźwych turystach.
Około 200 Polaków przez kilkanaście godzin koczowało na lotnisku w Antalyi po tym, jak ich samolot zepsuł się podczas startu. Następnie wiele razy zmieniano godziny wylotu, przez co zamiast przed godz. 11:00, turyści opuścili port lotniczy po północy - informuje Polsat News.Wakacje w Turcji dla grupy turystów z Polski miały swój nieprzyjemny finał na lotnisku w tureckiej Antalyi. Około 200 osób z naszego kraju musiało przez kilkanaście godzin czekać na wylot swojego samolotu.
Szlak na odcinku Czarny Staw pod Rysami - Rysy od środy 6 października jest ponownie otwarty dla turystów - taką informację podał za pośrednictwem Facebooka Tatrzański Park Narodowy.Czerwony szlak turystyczny na odcinku: Czarny Staw pod Rysami – Rysy pozostawał zamknięty w obu kierunkach od 1 września. Jest to jedna z najpopularniejszych tras w polskich Tatrach. Przez cały ten okres pracownicy parku remontowali m.in. stopnie wykute w skale, wymieniali sztuczne ułatwienia na nowe, a także poprawiali mocowania tamtejszych łańcuchów. Teraz w końcu prace dobiegły końca, a turyści mogą powrócić na szlak.
Premier Australii Scott Morrison zapowiedział podczas wtorkowej konferencji, że zagraniczni turyści nie odwiedzą tego kraju przed końcem 2021 roku. Proces otwarcia granic ma rozpocząć się jeszcze w listopadzie, jednak priorytet będą mieli Australijczycy, a po nich zagraniczni studenci i wykwalifikowani pracownicy.Australia od samego początku pandemii pozostaje niedostępna dla zagranicznych turystów. Według zapowiedzi tamtejszego rządu będzie mogło się to zmienić dopiero w przyszłym roku.
Na plaży w Ustce poszukiwacze bursztynów dokonali niecodziennego odkrycia. Morze wyrzuciło na brzeg malutkie skorupiaki. Według naukowców gatunek ten nie był wcześniej obecny w tym rejonie wybrzeża.Poszukiwacze bursztynu na plaży zauważyli małe stworzonka, które fale wyrzuciły na brzeg. Okazuje się, że nastąpiła posztormowa „inwazja” krabików amerykańskich. Dotąd gatunek nie był spotykany w tym rejonie wybrzeża.
Policja poszukuje dwóch mężczyzn, którzy w niedzielę około 22:30 pędzili po Krupówkach quadem. Świadkiem zdarzenia była reporterka Polsat News, która nagrała incydent. Kierowcy w najlepszym wypadku grozi mandat, sprawa może zostać skierowana jednak do sądu.Krupówki są jednym z najczęściej uczęszczanych deptaków w Polsce. Wjazd na ulicę w większości przypadków jest zabroniony. Nocą z niedzieli na poniedziałek doszło jednak do bardzo niebezpiecznej sytuacji z udziałem dwóch osób na quadzie.
Pani Marta dowiedziała się na lotnisku, że jej dowód osobisty jest nieważny od ośmiu lat. Wcześniej posługiwała się dokumentem podczas podróży, a nawet wzięła pożyczkę w banku i sprzedała dwie nieruchomości.Mimo że Chorwacja nie jest w strefie Schengen, można podróżować tam z ważnym dowodem osobistym. Niestety, przez cudzy błąd możemy nie wsiąść do samolotu. Pani Marta na lotnisku w Modlinie dowiedziała się, że dokument, którym posługiwała się na co dzień jest nieważny od ośmiu lat.
Weekend przyciągnął turystów w góry. Zarówno w Tatrach jak i w Beskidach parkingi są zapełnione, a na szlakach formują się korki. W mediach pojawiły się zdjęcia tłumów oblegających Babią Górę i Małołączniak.Góry cieszą się dużym zainteresowaniem turystów również po sezonie. Najlepiej obrazują to zdjęcia przedstawiające długie kolejki na szczyt. W ten weekend popularnością cieszyły się nie tylko Tatry, ale także Beskidy.
Na trasie do Morskiego Oka można było ostatnio spotkać wyjątkowego turystę. Tomasz Ryś cierpi na porażenie czterokończynowe, jednak nie jest to dla niego przeszkodą nie do pokonania w realizacji marzeń. Mimo przeciwności udało mu się samodzielnie przejść szlak w obie strony.Szlak na Morskie Oko jest jednym z najczęściej uczęszczanych w polskich Tatrach. Co jakiś czas można spotkać tam turystów z niepełnosprawnościami, którzy przełamują własne bariery i o samodzielnie pokonuję trasę. Udało się to również panu Tomaszowi, który zamieścił relację w swoich mediach społecznościowych.
W sobotę na lotnisku Warszawa-Modlin doszło do akcji pirotechników Straży Granicznej i pozostałych służb lotniskowych. Kilkadziesiąt osób zostało ewakuowanych, zablokowano również drogi dojazdowe do portu lotniczego. Przyczyną interwencji pozostawiona bez opieki walizka. Zgodnie z zasadami obowiązującymi na lotniskach, każdy bagaż pozostawiony bez nadzoru traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Konieczne jest wówczas wprowadzenia odpowiednich procedur. Zdarzenie takie miało miejsce w sobotę w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin.
Zagraniczni turyści podczas wycieczki w Tatry pomalowali sprayem skały na szczycie Świnicy. Podczas zejścia ze szczytu wpadli jednak w tarapaty i wezwali na pomoc TOPR - poinformowała Wyborcza.Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez Wyborczą zagraniczni turyści, którzy na szczycie Świnicy pomalowali sprayem skały, podczas zejścia ze szczytu utknęli w górach. Konieczna była interwencja Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Świadkowie zdarzenia - którzy widzieli, jak obcokrajowcy malują skały - twierdzą, że jeden z wandali miał powiedzieć, że zawsze zostawia swoją "flagę" tam, gdzie wchodzi.
Podczas tegorocznych wakacji największa liczba turystów czarterowych przyleciała do Albanii samolotami z Polski – informuje portal Fly4Free, powołując się na dane lotniska w Tiranie. Podobne obserwacje mają również właściciele hoteli.Albania długo była jednym z nielicznych krajów, do którego można było wjechać bez żadnych pandemicznych restrykcji. Zmieniło się to dopiero 6 września, gdy wprowadzono tam wymóg testowania przed przylotem. Kierunek ten w wakacje zdążył jednak sporo zyskać.
Turysta wspinający się na Orlą Perć spotkał na trasie ojca z około 12-letnią córeczką. Dziecko wydało mu się przestraszone i zupełnie nieprzygotowane do takiej wyprawy. O sprawie poinformował portal Tatromaniak. Sytuację skomentował również ojciec dziewczynki.Orla Perć jest jednym z najniebezpieczniejszych szlaków w Tatrach - od czasu otwarcia szlaku w roku 1906 zginęło na nim 140 osób. Wybierają się tam przede wszystkim doświadczeni taternicy, jednak zdarza się, że trafiają tam również turyści przeceniający swoje możliwości.9 września zaraz za zejściem ze Żlebu Honoratka, miejsca słynącego z wielu wypadków, turyści natknęli się na ok. 12-letnią dziewczynkę i jej tatę. O sprawie zawiadomili portal Tatromaniak.
34-letnia Polka podczas wakacji na Gran Canarii stosowała przemoc wobec swojego męża, 56-letniego Niemca - podaje dziennik "Canarias7". Recepcjonista hotelu, w którym przebywało małżeństwo wezwał policję.Wakacje na Gran Canarii zamieniły się w koszmar dla 56-letniego Niemca, wobec którego Polka stosowała przemoc. Jak podaje dziennik "Canarias7", kobieta wpadała w szał i wyładowywała agresję na mężu.
Pogoda we Włoszech staje się coraz bardziej niebezpieczna - w 15 miastach ogłoszono w piątek alarm z powodu upałów, a w sobotę ich liczba ma wzrosnąć do 17. Temperatura może przekroczyć 40 st. C. W takich warunkach zwiedzanie jest zdecydowanie niezalecane.Pogoda na sam koniec wakacji stała się nie do zniesienia - dwa dni temu padł rekord temperatur na Sycylii, a dzisiaj w 15 miastach ogłoszono alarm z powodu upałów.
Śmieci w Tatrach nie są nowym problemem, jednak przez ogromną frekwencję, jego widoczność narasta. Pani Olga podzieliła się na swoim Instagramie relacją z wycieczki w góry, która niestety nie należała do najprzyjemniejszych.Tegoroczny sezon w Tatrach był rekordowy, jednak mimo końca wakacji turyści wciąż tłumnie napływają w góry. Niestety, razem z nimi na szlakach pojawiają się śmieci. Pani Olga na swoim Instagramie podzieliła się zdjęciami.
Portugalia zniosła od niedzieli obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Decyzja związana jest z mniejszą liczbą zakażeń COVID-19 w tym kraju oraz wysokim odsetkiem zaszczepionych.Według szacunków ministerstwa zdrowia Portugalii pełen proces szczepień przebyło już prawie 80 proc. obywateli tego 10-milionowego kraju. Dzięki temu możliwe było złagodzenie restrykcji pandemicznych.