W ubiegły weekend w Beskidach doszło do dwóch wypraw ratunkowych, w których konieczna była pomoc nietrzeźwym turystom. - Nigdy nie oceniamy, wypadek może zdarzyć się każdemu, ale często można mu zapobiec - relacjonują ratownicy GOPR.Beskidy cieszą się dużą popularnością również poza sezonem. Często bywają również kierunkiem grupowych wypraw, czasem zakrapianych alkoholem. Tylko w ubiegły weekend ratownicy musieli dwukrotnie interweniować w sprawie nietrzeźwych turystach.
Około 200 Polaków przez kilkanaście godzin koczowało na lotnisku w Antalyi po tym, jak ich samolot zepsuł się podczas startu. Następnie wiele razy zmieniano godziny wylotu, przez co zamiast przed godz. 11:00, turyści opuścili port lotniczy po północy - informuje Polsat News.Wakacje w Turcji dla grupy turystów z Polski miały swój nieprzyjemny finał na lotnisku w tureckiej Antalyi. Około 200 osób z naszego kraju musiało przez kilkanaście godzin czekać na wylot swojego samolotu.
Szlak na odcinku Czarny Staw pod Rysami - Rysy od środy 6 października jest ponownie otwarty dla turystów - taką informację podał za pośrednictwem Facebooka Tatrzański Park Narodowy.Czerwony szlak turystyczny na odcinku: Czarny Staw pod Rysami – Rysy pozostawał zamknięty w obu kierunkach od 1 września. Jest to jedna z najpopularniejszych tras w polskich Tatrach. Przez cały ten okres pracownicy parku remontowali m.in. stopnie wykute w skale, wymieniali sztuczne ułatwienia na nowe, a także poprawiali mocowania tamtejszych łańcuchów. Teraz w końcu prace dobiegły końca, a turyści mogą powrócić na szlak.
Premier Australii Scott Morrison zapowiedział podczas wtorkowej konferencji, że zagraniczni turyści nie odwiedzą tego kraju przed końcem 2021 roku. Proces otwarcia granic ma rozpocząć się jeszcze w listopadzie, jednak priorytet będą mieli Australijczycy, a po nich zagraniczni studenci i wykwalifikowani pracownicy.Australia od samego początku pandemii pozostaje niedostępna dla zagranicznych turystów. Według zapowiedzi tamtejszego rządu będzie mogło się to zmienić dopiero w przyszłym roku.
Na plaży w Ustce poszukiwacze bursztynów dokonali niecodziennego odkrycia. Morze wyrzuciło na brzeg malutkie skorupiaki. Według naukowców gatunek ten nie był wcześniej obecny w tym rejonie wybrzeża.Poszukiwacze bursztynu na plaży zauważyli małe stworzonka, które fale wyrzuciły na brzeg. Okazuje się, że nastąpiła posztormowa „inwazja” krabików amerykańskich. Dotąd gatunek nie był spotykany w tym rejonie wybrzeża.
Policja poszukuje dwóch mężczyzn, którzy w niedzielę około 22:30 pędzili po Krupówkach quadem. Świadkiem zdarzenia była reporterka Polsat News, która nagrała incydent. Kierowcy w najlepszym wypadku grozi mandat, sprawa może zostać skierowana jednak do sądu.Krupówki są jednym z najczęściej uczęszczanych deptaków w Polsce. Wjazd na ulicę w większości przypadków jest zabroniony. Nocą z niedzieli na poniedziałek doszło jednak do bardzo niebezpiecznej sytuacji z udziałem dwóch osób na quadzie.
Pani Marta dowiedziała się na lotnisku, że jej dowód osobisty jest nieważny od ośmiu lat. Wcześniej posługiwała się dokumentem podczas podróży, a nawet wzięła pożyczkę w banku i sprzedała dwie nieruchomości.Mimo że Chorwacja nie jest w strefie Schengen, można podróżować tam z ważnym dowodem osobistym. Niestety, przez cudzy błąd możemy nie wsiąść do samolotu. Pani Marta na lotnisku w Modlinie dowiedziała się, że dokument, którym posługiwała się na co dzień jest nieważny od ośmiu lat.
Weekend przyciągnął turystów w góry. Zarówno w Tatrach jak i w Beskidach parkingi są zapełnione, a na szlakach formują się korki. W mediach pojawiły się zdjęcia tłumów oblegających Babią Górę i Małołączniak.Góry cieszą się dużym zainteresowaniem turystów również po sezonie. Najlepiej obrazują to zdjęcia przedstawiające długie kolejki na szczyt. W ten weekend popularnością cieszyły się nie tylko Tatry, ale także Beskidy.
Na trasie do Morskiego Oka można było ostatnio spotkać wyjątkowego turystę. Tomasz Ryś cierpi na porażenie czterokończynowe, jednak nie jest to dla niego przeszkodą nie do pokonania w realizacji marzeń. Mimo przeciwności udało mu się samodzielnie przejść szlak w obie strony.Szlak na Morskie Oko jest jednym z najczęściej uczęszczanych w polskich Tatrach. Co jakiś czas można spotkać tam turystów z niepełnosprawnościami, którzy przełamują własne bariery i o samodzielnie pokonuję trasę. Udało się to również panu Tomaszowi, który zamieścił relację w swoich mediach społecznościowych.
W sobotę na lotnisku Warszawa-Modlin doszło do akcji pirotechników Straży Granicznej i pozostałych służb lotniskowych. Kilkadziesiąt osób zostało ewakuowanych, zablokowano również drogi dojazdowe do portu lotniczego. Przyczyną interwencji pozostawiona bez opieki walizka. Zgodnie z zasadami obowiązującymi na lotniskach, każdy bagaż pozostawiony bez nadzoru traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Konieczne jest wówczas wprowadzenia odpowiednich procedur. Zdarzenie takie miało miejsce w sobotę w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin.
Zagraniczni turyści podczas wycieczki w Tatry pomalowali sprayem skały na szczycie Świnicy. Podczas zejścia ze szczytu wpadli jednak w tarapaty i wezwali na pomoc TOPR - poinformowała Wyborcza.Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez Wyborczą zagraniczni turyści, którzy na szczycie Świnicy pomalowali sprayem skały, podczas zejścia ze szczytu utknęli w górach. Konieczna była interwencja Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Świadkowie zdarzenia - którzy widzieli, jak obcokrajowcy malują skały - twierdzą, że jeden z wandali miał powiedzieć, że zawsze zostawia swoją "flagę" tam, gdzie wchodzi.
Podczas tegorocznych wakacji największa liczba turystów czarterowych przyleciała do Albanii samolotami z Polski – informuje portal Fly4Free, powołując się na dane lotniska w Tiranie. Podobne obserwacje mają również właściciele hoteli.Albania długo była jednym z nielicznych krajów, do którego można było wjechać bez żadnych pandemicznych restrykcji. Zmieniło się to dopiero 6 września, gdy wprowadzono tam wymóg testowania przed przylotem. Kierunek ten w wakacje zdążył jednak sporo zyskać.
Turysta wspinający się na Orlą Perć spotkał na trasie ojca z około 12-letnią córeczką. Dziecko wydało mu się przestraszone i zupełnie nieprzygotowane do takiej wyprawy. O sprawie poinformował portal Tatromaniak. Sytuację skomentował również ojciec dziewczynki.Orla Perć jest jednym z najniebezpieczniejszych szlaków w Tatrach - od czasu otwarcia szlaku w roku 1906 zginęło na nim 140 osób. Wybierają się tam przede wszystkim doświadczeni taternicy, jednak zdarza się, że trafiają tam również turyści przeceniający swoje możliwości.9 września zaraz za zejściem ze Żlebu Honoratka, miejsca słynącego z wielu wypadków, turyści natknęli się na ok. 12-letnią dziewczynkę i jej tatę. O sprawie zawiadomili portal Tatromaniak.
34-letnia Polka podczas wakacji na Gran Canarii stosowała przemoc wobec swojego męża, 56-letniego Niemca - podaje dziennik "Canarias7". Recepcjonista hotelu, w którym przebywało małżeństwo wezwał policję.Wakacje na Gran Canarii zamieniły się w koszmar dla 56-letniego Niemca, wobec którego Polka stosowała przemoc. Jak podaje dziennik "Canarias7", kobieta wpadała w szał i wyładowywała agresję na mężu.
Pogoda we Włoszech staje się coraz bardziej niebezpieczna - w 15 miastach ogłoszono w piątek alarm z powodu upałów, a w sobotę ich liczba ma wzrosnąć do 17. Temperatura może przekroczyć 40 st. C. W takich warunkach zwiedzanie jest zdecydowanie niezalecane.Pogoda na sam koniec wakacji stała się nie do zniesienia - dwa dni temu padł rekord temperatur na Sycylii, a dzisiaj w 15 miastach ogłoszono alarm z powodu upałów.
Śmieci w Tatrach nie są nowym problemem, jednak przez ogromną frekwencję, jego widoczność narasta. Pani Olga podzieliła się na swoim Instagramie relacją z wycieczki w góry, która niestety nie należała do najprzyjemniejszych.Tegoroczny sezon w Tatrach był rekordowy, jednak mimo końca wakacji turyści wciąż tłumnie napływają w góry. Niestety, razem z nimi na szlakach pojawiają się śmieci. Pani Olga na swoim Instagramie podzieliła się zdjęciami.
Portugalia zniosła od niedzieli obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Decyzja związana jest z mniejszą liczbą zakażeń COVID-19 w tym kraju oraz wysokim odsetkiem zaszczepionych.Według szacunków ministerstwa zdrowia Portugalii pełen proces szczepień przebyło już prawie 80 proc. obywateli tego 10-milionowego kraju. Dzięki temu możliwe było złagodzenie restrykcji pandemicznych.
Sopot. Ratownicy wodni zostali zaatakowani przez nietrzeźwego plażowicza. Chwilę wcześniej uratowali go przed utonięciem. Z pomocą ruszyła im przebywająca tam na urlopie policjantka.Sopot mimo końca wakacji wciąż cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Ratownicy mają z tego powodu pełne ręce roboty. Niestety, 4 września doszło tam do awantury z udziałem nietrzeźwego turysty.
Biuro podróży Mouzenidis Travel złożyło wniosek o niewypłacalności do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Obecnie na zorganizowanych przez touroperatora wycieczkach w Grecji i Turcji nadal przebywa 69 osób.9 września do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wpłynął wniosek o niewypłacalności biura podróży Mouzenidis Travel. Poza granicami kraju przebywa obecnie 69 klientów touroperatora.
Wakacje dla wielu Polaków jeszcze się nie skończyły. Wielu turystów postanowiło przedłużyć je na wrzesień - wynika z danych portalu Nocowanie. Widać również zainteresowanie październikowymi terminami. Dużą popularnością cieszą się góry, jednak również nad morzem nie powinno brakować gości. Tegoroczne wakacje pod względem frekwencji były rekordowe - zarówno w górach i nad morzem, jak i w miejscach, które do tej pory uchodziły za omijane przez tłumy. Również Bieszczady, które do tej pory uchodziły za ostoję spokoju, czasem stawały się bardzo zatłoczone.
Pogoda już od niedzieli zacznie być bardziej jesienna, dlatego turyści mają ostatnie chwile, żeby skorzystać ze słońca. Pod koniec weekendu zacznie się ochładzać, a miejsce panującego wyżu zajmie chłodny niż z zachodu.W Polsce spodziewać się możemy ostatnich dni słonecznej pogody, którą można wykorzystać na wycieczkę po kraju. Niestety, już w sobotę w górach zacznie się ochładzać, a w niedzielę termometry pokażą tylko 17 stopni.
Chorwacja znalazła się na czerwonej liście Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Z tego powodu polska ambasada w Zagrzebiu wystosowała pilny apel do turystów o zachowanie ostrożności i zasad bezpieczeństwa.Ambasada RP w Zagrzebiu poinformowała w czwartek o umieszczeniu Chorwacji w czerwonej strefie ECDC. Komunikat pojawił się w mediach społecznościowych polskiej placówki dyplomatycznej.
Turyści wypoczywający na Helu skarżą się na jakość wody w Zatoce Puckiej. Między Kuźnicą i Jastarnią stała się mętna i śmierdząca. Urzędnicy tłumaczą, że ma to związek z obumieraniem roślin.Wrześniowi turyści, mieszkańcy i rowerzyści przyjeżdżający na Hel narzekają na nieprzyjemne zapachy w rejonach Zatoki Puckiej. - W takich warunkach przebywanie na plaży i w jej sąsiedztwie jest koszmarem - mówią rozmówcy Dziennika Bałtyckiego.
W Beskidach doszło do dwóch wypadków paralotniarzy w czasie jednego weekendu. Niestety, jeden z nich okazał się śmiertelny. W niedzielę mężczyzna spadł z wysokości ok. 10 metrów i doznał poważnych obrażeń.Beskidy są popularnym miejscem wśród paralotniarzy, przez co zdarzają się tam przykre wypadki. Do dwóch doszło podczas ubiegłego weekendu.
Chorwacja, przeżywa turystyczne oblężenie, co potwierdzają statystyki tamtejszej branży turystycznej. Tylko w sierpniu kraj odwiedziło ponad 4,3 miliony zagranicznych gości, z czego 330 tys. turystów z Polski. Sierpień był bardzo udanym miesiącem dla chorwackiej branży turystycznej - do kraju przyjechało wtedy łącznie ponad 4,3 miliona zagranicznych gości. Jest to niemal o 60 procent więcej niż rok wcześniej.
Bon turystyczny, czyli dopłata 500 zł do wyjazdów wypoczynkowych z dziećmi, może zostanie przedłużony do wakacji 2022 - zapowiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Do tej pory Polacy pobrali 3 mln bonów turystycznych, a część z nich wciąż czeka na wykorzystanie. Bon turystyczny jest dostępny dla rodzin z dziećmi od 2020 roku, jednak wprowadzane restrykcje wielokrotnie uniemożliwiały ich wykorzystanie. Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa rozwoju, z dofinansowania będzie można skorzystać jeszcze w przyszłe wakacje.
W Egipcie doszło do tragicznego wypadku autobusu turystycznego. Zginęło 12 pasażerów, a 34 osoby z poważnymi obrażeniami trafiło do szpitala. Pasażerowie podróżowali do Kairu z kurortu Sharm el-Sheikh nad Morzem Czerwonym.Tragiczny wypadek miał miejsce na pustynnej drodze w okolicach miejscowości Suez w Egipcie, w sobotę późnym wieczorem. Autobus uderzył w betonową barierę i przewrócił się.
Zakopane po intensywnym sezonie zmaga się z problemem śmieci. W ramach akcji „Sprzątamy Zieloną Małopolskę" w 4 godziny zebrano 44 worki odpadów. Sprzątano przede wszystkim okolice Gubałówki, Cyrhli i Olimpu.Zakopane i Tatry w tym roku biły rekordy popularności. W sierpniu na pobliskie szlaki mogło wyjść nawet milion turystów. Niestety, tłumy mają również swoje negatywne skutki, które można zauważyć gołym okiem.