Turysci.pl
Podkarpacie co zobaczyć

fot. pixabay/manufaktura82

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Podkarpacie jest doskonałym miejscem dla miłośników aktywnej turystyki i pasjonatów odkrywania historycznych miejsc. Na południowo-wschodnim krańcu Polski znaleźć możemy wiele magicznych miejsc, które przetrwały nawet 4000 lat. Co war

Podkarpacie jest regionem, które oferuje podróżnym wiele różnicowanych i niezwykłych miejsc. Południowo-wschodnie województwo polski posiada bogatą architekturę i zapierające dech w piersiach skarby przyrody. Podkarpacie jest doskonałym pomysłem na urlop. Co warto zobaczyć w tym regionie?

Bieszczady, fot. pixabay/Jacek50, pixabay license 

Podkarpacie - bogata oferta dla turystów

Województwo podkarpackie staje się coraz bardziej popularne wśród obywateli polski. Surowość regionu, niezwykła historia i kontakt z przyrodą sprawiają, że wczasowiczów z każdym kolejny sezonem przybywa.

Jeśli wybieramy się na południowo-wschodni kraniec Polski po raz pierwszy, to swoją wycieczkę powinniśmy rozpocząć od zamku w Baranowie Sandomierskim. W tejże miejscowości już od średniowiecza istniała osada, która władana była przez ród Baranowskich, a później przez Leszczyńskich.

Dopiero w renesansie Andrzej Leszczyński wydał decyzję o rozbudowie zamku, który dziś jest celem podróży dla wielu. Ze względu na swój wygląd i liczne podobieństwa nazywany jest przez mieszkańców oraz wczasowiczów Małym Wawelem.

Zamek w Baranowie Sandomierskim, fot. wikipedia/ Merlin, CC 3.0 

Kolejnym punktem zwiedzania Podkarpacia powinna być Karpacka Troja. Malowniczy skansen, który położony jest w miejscowości Trzcinica, niedaleko Jasła jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Osada liczy ponad 4 tysiące lat, a na jej terenie odkryto prawie 160 tysięcy zabytków m.in. naczynia, biżuteria oraz przedmioty codziennego użytku.

Wyjazd z Podkarpacia nie jest możliwy bez zobaczenia ruin zamku Sobień, które znajdują się nieopodal Sanoka. Pozostałości po zamku pochodzą z XIII wieku. A do zniszczenia warowni doprowadzili Węgrzy, którzy napadli na zamek w XIV wieku. Częstym gościem obiektu był Władysław Jagiełło.

Oprócz miejsc związanych z historią, Podkarpacie to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Najmniej zaludniony region w Polsce poszczycić się może prawdziwymi perełkami natury, które mogą zachwycić nawet najbardziej wymagającego podróżnika.

Pierwszym przystankiem, który proponujemy podczas zwiedzania, jest Jezioro Solińskie. Znajduje się u podnóża Bieszczad. Akwen powstał w wyniku spiętrzenia Sanu i Solinki. Wokół podziwiać możemy bajeczne krajobrazy i strome górki Jawora i Stożka.

Jezioro Solińskie, fot. wikipedia/Merlin, CC 3.0 

Miłośników aktywnego spędzania czasu zachęcamy do wyprawy w góry do Chatki, która jest popularną tawerną. Znajduje się na Połoninie Wetlińskim, na wysokości 1232 metrów. Z góry rokoszować się można pięknym widokiem, który oderwie nas od problemów codzienności. 

Podkarpacie bez wątpienia to niezwykły i magiczny region, który zachwyci każdego turystę.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: fajnepodroze.pl

Hubert MrozowiczAutor

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >