Turysci.pl
tania linia lotnicza wprowadza taryfę premium

fot. wikimedia.org/christopher doyle/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Nowy trend w tanich liniach lotniczych? Pierwszy przewoźnik tworzy "taryfę premium"

31 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Tanie linie lotnicze od lat zarzekają się, że nie zamierzają przejmować zwyczajów swoich tradycyjnych kolegów. WizzAir czy Ryanair stroniły od dzielenia pokładu na strefę premium i typową "ekonomiczną", ale właśnie doszło do przeł

Turyści od lat przyzwyczajani są do standardów tanich linii lotniczych. Dzięki niskim cenom, podróżowanie samolotem przestało być usługą premium i skorzystać z niego może niemalże każdy. Bilety za kilkanaście złotych sprawiły, że często nawet w obrębie kraju wolimy przemieszczać się w powietrzu, niż samochodami czy pociągami. 

Niskie ceny jednak wiążą się z wieloma kompromisami. Pasażerowie w zamian zgadzają się na niższy standard, mało miejsca na nogi, niewygodne krzesła czy niecodzienne godziny wylotów i lądowań. To swoisty kompromis, który zadowala obie strony. Sytuacja pandemiczna jednak, jak wskazuje portal Fly4Free, może znacząco zmienić tę sytuację. 

Tanie linie lotnicze walczą z kryzysem

Tania linia z Wielkiej Brytanii, easyJet, jako pierwsza postanowiła wprowadzić do swojej oferty „taryfę premium". Turyści, którzy się na nią zdecydują, mają otrzymać miejsce z przodu samolotu, priorytetową kolejkę oraz 2 bagaże podręczne

Samolot easyJet/pixabay.com/12019

Cieszymy się, że możemy przedstawić Standard Plus, który łączy nasze najpopularniejsze produkty, takie jak szybszy boarding i siedzenie z przodu samolotu w jeden pakiet, dzięki czemu klienci mogą zobaczyć całkowity koszt na pierwszym etapie rezerwacji – mówi Sophie Dekkers, dyrektor handlowy easyJet – Dzięki trzem różnym taryfom możemy pomóc klientom szybko wybrać wszystkie produkty najlepiej odpowiadające ich potrzebom – ogłosiła linia easyJet. 

Jeszcze do niedawna tanie linie zarzekały się, że nie będą dzielić pokładów i wyznaczać „stref premium". Owszem - możliwe było wykupienie konkretnego siedzenia, czasem z większą przestrzenią na nogi - ale nigdy nie obowiązywało to całej strefy wydzielonej na pokładzie. Zdaniem portalu Fly4Free, może to być jednak krok w stronę linii standardowych. 

Z drugiej strony jednak trzeba podkreślić, że mimo nowego systemu przydzielania miejsc, nie pojawiły się informacje o nowej infrastrukturze w samolotach. Nic nie wskazuje na to, że strefy zostaną w jakiś sposób od siebie oddzielone. Niewysoka jest również cena rezerwacji miejsca premium

Fly4free informuje, że Standard Plus ma kosztować 8 funtów więcej, czyli około 40 zł od osoby. Co więcej, będzie można fotele w tej strefie wybrać za pomocą zwykłej dopłaty za wybór konkretnego miejsca - wtedt zniknie ono z oferty premium. Nie wiadomo jednak, jak rozwiązania te będą różniły się między sobą ceną. 

Taryfy dla podróżnych w Ryanair

Dla porównania, w Ryanairze, bardziej popularnym wśród Polaków niż easyJet, obowiązuje 5 taryf dla podróżnych. Najtańsza to Value i w jej ramach bez dopłaty możemy zabrać ze sobą jedynie niewielki bagaż podręczny (40 cm x 20 cm x 25 cm). Opcja druga to Regular, która zapewnia nam pierwszeństwo wejścia na pokład oraz 2 sztuki bagażu (podręczny + bagaż na kółkach do 10 kg). 

Taryfy w Ryanair/fot. pixabay.com/pagarau

Taryfa Plus w Ryanair to zarezerwowane miejsce, bagaż podręczny, bagaż rejestrowany do 20 kg oraz bezpłatna odprawa na lotnisku. Czwarta propozycja, to Flexi Plus, nazywana przez przewoźnika taryfą premium. Turysta, który ją wykupił, cieszyć się może pierwszeństwem wejścia na pokład, rezerwacją miejsca oraz opcją Security Fast Track. Dodatkowo zabrać ze sobą może 2 sztuki bagażu podręcznego (mały + walizkę na kółkach). Oferowana mu jest również bezpłatna odprawa na lotnisku w specjalnym stanowisku bez kolejki, a bilety są w pełni elastyczne - wybrać może cel podróży, czas lotu oraz lotnisko bez dodatkowych opłat (+1/-1 dzień). 

Ostatnią opcją oferowaną przez Ryanaira jest Family Plus. Jak sama nazwa wskazuje, jest to idealne rozwiązanie dla rodzin. W jej ramach otrzymujemy 10-kilowy bagaż rejestrowany dla wszystkich, 2x bagaże rejestrowane do 20 kg, bezpłatne miejsca dla dzieci oraz darmową odprawę na lotnisku. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Fly4Free, Ryanair

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >