Pandemia koronawirusa wywołała potężny kryzys w branży turystycznej, który szczególnie odczuwalny jest w miejscach takich jak egzotyczna wyspa Bali. 80 proc. tego rajskiego miejsca żyje wyłącznie dzięki przyjezdnym, łatwo więc można wyobrazić sobie dramatyczną sytuację tych ludzi. Aby minimalizować straty i przypomnieć ludziom, że tereny te wciąż są niebywale atrakcyjne, zdecydowane działania podjął w czwartek indonezyjski minister turystyki. Sandiaga Salahuddin Uno, wraz z całym swoim biurem i pracownikami, przeniósł się na rajską wyspę. Chce w ten sposób zachęcić przedsiębiorców i pracowników zdalnych do odwiedzania wyspy i wspierania lokalnej turystyki. Swój apel kieruje zarówno do mieszkańców Tajlandii, jak i zagranicznych gości.
W Polsce o księdzu Andrzeju Adamiaku zrobiło się głośno już jakiś czas temu. W 2018 roku media obiegła informacja, że zaatakował paralizatorem turystów, który przybył do górskiego sanktuarium Marii Śnieżnej w Międzygórzu, w którym duchowny pełnił funkcję kustosza.
Podróżując tanimi liniami, pasażerowie muszą liczyć się z licznymi, ponadprogramowymi opłatami. W odróżnieniu od standardowych linii, turystów budżetowych często spotyka mierzenie wymiarów walizki, ważenie jej, opłatę za nadprogramowe kilogramy czy za wybranie miejsca przy oknie. Jednym słowem, przewoźnicy nadrabiają niski koszt biletów, czym się tylko da. W dobie światowego kryzysu pandemicznego, cała turystyka przechodzi gigantyczny kryzys. Po świecie lata zdecydowanie mniej ludzi, dlatego też linie lotnicze decydują się na podnoszenie cen i wprowadzanie nowych opłat. Bywa jednak i tak, że cała wina za nieprzyjemną sytuację jest po stronie pasażerów. Tak stało się niedawno w Chinach, a o sytuacji poinformował „Independent".
Górskie krajobrazy są przepiękne i wyjątkowe, nic więc dziwnego, że to właśnie Podhale są jednym z najczęściej odwiedzanych terenów w naszym kraju. Miłośnicy przepięknych fotografii, pieszych wędrówek oraz osoby tęskniące za bliskością natury, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym, nie mogą się oprzeć odwiedzeniu Zakopanego i okolic. Do tej pory jednak niestety podziwianie górskich stoków pod jednym względem było szczególnie nieprzyjemne. Na każdym kroku w oczy turystom rzucały się reklamy wielkopowierzchniowe, banery i inne sposoby przedsiębiorców na promowanie swoich działalności. Wielokrotnie w sieci pojawiały się zdjęcia z Zakopanego, Kościeliska czy okolic, na których widać było bardzo wiele reklam na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Oczywiście bolesne były także pojedyncze, duże banery, które zasłaniały krajobraz przepięknych gór i szczytów, dla którego przecież w tę część kraju przyjeżdżają ludzie z całej Polski i nie tylko.
Góry zimą mogą być szczególnie niebezpieczne ze względu na zmienne warunki atmosferyczne. W sobotę doszło do serii interwencji ratowników, przede wszystkim w najpopularniejszych w tym sezonie Tatrach i Beskidach.
Kopalnia Soli w Wieliczce zostanie ponownie otwarta dla turystów w czwartek. Zwiedzanie będzie możliwe od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 15.00 oraz w weekendy od godz. 9.00 do 17.00 w maksymalnie 10-osobowych grupach z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
Wyjazd na narty w tym roku może wydawać się niemożliwy ze względu na rządowe obostrzenia wprowadzone z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Niektórzy właściciele zapowiedzieli jednak otwarcie swoich obiektów w reżimie sanitarnym.
Sezon zimowy na Kotelnicy Białczańskiej zakończył się wraz z decyzją rządu o przedłużeniu restrykcji do 14 lutego. Tłumaczą, że dalsze utrzymywanie tras w gotowości nie ma już sensu, bo tworzy tylko dodatkowe koszty, nie przynosząc żadnych dochodów.
Pan Michał to miłośnik gór. Polak, na każdym roku udowadnia, że niemożliwe staje się możliwe. Mimo przeciwności losu udowadnia każdego dnia, że warto walczyć o swoje marzenia i należy coraz wyżej stawiać sobie poprzeczkę.Historia pana Michała inspiruje setki osób w internecie, jak i na górskich szlakach. Wiele lat temu w wyniku wypadku bohater artykuły stracił nogę. Pan Michał, aby dalej spełniać marzenia, potrzebuje nowej protezy. Zorganizował zbiórkę w internecie, do której przyłączyć się może każdy. Miłośnik gór jest coraz bliżej finału.
Podróże w obecnym czasie są dość utrudnione. Mimo że wiele krajów wciąż pozostaje otwartych dla turystów, to restrykcje związane epidemią ograniczają docieranie do ulubionych miejsc. Polacy jednak nie rezygnują z wyjazdów, a niektóre kierunki w pierwszym miesiącu 2021 roku biją rekordy popularności. Co więcej, są bardziej popularne niż przed pandemią koronawirusa.Zanzibar, fot. pixabay/3282700, pixabay license
Francja jest kolejny krajem, który zmienia zasady przekraczania granic. Sytuacja epidemiologiczna nad Sekwaną jest wciąż niepokojąca, dlatego francuski rząd musiał podjąć stanowcze działania. Granice kraju zostają zamknięte dla mieszkańców i obywateli spoza Unii Europejskiej. Wspólnotę również nie ominą nowe zasady. Będzie wymagany test przy wjeździe do Francji.
Nawet w czasie pandemii koronawirusa turyści mają niezastąpione pomysły, jak umilić sobie czas. Zimą podróżni chętnie wyjeżdżają w góry, co obecnie nie zawsze jest zgodne z prawem. Taka sytuacja miała miejsce w Austrii, która jest zamknięta dla turystów. Wczasowiczom jednak nic nie przeszkadzało, aby szturmować jedną z alpejskich miejscowości. Wśród nich znaleźli się nawet Polacy.Turyści szturmują austriackie góry, fot. pixabay/ suju, pixabay license
Cały świat czeka na moment znoszenia restrykcji. Turyści chcieliby na nowo móc swobodnie podróżować i zwiedzać świat. Niestety, co chwilę do mediów trafiają informacje związane z zamykaniem granic przez kolejne kraje. Negatywny trend nie pocieszał gotowych na urlop wczasowiczów. Jest jednak światełko w tunelu. Minister Gospodarki Gruzji potwierdziła, że popularny m.in. wśród Polaków kraj znów wznawia regularne loty do kraju. Są pewne warunki.Gruzja znów się otwiera, fot. pixabay/ PeterW1950, pixabay license
Wstrząsające wieści obiegły internet. W Tatrach zeszła lawina, która porwała turystów, którzy znaleźli się pod śniegiem. Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Przez warunki atmosferyczne pomoc jest znacznie utrudniona.
Czeski rząd ogłosił w czwartek, że kraj ten zostanie zamknięty dla turystów zagranicznych. Jednak dopiero w piątek decyzja ta została opublikowana na anglojęzycznych stronach MSZ. Możliwość wjazdu będą mieli jedynie pracownicy, studenci i osoby przekraczające granice w sprawach nieodzownych.
Polscy przedsiębiorcy próbują na wszelkie sposoby obejść restrykcje wprowadzane przez rząd. Zgodnie z najnowszą decyzją Rady Ministrów, od 1 lutego otwarte zostaną muzea i galerie sztuki, natomiast branża turystyczna w dalszym ciągu będzie zamknięta.
Zdjęcia publikowane przez influencerów są często powodem do zazdrości. Zwłaszcza jeżeli wyjeżdżają na wakacje w piękne miejsce, co obecnie z powodu pandemii koronawirusa dla większości ludzi jest wręcz nierealne. Nieoczekiwanie zareagował rząd Wielkiej Brytanii, zapowiadając zwiększone kontrole na lotniskach.
Turyści zdecydowali się wyjść w góry w samych spodniach. Podczepili się pod grupę żołnierzy, którzy wędrowali na Tarnicę. Gdy doszli na szczyt, było już tylko gorzej - mężczyźni nie byli w stanie samodzielnie się ubrać.
Władze włoskich regionów od lat kuszą próbują przyciągnąć nowych mieszkańców, wystawiając domy za okazyjną cenę 1 euro. Należy jednak do tej kwoty doliczyć koszty remontu, do których zobowiązuje się potencjalny nabywca. Troina postanowiła pójść o krok dalej i zaoferować pomoc finansową w renowacji budynku.
Decyzję o zaostrzeniu restrykcji przekazał na konferencji minister zdrowia Bułgarii, Kostadin Angełow. Do tej pory kraj ten był atrakcyjnym kierunkiem dla narciarzy ze względu na otwarte ośrodki narciarskie, jednak już od dzisiaj ulegnie to zmianie.
Mateusz z Krakowa w zeszłym roku zdecydował się na samotną podróż do Jordanii. Kraj ten od kilku lat jest popularnym kierunkiem wśród turystów z Polski. Wszystko dzięki tanim liniom lotniczym Ryaniar, które proponowały jeszcze przed pandemią koronawirusa bezpośrednie loty na Bliski Wschód. Była to pierwsza solo podróż Mateusza. Polak od zawsze marzył o spędzeniu nocy na pustyni nad rozgwieżdżonym niebem. Wszystko szło zgodnie z planem, dopóki nie pojawili się Beduini.
Kolejny kraj zdecydował się zamknąć granice. Wszystko przez nieustającą pandemię koronawirusa i duży wzrost zgonów. Od piątku tj. 29 stycznia, Portugalia zamyka się na przyjezdnych z innych krajów. Jak wyjaśnił Minister Spraw Zagranicznych, decyzja została podjęta, aby chronić życie i zdrowie obywateli.
Podkarpacie jest regionem, które oferuje podróżnym wiele różnicowanych i niezwykłych miejsc. Południowo-wschodnie województwo polski posiada bogatą architekturę i zapierające dech w piersiach skarby przyrody. Podkarpacie jest doskonałym pomysłem na urlop. Co warto zobaczyć w tym regionie?Bieszczady, fot. pixabay/Jacek50, pixabay license
Test na koronawirusa stał się pewną normalnością dla wszystkich podróżnych. Mimo że osoby, które wyjeżdżają z kraju, bardzo często narzekają na dodatkowe koszty związane z badaniem, to społeczeństwo na całym świecie zaczęło się przyzwyczajać do tego, że negatywny wynik jest niezbędny do odbycia podróży.Obowiązek wykonania testu w międzynarodowych wycieczkach to nie wszystko. Jak się okazje, Słowacja zaostrzyła restrykcję i bez negatywnego wyniku mieszkańcy naszych południowych sąsiadów nie mogą wychodzić z domu. Nowe obostrzenia utrudnią również zwiedzającym pobyt w kraju. Stan wyjątkowy na Słowacji, fot. pixabay/Walkerssk, pixabay license
Od dekad pociąg jest jednym z najpowszechniejszych środków transportu. Pasażerowie wybierają kolej przede wszystkim ze względu na łatwy dostęp oraz komfort związany z podróżą. Polska kolej od wielu lat przechodzi nieustanne renowacje, które mają jeszcze bardziej umilić oraz przyspieszyć podróż wczasowiczom. Co więcej, kolej wykorzystywana jest również do przewożenia towarów po kraju i Europie.Realizacja wszystkich planów rozwojowych i popularyzacja korzystania z pociągów z roku na rok przybierała na sile. Niestety, skutki epidemii koronawirusa spowodowały olbrzymie straty, które widoczne są już gołym okiem. Polska kolej mierzy się z dużym kryzysem.
Osoby planujące wakacje muszą liczyć się z tym, że będą musiały wykonać test na koronawirusa lub odbyć obowiązkową kwarantannę. Ponadto do 14 lutego obowiązuje kwarantanna dla osób przekraczających granicę Polski, stanowiącą zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną granicę UE, samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego.
Chociaż kalendarzowa zima wciąż trwa, większość sezonu już za nami. Dzisiaj Minister Zdrowia ogłosił przedłużenie większości obostrzeń do 14 lutego. Spotkało się to z błyskawiczną reakcją branży turystycznej, która obawia się o swoją przyszłość.
Test na koronawirusa kilka godzin przed podróżą stał się normą dla wszystkich podróżnych. Dużym jednak zaskoczeniem dla turystów była decyzja niderlandzkiego rządu o wymaganych dwóch testach. Jak się jednak okazuje, Lotnisko Chopina w Warszawie wyszło naprzeciw potrzebom pasażerów. Na warszawskim Okęciu będzie można zrobić szybki test. Nie jest to jedyne lotnisko w Polsce, które startuje ze swoją pomocą.