Turysci.pl
Workation nowy trend

fot. pixabay/birgl

Workation. Nowy trend w turystyce

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Workation to nowy trend, który może niebawem zdominować branżę turystyczną. Coraz więcej miejsc wakacyjnych przygotowuje przestrzeń dla podróżny tak, aby mogli spokojnie łączyć pracę zdalną z wypoczynkiem.

Workation, czyli połączenie pracy z podróżą, może stać się niebawem przodującym trendem w branży turystycznej. PAP przekazał do opinii publicznej badanie, które pokazuje, że coraz więcej miejsc uznawanych za typowo wakacyjne, stara się zwabić turystów, przygotowując miejsca zarówno do wypoczynku, jak i do pracy.

Workation - nowy trend w turystyce

W dobie pandemii koronawirusa swobodne podróżowanie jest wciąż ograniczone. Wiele państw wciąż walczy z rosnącą falą infekcji, decydując się na radykalne kroki. Portugalia już zamknęła swoje granice i nie wpuszcza podróżnych.

Branża turystyczna wierzy, że po zwalczeniu epidemii ludzie masowo ruszą w świat i na nowo będą chcieli eksplorować jego najpiękniejsze zakątki. Już dziś wiele kurortów turystycznych przygotowuje przestrzenie, gdzie wczasowicze będą mogli wypocząć, ale jednocześnie nie będą musieli porzucać swoich zawodowych obowiązków.

Barbados, fot. pixabay/digitalskennedy, pixabay license 

Doskonałym przykładem jest np. Barbados, który wprowadził specjalne wizy dla pracowników zdalnych. Wiza Welcome Stamp daje szansę pracy zdalnej w rajskich okolicznościach natury. Aby ubiegać się o wizę, należy wykazać swoje dochody, złożyć wniosek i wpłacić 2 tysiące dolarów.

Madera niedawno ogłosiła projekt, w którym pracownicy wykonujący tzw. home office mogą w sprzyjających warunkach pracować. Mają dostęp do sieci i odpowiednią przestrzeń do pracy. Od 1 lutego do 30 czerwca rajem dla zdalnych pracowników będzie Ponta do Sol.

Madera, fot. pixabay/monikawl999, pixabay license 

Doskonałym kierunkiem dla cyfrowych nomadów może być również Dubaj, Estonia i Gruzja. Jak pokazują badania analityków, z każdym kolejnym tygodniem może przybywać nowych programów, a trend workationu zacznie dominować w branży turystycznej.

Dubaj, fot. pixabay/BS1920, pixabay license 

— Zupełnie nowy ruch wolnych profesjonalistów - wolnych od ograniczeń związanych z biurami, dojazdami i domami - będzie oznaczał chęć, aby tymczasowo przenieść się w piękne i inspirujące miejsce. Zbiegnie się to z tłumioną chęcią podróżowania oraz faktem, że podróżowanie za granicę może być skomplikowane i stresujące, co oznacza, że pozostanie w jednym miejscu przez dłuższy czas ma sens — czytamy wypowiedź analityków.

Workation - cz to nowy trend?

Mogłoby się wydawać, że workation to zupełnie nowy trend, który zaczyna dominować w branży turystycznej. Nic bardziej mylnego. Genezę rodzenia się tego trendu można doszukać we wczesnych latach XXI wieku. Oczywiście, wtedy jeszcze nikt nie myślał o pracy zdalnej. Ale przed epidemią koronawirusa także były popularne wyjazdy za granice, gdzie podróżni łączyli wakacje z pracą.

— Kiedy pierwszy raz wyjechałem do pracy za granice, to wyglądało tak, że pojechaliśmy z przyjacielem na dwa tygodnie podróży po Europie, wydając wszystkie oszczędności. Potem na ostatni tydzień pojechaliśmy na winobranie, żeby popracować. Wyszliśmy na zero. Wakacje były, można powiedzieć, za darmo. Może tylko kolejność była kiepska. Zawsze jednak lepiej wydawać to, co już się zarobiło i wracając z urlopu wypoczętym — powiedział portalowi turysci.pl Mateusz z Warszawy.

W dobie pandemii coraz mniej osób decyzję się na tak spontaniczny wyjazd, o którym opowiedział redakcji turysci.pl Mateusz. Praca zdalna stała się dominująca w niemal każdej branży, dlatego przewiduje się, że trend ten będzie się wciąż utrzymywał, a miejsc do swobodnego wykonywania zawodowych zadań za granicą będzie przybywać.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Podobne artykuły

LOT zawiesza połączenia

Na topie

LOT podjął decyzję. Zawieszają część połączeń 25 stycznia

Czytaj więcej >
jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >