Branża turystyczna poniosła gigantyczne straty w wyniku wybuchu pandemii, a Polacy od dawna domagają się otwarcia stoków narciarskich i hoteli. Turyści chcieli spędzić ferie zimowe tak jak zawsze, niestety jednak decyzje rządu pokrzyżowały te plany. Teraz Centrum Informacyjne Rządu postanowiło opublikować badania, które prezentują miejsca o najwyższym ryzyku zakażenia COVID-19.
Efekt halo nie pojawia się na niebie zbyt często, a jeszcze rzadziej do sieci trafiają jego idealne fotografie, ale mimo to specjaliści dość dobrze poznali sekrety tego zjawiska. Amatorzy pięknych widoków dostrzec mogą jedynie świetlisty pierścień, który pojawia się wokół Słońca lub Księżyca. Z naukowego punktu widzenia jednak jest to spektakl o wiele bardziej skomplikowany.
Linie lotnicze dotkliwie ucierpiały przez kryzys pandemiczny. Już ubiegłoroczne wakacje przyniosły potężne straty, a wtedy koronawirus dopiero rozprzestrzeniał się po świecie. Dziś jest już w każdym kraju na świecie, przetrwaliśmy drugą falę zachorowań, a obostrzenia obowiązują w większości państw. Zmieniły się również zasady turystyki - przodują wyjazdy krajowe, choć i one są w znacznej mierze ograniczone.
Przed pandemią żaden pracodawca nie zobowiązywał swoich pracowników do wyjawiania, gdzie spędzili urlop. Ten wyjątkowy czas bez pracy można było spożytkować na swój ulubiony sposób, jednak szalejący koronawirus zmienił tę sytuację.
Karkonoski oddział GOPR w sobotę musiał wyruszyć na pomoc turystce, która postanowiła rozebrać się na Śnieżce. Temperatura na szczycie wynosiła około -26 stopni Celsjusza, przez co poszkodowana bardzo szybko uległa znacznemu wyziębieniu. Jak podaje Polsat, nie miała przy sobie żadnej ciepłej odzieży i konieczne było sprowadzenie jej do stacji ratunkowej w Karpaczu.
Decyzja o zamknięciu stoków narciarskich, zawieszeniu działalności hoteli i innych obiektów noclegowych oraz sprowadzenie ferii do jednego terminu w całym kraju, boleśnie odbiła się na finansach przedsiębiorców z Podhala. Zwykle w zimowym sezonie region ten pełen był przyjezdnych, teraz jednak jest tam niemalże pusto i to już od kilku tygodni.
Otwarcie hoteli jest przekładane przez polski rząd już od dłuższego czasu. Mówiono o czasowym zamrożeniu gospodarki, które obowiązywać miało początkowo do 17 stycznia, czyli zakończenia ferii, które w całej Polsce ogłoszone zostały w tym samym terminie. Takie działanie miało zminimalizować ryzyko wzrostu zakażeń. Kolejnym krokiem podjętym przez polityków było przedłużenie zakazu funkcjonowania miejsc noclegowych do końca stycznia. Właściciele biznesów mieli nadzieję, że uda im się zarabiać choć przez część sezonu zimowego, jednak 1 lutego termin zniesienia obostrzeń wobec branży turystycznej znów przeniesiono.
Polak, który prowadzi kanał na youtube „Poznaj Siebie”, wybrał się w podróż do Brazylii. Nie spodziewał się, że egzotyczna wyprawa zamieni się w oczyszczanie ze zła i energii. Wszystko za sprawą pewnego Francuza, którego Polak spotkał na swojej drodze w miejscowości Salvador. Mężczyzna z Francji spojrzał Polakowi w oczy i w jednym momencie zaproponował mu uczestnictwo w brazylijskim rytuale, które wzbudza od wieków kontrowersje. Polak trafił do szamana.
Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję ws. jednolitych obostrzeń dotyczących przemieszczania się w granicach Wspólnoty. Celem podjętych działań ma być zapobieganie ponownego zamykania granic wewnętrznych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Szczepionka na koronawirusa wzbudza na całym świecie wiele emocji. Nie brakuje zwolenników, jak i przeciwników poddania się szczepieniu. Branża turystyczna nie widzi innego sposobu na powrót do normalności jak poprzez uodpornienie znaczącej części świata. Nieustanne testy nie załatwią sprawy. Wiele firm z branży turystycznej kusi dodatkowymi przywilejami dla osób zaszczepionych. Niewykluczone jest wprowadzenie dwóch paszportów.
Workation, czyli połączenie pracy z podróżą, może stać się niebawem przodującym trendem w branży turystycznej. PAP przekazał do opinii publicznej badanie, które pokazuje, że coraz więcej miejsc uznawanych za typowo wakacyjne, stara się zwabić turystów, przygotowując miejsca zarówno do wypoczynku, jak i do pracy.
Wciąż obowiązuje zakaz wjazdów rekreacyjnych do Czech. Od piątku, tj. 5 lutego 2021 roku, rząd naszych sąsiadów zmienia również rodzaje testów oraz listę państw, które trafiły do kategorii „bardzo ryzykownych”. Polski wśród nich nie ma, lecz dla turystów z naszego kraju nadal obowiązuje zakaz podróżny turystycznych.
Wodospady Iguazú znajdują się na pograniczu Brazylii i Argentyny, a także w niedalekiej odległości od Paragwaju. Są zatem punktem, którego wręcz nie można pominąć podczas wyprawy do Ameryki Południowej.
Dziecko było świadkiem śmierci swoich rodziców podczas wspólnej wycieczki na północy Włoch, w rejonie Brescii w Lombardii. Ojciec rzucił się na pomoc swojej żonie, która poślizgnęła się na lodzie. Oboje spadli z urwiska i zginęli na miejscu.
Lista zakazów i obostrzeń pandemicznych, obowiązujących w poszczególnych krajach, jest wyjątkowo długa. Polscy turyści również cierpią i są złaknieni wyjazdów urlopowych, jednak w jaki sposób na tak nagłe zamknięcie w domu reagują prawdziwi podróżnicy?
Magdalena Gorzkowska może stać się pierwszą Polką, która zdobyła K2 zimą. Po historycznym wyczynie Szerpów apetyt na sukces wzrósł, a Magdalena Gorzkowska zapowiedziała, że już jutro podejmie próbę ataku szczytowego. Jak zapowiedziała, chce postawić nogę na K2 już za kilka dni.
Maseczki są już codziennym widokiem dla większości mieszkańców Europy. Jak się jednak okazuje, w jednym miejscu mogą one już odejść w niepamięć. Leżąca na Morzu Irlandzkim wyspa Man stała się bowiem jedyną częścią Wysp Brytyjskich, gdzie nie jest konieczne zasłanianie twarzy oraz nie obowiązuje też dystans społeczny.
Właściciele stoków i ośrodków narciarskich na południu kraju robią wszystko, by nie stracić całego sezonu zimowego. Choć przez pandemię rząd przedłużył zamrożenie znacznej części sektora turystycznego, wiele obiektów zapowiedziało otwarcie. Działają jednak na nieco innych zasadach niż w ubiegłym sezonie.
Obostrzenia dotyczące branży turystycznej uderzyły zarówno w przedsiębiorców, jak i klientów. Tęsknimy za podróżami, błogim odpoczynkiem w pięknym miejscu czy zwiedzaniem najsłynniejszych, ciekawych zabytków w różnych krajach. Dopóki jednak pandemia nie zostanie opanowana, pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość. Sezon zimowy w Polsce został spisany na straty. Właściciele hoteli i stoków mieli tylko dwie możliwości do wyboru: otworzyć swoje biznesy mimo zakazu lub pogodzić się z decyzją rządu. Powołane na Podhalu Góralskie Veto było wyrazem buntu tysięcy Polaków wobec zamrażania gospodarki, warto jednak pamiętać, że taka sytuacja panuje nie tylko w naszym kraju.
Choć turystyka przeżywa kryzys, a większość podróżnych zrezygnowała z wyjazdów urlopowych, niektórzy turyści wykazali się niezwykłym zaangażowaniem. Mimo licznych obostrzeń, konieczności przestrzegania przepisów sanitarnych i zakazów, udało im się wylecieć z kraju i wypoczywać w przepięknych miejscach na świecie.
Sytuacja pandemiczna na świecie niestety wciąż się nie uspokaja, a kolejne kraje zaostrzają przepisy dla turystów i osób przekraczających granice. Każdy kraj na swój sposób walczy z pandemią, wszystkie jednak łączy jedno - utrudnienia w podróżowaniu. Kryzys dotknął również linie lotnicze, większość turystów bowiem zrezygnowała z wyjazdów w ostatnim czasie. W dużej mierze wpływ na to ma konieczność wykonania obowiązkowych testów na koronawirusa przed wjazdem do części krajów, obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz restrykcje wewnętrzne.
Bora Bora to tropikalne wyspy położone w Oceanii, a dokładnie w Polinezji Francuskiej, która składa się z 118 wysp. Wszystkie wyspy podzielone są na pięć grup, a wyspa Bora Bora należy do Towarzystwa Wulkanicznego i skrywa wiele tajemnic, które mogą przyciągnąć nawet najbardziej wymagających turystów.Bora Bora, fot. pixabya/Mariamichelle, pixabay license
Masajowie to grupa etniczna z Afryki, która zamieszkuje Kenię oraz Tanzanię. Prowadzą półkoczowniczy tryb życia. Ich populacja sięga prawie miliona, choć ciężko podać dokładne statystyki. Zarówno rząd Tanzanii, jak i Kenii próbował zachęcić Masajów do porzucenia koczowniczego trybu życia, lecz bez skutków. Wciąż kontynuują swoją tradycję, a ich zwyczaje stają się często atrakcją wśród turystów.Masajowie, fot. pixabay/ alexstrachan, pixabay license
Turystyka w dobie koronawirusa niewątpliwie nie jest taka sama, jak miało to miejsce jeszcze na początku 2020 roku. Wiele krajów, co chwile zamyka swoje granice, a turyści nie mogą swobodnie przemieszczać się i zwiedzać świata. Najnowsze badania opublikowane przez portal turystyka.rp.pl pokazują, że wiele popularnych kierunków turystycznych coraz lepiej radzi sobie z epidemią. W takich państwach jak Włochy, Grecja, Tunezja koronawirus jest w odwrocie.Turcja, fot. pxabay/ kirill_sobolev, pixababy license
Obowiązkowa kwarantanna dotyczy obecnie wszystkich, którzy wracają do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Dla wielu podróżnych był to nie lada problem. Lotnisko we Wrocławiu wyszło z inicjatywną, która ułatwi turystom powrót do kraju. Na wrocławskim porcie został właśnie otwarty punkt, w którym będzie można wykonać test na obecność koronawirusa. Negatywny wynik zwolni przybyszy z odbycia kwarantanny.
Turyści od lat przyzwyczajani są do standardów tanich linii lotniczych. Dzięki niskim cenom, podróżowanie samolotem przestało być usługą premium i skorzystać z niego może niemalże każdy. Bilety za kilkanaście złotych sprawiły, że często nawet w obrębie kraju wolimy przemieszczać się w powietrzu, niż samochodami czy pociągami. Niskie ceny jednak wiążą się z wieloma kompromisami. Pasażerowie w zamian zgadzają się na niższy standard, mało miejsca na nogi, niewygodne krzesła czy niecodzienne godziny wylotów i lądowań. To swoisty kompromis, który zadowala obie strony. Sytuacja pandemiczna jednak, jak wskazuje portal Fly4Free, może znacząco zmienić tę sytuację.
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do ogromnych zawirowań w trendach turystycznych, które dostrzegalne są również na bazie obserwacji zachowań Polaków. Dynamiczne zmienianie ograniczeń w wielu krajach oraz ciągłe obostrzenia związane choćby z noszeniem maseczek, sprawiają, że wielu urlopowiczów decyduje się na wypoczynek inny niż zwykle. W poprzednich latach, jak mówiła Klaudyna Fudala z portalu Wakacje.pl w rozmowie z Money.pl, turyści często korzystali z ofert last minute, czyli kupowanych z niewielkim wyprzedzeniem. Liczyliśmy, że dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, a jednocześnie odwiedzimy przepiękne miejsca za granicą.
Aż trudno uwierzyć, że w dobie powszechnego dostępu do informacji, wielu turystów wciąż nie potrafi odpowiednio się zachować. W mediach tradycyjnych i internecie raz po raz pojawiają się informacje, jak ważne jest dbanie o środowisko, organizowane są również akcje uświadamiające w tym temacie. Wszystkie te działania jednak nadal nie są wystarczające. Dowodem na ten smutny fakt są ostatnie zdjęcia, które opublikowane zostały na profilu Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi na Facebooku. Foliowe opakowania, niedopałki papierosów oraz puszki po alkoholu - takie „pamiątki" pozostawiają po sobie przyjezdni.