Turysci.pl
Śnieżka

fot. TikTok/ marcinelos

Turyści w jeansach i adidasach wspinali się na Śnieżkę. "Moi kumple ryzykują, żeby ich pościągać"

12 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 28 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Śnieżka w miniony długi weekend przeżywała prawdziwe oblężenie. Niestety, nie wszyscy turyści byli przygotowani na panujące na szczycie warunki. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie grupy młodych ludzi, którzy ślizgali się po śniegu w nieodpowiednim obuwiu.

Trasa na Śnieżkę, chociaż pozornie jest dość łatwa, zimą może naprawdę negatywnie zaskoczyć. Przekonała się o tym grupa nastolatków, która w miniony weekend wybrała się na wyprawę na najwyższy szczyt Karkonoszy.

calvin-hanson-POqJeWrVfnU-unsplash (1)

Liczne interwencje w Tatrach w długi weekend. Ratownicy ostrzegają przed trudnymi warunkami

CZYTAJ DALEJ

Nieprzygotowani turyści na Śnieżce

W miniony weekend warunki na Śnieżkę były bardzo niesprzyjające. Jeden z turystów nagrał grupę nastolatków, która na szczyt wybrała się w jeansach, adidasach i bez raczków na butach. W konsekwencji co kilka sekund ktoś przewracał się na śliskim śniegu.

- Tak się kończą górskie wypady w nieodpowiednim ubiorze - czytamy w opisie filmu opublikowanego na TikToku przez Marcina.

@marcinelos Tak się kończą górskie wypady w nieodpowiednim ubiorze... #góry #śnieżka ♬ ŚWIEĆ GWIAZDECZKO ale to AFRO DRILL - młody klakson

Nagranie w 4 dni zdobyło ponad 950 tysięcy wyświetleń i wywołało dyskusję w komentarzach. Warto podkreślić, że sytuacja była bardzo niebezpieczna, a nieodpowiedni ubiór jest zagrożeniem nie tylko dla turysty, ale również dla ratowników,

- Jestem z Karpacza i jak takie coś widzę, to otwiera się nóż w kieszeni. A później moi kumple ryzykują, żeby ich pościągać - skomentował jeden z internautów.

Inni internauci zwrócili uwagę, że trudno winić dzieci za brak odpowiedniego przygotowania. Jedna z komentujących przypomniała sobie, że gdy pojechała na wycieczkę szkolną w góry, nikt nawet nie wspomniał, co należy zabrać ze sobą na szlak.

Warunki w Karkonoszach

GOPR wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed lawinami w Karkonoszach. Jest również bardzo zimno - w szczytowych partiach Karkonoszy termometry pokazują od -8°C do -4°C, jednak temperaturę odczuwaną dodatkowo obniża wiatr.

- Na zlodzonym podłożu zalega warstwa świeżego śniegu – na szlakach miejscami bardzo ślisko - ostrzega GOPR. - Pamiętajmy o zalecanym wyposażeniu w postaci raczków oraz kijów trekkingowych.

Ratownicy zalecają również, aby planując wędrówki górskie warto sprawdzić dostępność schronisk w odwiedzanych rejonach oraz dostosować trasę do własnych umiejętności i aktualnych warunków.

Koniecznie przed wyprawą należy również naładować baterię i zainstalować aplikację Ratunek w telefonie. Pomoże ona w lokalizacji telefonu w razie wypadku lub zgubienia drogi. Warto mieć również ze sobą papierową mapę w plecaku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: O2, GOPR

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zachód słońca na Kozim Wierchu hitem sieci. Turyści zachwyceni

Czytaj więcej >

Polska

Ostrożnie podczas wyjazdu. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem na drogach

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów po polskiej stronie Tatr. Mniej narciarzy na Słowacji

Czytaj więcej >

Polska

Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Polska

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia commons/ Aneta Pawska/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Polska

Można jeszcze znaleźć noclegi na ferie w Karpaczu. Ceny mogą jednak zniechęcić

Czytaj więcej >