Turysci.pl
czechy zamykają się dla turystów

Pixabay/ FelixMittermeier

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

8 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Czechy od soboty 30 stycznia będą zamknięte dla zagranicznych turystów. Taką decyzję podjęto w czwartek, a w piątek została opublikowana na anglojęzycznych stronach. Cudzoziemcy, którzy nie pracują i nie uczą się za naszą południową granicą,

Czeski rząd ogłosił w czwartek, że kraj ten zostanie zamknięty dla turystów zagranicznych. Jednak dopiero w piątek decyzja ta została opublikowana na anglojęzycznych stronach MSZ. Możliwość wjazdu będą mieli jedynie pracownicy, studenci i osoby przekraczające granice w sprawach nieodzownych.

Czechy zamykają się dla zagranicznych turystów

Jak podaje portal RMF24, zgodnie z nowymi przepisami do Czech mogą przyjeżdżać osoby z uwagi na pracę, naukę i studia. Dozwolone są jednak również przyjazdy do placówek medycznych, na ślub i pogrzeb. Wcześniej na zamknięcie granic zdecydowała się również Portugalia.

Granicę Czech przekroczyć można w celu odwiedzin u rodziny i najbliższych. Od soboty jednak ograniczona zostanie turystyka, która nie będzie mogła być już powodem podróży za naszą południową granicę. Nowe zasady wprowadziła również Bułgaria.

Minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek podczas wystąpienia na antenie czeskiej telewizji publicznej przypomniał również, że takie same ograniczenia wprowadzono w Austrii, Niemczech, czy na Słowacji. Zapowiedział także kontrole osób przyjeżdżających do Czech, które mają być przeprowadzane wyrywkowo.

Do tej pory przyjazdy w celach turystycznych i rekreacyjnych były również mocno ograniczone. Była możliwość wjazdu do Czech na 24 godziny, jeżeli ktoś chciał wjechać do Czech na dłużej, musiał wypełnić elektroniczny formularz lokalizacyjny i okazać negatywny test na koronawirusa, który byłby wykonany nie później niż 72 godziny przed podróżą.

Jeżeli ktoś nie wykonał testu na koronawirusa wcześnie, można było to zrobić w ciągu 5 dni pobytu w Czechach, jednak do uzyskania jego wyników obowiązywała kwarantanna. O krok dalej poszła Słowacja, która wprowadziła zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa.

Praga, fot. Pixabay/ Julius_Silver

Czechy przed pandemią cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród turystów z Polski. Jedną z najważniejszych atrakcji tego kraju jest Skalne Miasto, czyli rezerwat położony pomiędzy wsią Adršpach, a miasteczkiem Teplice nad Metují. Zobaczyć można tam przede wszystkim różne fantazyjnie uformowane skały.

Szczególne miejsce w sercach polskich turystów zajmuje również Praga. Stolica Czech jest również jedną z najczęściej odwiedzanych stolic w Europie. Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest Most Karola, łączący Stare Miasto z Małą Straną. Warto zobaczyć również Zamek na Hradczanach, czyli największą tego typu budowla świata, gdzie od 1918 roku rezyduje prezydent Republiki Czeskiej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: RMF, Travelist

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >