Turysci.pl
landscape-g818eb78f2 1280

fot. Pixabay/ JerzyGorecki

TPN zamyka popularny szlak. Powodem niedźwiedź

3 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 22 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że w sobotę czarno znakowany szlak w Dolinie Pańszczycy zostanie zamknięty z powodu gawrowania niedźwiedzicy w tym rejonie.

Czarny szlak w Dolinie Pańszczycy w Tatrach zostanie w sobotę zamknięty do odwołania. Stanowi on łącznik między żółtym szlakiem prowadzącym z Hali Gąsienicowej na Przełęcz Krzyżne a zielonym szlakiem z Hali Gąsienicowej na Rówień Waksmundzką.

mountains-g4371beaf4 1280

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

CZYTAJ DALEJ

Popularny szlak w Tatrach zamknięty z powodu niedźwiedzia

- Przyszła pora, kiedy niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. Niektóre z nich na miejsca gawrowania wybierają sąsiedztwo szlaków turystycznych i w takich potwierdzonych przypadkach konieczne jest zamknięcie szlaku, aby zapewnić im warunki do spokojnego snu – wyjaśnia TPN.

Pracownicy parku wyjaśniają, że w przypadku wybudzenia niedźwiedź może mieć problem z ponownym zaśnięciem i ze znalezieniem pożywienia. W konsekwencji może nie przetrwać zimy.

Istnieje również ryzyko, że przestraszone i zaskoczone zwierzę zaatakuje kogoś, kto podejdzie zbyt blisko jego legowiska. Wybudzone niedźwiedzice mogą ponadto porzucić niezdolne jeszcze do samodzielnego życia niedźwiadki.

Warunki w Tatrach

TPN ostrzega ponadto, że obecnie szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, pod którą występuje lód. Wiatr utworzył miejscami zaspy śniegu w partiach graniowych, a w innych miejscach wywiał śnieg do warstwy lodu. Przebieg wielu szlaków jest niewidoczny.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim - informuje TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zachód słońca na Kozim Wierchu hitem sieci. Turyści zachwyceni

Czytaj więcej >

Polska

Ostrożnie podczas wyjazdu. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem na drogach

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów po polskiej stronie Tatr. Mniej narciarzy na Słowacji

Czytaj więcej >

Polska

Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Polska

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia commons/ Aneta Pawska/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Polska

Można jeszcze znaleźć noclegi na ferie w Karpaczu. Ceny mogą jednak zniechęcić

Czytaj więcej >