Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > Workation. Nowy trend w turystyce
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 02.02.2021 09:56

Workation. Nowy trend w turystyce

Workation nowy trend
fot. pixabay/birgl

Workation, czyli połączenie pracy z podróżą, może stać się niebawem przodującym trendem w branży turystycznej. PAP przekazał do opinii publicznej badanie, które pokazuje, że coraz więcej miejsc uznawanych za typowo wakacyjne, stara się zwabić turystów, przygotowując miejsca zarówno do wypoczynku, jak i do pracy.

Workation - nowy trend w turystyce

W dobie pandemii koronawirusa swobodne podróżowanie jest wciąż ograniczone. Wiele państw wciąż walczy z rosnącą falą infekcji, decydując się na radykalne kroki. Portugalia już zamknęła swoje granice i nie wpuszcza podróżnych.

Branża turystyczna wierzy, że po zwalczeniu epidemii ludzie masowo ruszą w świat i na nowo będą chcieli eksplorować jego najpiękniejsze zakątki. Już dziś wiele kurortów turystycznych przygotowuje przestrzenie, gdzie wczasowicze będą mogli wypocząć, ale jednocześnie nie będą musieli porzucać swoich zawodowych obowiązków.

Barbados, fot. pixabay/digitalskennedy, pixabay license 

Doskonałym przykładem jest np. Barbados, który wprowadził specjalne wizy dla pracowników zdalnych. Wiza Welcome Stamp daje szansę pracy zdalnej w rajskich okolicznościach natury. Aby ubiegać się o wizę, należy wykazać swoje dochody, złożyć wniosek i wpłacić 2 tysiące dolarów.

Madera niedawno ogłosiła projekt, w którym pracownicy wykonujący tzw. home office mogą w sprzyjających warunkach pracować. Mają dostęp do sieci i odpowiednią przestrzeń do pracy. Od 1 lutego do 30 czerwca rajem dla zdalnych pracowników będzie Ponta do Sol.

Madera, fot. pixabay/monikawl999, pixabay license 

Doskonałym kierunkiem dla cyfrowych nomadów może być również Dubaj, Estonia i Gruzja. Jak pokazują badania analityków, z każdym kolejnym tygodniem może przybywać nowych programów, a trend workationu zacznie dominować w branży turystycznej.

Dubaj, fot. pixabay/BS1920, pixabay license 

— Zupełnie nowy ruch wolnych profesjonalistów - wolnych od ograniczeń związanych z biurami, dojazdami i domami - będzie oznaczał chęć, aby tymczasowo przenieść się w piękne i inspirujące miejsce. Zbiegnie się to z tłumioną chęcią podróżowania oraz faktem, że podróżowanie za granicę może być skomplikowane i stresujące, co oznacza, że pozostanie w jednym miejscu przez dłuższy czas ma sens — czytamy wypowiedź analityków.

Workation - cz to nowy trend?

Mogłoby się wydawać, że workation to zupełnie nowy trend, który zaczyna dominować w branży turystycznej. Nic bardziej mylnego. Genezę rodzenia się tego trendu można doszukać we wczesnych latach XXI wieku. Oczywiście, wtedy jeszcze nikt nie myślał o pracy zdalnej. Ale przed epidemią koronawirusa także były popularne wyjazdy za granice, gdzie podróżni łączyli wakacje z pracą.

— Kiedy pierwszy raz wyjechałem do pracy za granice, to wyglądało tak, że pojechaliśmy z przyjacielem na dwa tygodnie podróży po Europie, wydając wszystkie oszczędności. Potem na ostatni tydzień pojechaliśmy na winobranie, żeby popracować. Wyszliśmy na zero. Wakacje były, można powiedzieć, za darmo. Może tylko kolejność była kiepska. Zawsze jednak lepiej wydawać to, co już się zarobiło i wracając z urlopu wypoczętym — powiedział portalowi turysci.pl Mateusz z Warszawy.

W dobie pandemii coraz mniej osób decyzję się na tak spontaniczny wyjazd, o którym opowiedział redakcji turysci.pl Mateusz. Praca zdalna stała się dominująca w niemal każdej branży, dlatego przewiduje się, że trend ten będzie się wciąż utrzymywał, a miejsc do swobodnego wykonywania zawodowych zadań za granicą będzie przybywać.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet