Sopot. Ratownicy wodni zostali zaatakowani przez nietrzeźwego plażowicza. Chwilę wcześniej uratowali go przed utonięciem. Z pomocą ruszyła im przebywająca tam na urlopie policjantka.Sopot mimo końca wakacji wciąż cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Ratownicy mają z tego powodu pełne ręce roboty. Niestety, 4 września doszło tam do awantury z udziałem nietrzeźwego turysty.
Biuro podróży Mouzenidis Travel złożyło wniosek o niewypłacalności do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Obecnie na zorganizowanych przez touroperatora wycieczkach w Grecji i Turcji nadal przebywa 69 osób.9 września do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wpłynął wniosek o niewypłacalności biura podróży Mouzenidis Travel. Poza granicami kraju przebywa obecnie 69 klientów touroperatora.
Wakacje dla wielu Polaków jeszcze się nie skończyły. Wielu turystów postanowiło przedłużyć je na wrzesień - wynika z danych portalu Nocowanie. Widać również zainteresowanie październikowymi terminami. Dużą popularnością cieszą się góry, jednak również nad morzem nie powinno brakować gości. Tegoroczne wakacje pod względem frekwencji były rekordowe - zarówno w górach i nad morzem, jak i w miejscach, które do tej pory uchodziły za omijane przez tłumy. Również Bieszczady, które do tej pory uchodziły za ostoję spokoju, czasem stawały się bardzo zatłoczone.
Pogoda już od niedzieli zacznie być bardziej jesienna, dlatego turyści mają ostatnie chwile, żeby skorzystać ze słońca. Pod koniec weekendu zacznie się ochładzać, a miejsce panującego wyżu zajmie chłodny niż z zachodu.W Polsce spodziewać się możemy ostatnich dni słonecznej pogody, którą można wykorzystać na wycieczkę po kraju. Niestety, już w sobotę w górach zacznie się ochładzać, a w niedzielę termometry pokażą tylko 17 stopni.
Chorwacja znalazła się na czerwonej liście Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Z tego powodu polska ambasada w Zagrzebiu wystosowała pilny apel do turystów o zachowanie ostrożności i zasad bezpieczeństwa.Ambasada RP w Zagrzebiu poinformowała w czwartek o umieszczeniu Chorwacji w czerwonej strefie ECDC. Komunikat pojawił się w mediach społecznościowych polskiej placówki dyplomatycznej.
Turyści wypoczywający na Helu skarżą się na jakość wody w Zatoce Puckiej. Między Kuźnicą i Jastarnią stała się mętna i śmierdząca. Urzędnicy tłumaczą, że ma to związek z obumieraniem roślin.Wrześniowi turyści, mieszkańcy i rowerzyści przyjeżdżający na Hel narzekają na nieprzyjemne zapachy w rejonach Zatoki Puckiej. - W takich warunkach przebywanie na plaży i w jej sąsiedztwie jest koszmarem - mówią rozmówcy Dziennika Bałtyckiego.
W Beskidach doszło do dwóch wypadków paralotniarzy w czasie jednego weekendu. Niestety, jeden z nich okazał się śmiertelny. W niedzielę mężczyzna spadł z wysokości ok. 10 metrów i doznał poważnych obrażeń.Beskidy są popularnym miejscem wśród paralotniarzy, przez co zdarzają się tam przykre wypadki. Do dwóch doszło podczas ubiegłego weekendu.
Chorwacja, przeżywa turystyczne oblężenie, co potwierdzają statystyki tamtejszej branży turystycznej. Tylko w sierpniu kraj odwiedziło ponad 4,3 miliony zagranicznych gości, z czego 330 tys. turystów z Polski. Sierpień był bardzo udanym miesiącem dla chorwackiej branży turystycznej - do kraju przyjechało wtedy łącznie ponad 4,3 miliona zagranicznych gości. Jest to niemal o 60 procent więcej niż rok wcześniej.
Bon turystyczny, czyli dopłata 500 zł do wyjazdów wypoczynkowych z dziećmi, może zostanie przedłużony do wakacji 2022 - zapowiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Do tej pory Polacy pobrali 3 mln bonów turystycznych, a część z nich wciąż czeka na wykorzystanie. Bon turystyczny jest dostępny dla rodzin z dziećmi od 2020 roku, jednak wprowadzane restrykcje wielokrotnie uniemożliwiały ich wykorzystanie. Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa rozwoju, z dofinansowania będzie można skorzystać jeszcze w przyszłe wakacje.
W Egipcie doszło do tragicznego wypadku autobusu turystycznego. Zginęło 12 pasażerów, a 34 osoby z poważnymi obrażeniami trafiło do szpitala. Pasażerowie podróżowali do Kairu z kurortu Sharm el-Sheikh nad Morzem Czerwonym.Tragiczny wypadek miał miejsce na pustynnej drodze w okolicach miejscowości Suez w Egipcie, w sobotę późnym wieczorem. Autobus uderzył w betonową barierę i przewrócił się.
Zakopane po intensywnym sezonie zmaga się z problemem śmieci. W ramach akcji „Sprzątamy Zieloną Małopolskę" w 4 godziny zebrano 44 worki odpadów. Sprzątano przede wszystkim okolice Gubałówki, Cyrhli i Olimpu.Zakopane i Tatry w tym roku biły rekordy popularności. W sierpniu na pobliskie szlaki mogło wyjść nawet milion turystów. Niestety, tłumy mają również swoje negatywne skutki, które można zauważyć gołym okiem.
Apartament nad morzem okazał się wielkim rozczarowaniem dla Krzysztofa, jego partnerki i trójki dzieci. Na miejscu czekała na nich zniszczona rudera. Jak się okazało, oszukanych przez nieuczciwego gospodarza z Gdańska było więcej. O sprawie poinformowała Gazeta Wyborcza.Krzysztof z partnerką pierwszy raz zabrali trójkę swoich dzieci na wakacje nad morzem. Jeszcze zimą zarezerwowali apartament w Gdańsku, u prywatnego gospodarza, za pośrednictwem serwisu Booking.com.
Sierpień może być w Tatrach miesiącem rekordowym - wynika z wyliczeń Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na szlaki mogło wyjść nawet milion turystów. Niestety, sytuacja ma również swoje ciemniejsze strony - zagrożenie dla środowiska oraz zwiększoną liczbę wypadków.Tatry w tym roku biły rekordy popularności. W poprzednim miesiącu naliczono aż 987 tys. turystów w górach, co do tej pory było rekordową liczbą. Wszystko wskazuje jednak na to, że frekwencja w sierpniu była jeszcze wyższa.
Abu Zabi złagodzi zasady wjazdu dla osób zaszczepionych. Podróżni ci nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. W dalszym ciągu obowiązują jednak pewne warunki, które należy spełnić przed przyjazdem.Władze Abu Zabi poinformowały w czwartek o nowych przepisach wjazdowych dla osób zaszczepionych. Wejdą one w życie już w najbliższą niedzielę. Warunkiem wjazdu wciąż jest jednak okazanie negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa.
Turecka Antalya cieszy się w tym roku trzykrotnie większym zainteresowaniem turystów z Polski niż w 2020. Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie drugim pod względem liczby turystów z naszego kraju.Turecka Antalya od lat jest jednym z ulubionych wakacyjnych kurortów Polaków, którzy wykupują urlopy w biurach podróży. W rekordowym 2019 roku wśród 15 mln zagranicznych turystów wypoczywało tam aż 535 tysięcy turystów z Polski - podaje Fly4Free.Turecka branża turystyczna, a także sama Antalya, boleśnie odczuła jednak skutki pandemii COVID-19. W 2020 słynny kurort odwiedziło 3,3 mln ludzi, w tym 81 tysięcy turystów z Polski. Wygląda jednak na to, że zainteresowanie kierunkiem nie minęło.
Albania, jako jedno z nielicznych państw na świecie zdecydowała się na wpuszczanie turystów bez żadnych ograniczeń. Okres ten się jednak zakończył i już od 6 września podróżni będą potrzebować dodatkowych dokumentów na granicach.Albański Komitet Ekspertów ds. Szczepień 30 sierpnia ogłosił, że od 1 września w kraju obowiązywać będzie godzina policyjna od godziny 23:00. Nie jest to jednak jedyna zmiana - od 6 września na granicy wymagane będą dodatkowe dokumenty.
Wizz Air ogłosił w czwartek wznowienie sześciu połączeń z pięciu polskich miast. Niektóre z nich idealnie nadadzą się na kilkudniowy city break. Turyści podróżujący z Wizz Air mogą być zadowoleni. Już we wrześniu wznowione zostaną trasy w sześciu kultowych kierunkach.
Turyści w Tatrach, gdy tylko sprzyja pogoda, tłumnie ruszają w góry. Niestety wiąże się to również z przykrymi konsekwencjami. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia kilkusetmetrowej kolejki w stronę Giewontu oraz porozrzucanych śmieci na szlakach.W środę nad Tatrami pojawiło się słońce po kilku dniach deszczu i chłodu. Tysiące turystów postanowiło więc skorzystać z pogody i wyruszyć w góry. Niestety, tłumy mają również swoje przykre konsekwencje.
Podróżni wybierający się do Grecji, którzy są niezaszczepieni przeciw COVID-19 i nie są ozdrowieńcami, od 13 września nie będą mogli korzystać z restauracji, barów i kawiarni, a także lokali rozrywkowych. Będą też musieli wykonywać regularnie testy na koronawirusa.Minister zdrowia Grecji ogłosił we wtorek nowe restrykcje. Powodem ich zaostrzenia jest fakt, że obecnie 90 procent pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii to osoby niezaszczepione.
Grupa Bieszczadzka GOPR pomogła turystce, która doznała urazu podczas wycieczki w góry i nie mogła samodzielnie zejść ze szlaku. Ratownicy opublikowali zdjęcia z interwencji, a internauci zwrócili uwagę na jeden szczegół.Bieszczady nie są najwyższym polskim pasmem, jednak również tam może dojść do poważnych urazów. Przekonała się o tym turystka, której w miniony weekend ratownicy musieli pomóc zejść ze szlaku.
Polscy turyści chętnie spędzają tegoroczne wakacje w Polsce. Właściciele obiektów turystycznych mówią o rekordowym sezonie. Specjaliści z portalu Nocowanie sprawdzili, które miasta w lipcu cieszyły się największym zainteresowaniem.Wielu turystów w związku z niepewną sytuacją na świecie, zdecydowało się na urlop w Polsce. Według danych portalu Nocowanie, pierwsze zapytania o noclegi spływały już zimą. Największy boom nastąpił jednak po oficjalnym ogłoszeniu luzowania obostrzeń w turystyce.
Śnieżka w tym roku jest wyjątkowo oblegana przez turystów. Przewodnik górski zwraca uwagę, że tłumy na szlakach mogą mieć katastrofalne skutki dla tamtejszej przyrody. - Musimy znać umiar, bo stracimy część walorów, które posiadamy.Przewodnik górski Piotr Jochymek z niepokojem patrzy na Śnieżkę. Jego zdaniem liczba wizytujących w Karkonoszach, w szczególności na najwyższym szczycie, jest rekordowa. Swoimi przemyśleniami podzielił się we wpisie na facebookowym profilu bloga „Wyszedł z domu".
Pomimo reanimacji nie udało się uratować mężczyzny, który w niedzielne popołudnie wraz z sześcioletnią córką wypadł z pontonu do jeziora. Służby podały, że stan zdrowia dziewczynki, która topiła się na zalewisku Jeziorsko jest ciężki.Do tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 18 na jeziorze Jeziorsko w miejscowości Kościanki (pow. turecki, woj. wielkopolskie), w okolicy ośrodka wypoczynkowego.
Trzy kąpieliska w województwie zachodniopomorskim musiały zostać zamknięte z powodu wystąpienia tam groźnych dla zdrowia bakterii. Sanepid wydał zakaz kąpieli w Sianożętach i Ustroniu Morskim oraz Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim.Na kąpieliskach w Sianożętach i Ustroniu Morskim sanepid stwierdził przekroczenie dopuszczalnego stężenia bakterii Escherichia coli, natomiast Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim nie można się kąpać m.in. przez enterokoki.
Turyści wypoczywający nad Bałtykiem mieli ostatnio okazję zaobserwować niecodzienne zjawisko - w okolicach Jastarni na Półwyspie Helskim wytworzyła się trąba wodna. Zjawisko zauważane jest w Polsce coraz częściej.
Ceny na Helu niestety nie należą do najniższych. Turysta podzielił się w mediach społecznościowych cennikiem „jednego z tańszych campingów w Chałupach". Jak się okazuje, w niższej cenie można wynająć obiekt na Sardynii.Hel jest prawdziwą Mekką dla miłośników sportów wodnych, co niestety miało wpływ na tamtejsze ceny - z powodu wysokiego popytu, koszty pobytu na półwyspie poszybowały w górę. Widać to m.in. po cenniku jednego z tamtejszych kempingów.
Turyści wypoczywający nad Bałtykiem skarżą się na chrząszcze, które można zobaczyć wszędzie. Niektórzy widzieli je nawet w wodzie. Specjalistka uspokaja - oprzędziki pręgowate nie stanowią zagrożenia dla człowieka.Turyści w Karwi nad Bałtykiem skarżą się, że owady obsiadają ludzi i nie dają się strząsnąć. Wielu obawia się, że chrząszcze mogą je ugryźć lub zarazić jakąś chorobą. Jak się jednak okazuje, są całkiem niegroźne.
Polacy na wakacjach za granicą nie zawsze spodziewają się, że ktoś w najbliższej okolicy ich zrozumie, przez co dochodzi czasem do niezręcznych sytuacji. Dwie turystki wyliczyły największe grzechy rodaków podczas zagranicznych wyjazdów.Dwie turystki, które w tym roku wybrały się na wakacje za granicą, wróciły z nich zażenowane zachowaniem rodaków. W listach do redakcji Onetu opowiedziały, jak wyglądała ich styczność z innymi Polakami.