Turysci.pl
Dom na Sycylii

fot. Wikipedia/ giomodica/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Dom na bajkowej Sycylii to marzenie wielu turystów. Okazuje się, że może ono zostać spełnione znacznie niższym koszem niż się wydaje. Władze położonej na Troiny, wystawiły nieruchomości do licytacji od 1 euro oraz zaoferowały finansową pomoc w ich

Władze włoskich regionów od lat kuszą próbują przyciągnąć nowych mieszkańców, wystawiając domy za okazyjną cenę 1 euro. Należy jednak do tej kwoty doliczyć koszty remontu, do których zobowiązuje się potencjalny nabywca. Troina postanowiła pójść o krok dalej i zaoferować pomoc finansową w renowacji budynku.

Dom z 1 euro na Sycylii

Polska prawniczka pośrednicząca w takich transakcjach wyjaśniła jednak w rozmowie z redakcją portalu Onet Podróże, że nie są domy za jedno euro, ale ich ceny zaczynają się od tej kwoty.

- My, jako osoby biorące udział w przetargu, decydujemy o tym, jaką cenę zaproponujemy właścicielowi nieruchomości. Trzeba również wziąć pod uwagę zobowiązanie do wyremontowania domu. Kwota, którą zainwestujemy, zależy od nas. W praktyce jest to od ok. 20 do 40 tys. euro. Oprócz wartości domu i remontu są jeszcze inne koszta - wyjaśniała.

Miasto Troina zaoferowało jednak potencjalnym nabywcom pomoc w pokryciu kosztów remontu. Burmistrz Sebastiano Fabio Venezia chce w ten sposób przywrócić życie wioski, z której mieszkańcy wyjechali do większych miast. W tym celu licytowanych jest 30 nieruchomości, a niebawem wystawionych ma być kolejne 100.

Kupujący, zanim cieszyć się będą domem na własność, muszą najpierw wpłacić zwrotną kaucję w wysokości 5 tys. euro. Zabytkowe budynki, położone są w centrum, jednak wymagają remontu, a te mają być wykonane w ściśle określonym terminie.

Władze miasta oferują jednak premię w wysokości do 25 tys. euro, z której środki mają być przeznaczone wyłącznie na renowację domu. Osoby, które zdecydują się przeprowadzić na Sycylię, mogą również dodatkowo przez trzy lata nie płacić podatku od nieruchomości i usług miejskich.

Troina, fot. Wikipedia/ giomodica/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

- W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele próśb z całego świata o zakup domu w naszym historycznym centrum - powiedział Venezia w oświadczeniu, wyjaśniając, że ludzie przyjechali z USA, Anglii, Niemiec, Holandii, Argentyny, Peru i nie tylko.

- Dlatego zdecydowaliśmy się opracować projekt, który pozwoli nam odzyskać wiele opuszczonych budynków, zasiedlając dawne niezamieszkałe dzielnice, a jednocześnie oferując możliwość orzeźwienia dla gospodarki i lokalnych pracowników, którzy będą zaangażowani w działania - dodał.

Troina znajduje się w Nebrodi, największym parku narodowym na Sycylii. Dzięki temu jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem turystycznym i świetną bazą wypadową w inne części wyspy. W 2019 r. została oficjalnie uznana za jedną z najpiękniejszych miejscowości we Włoszech. Jest również miastem przyjaznym społeczności LGBTQ+, znanym ze swojej otwartości i inkluzywności.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Europa

Niemcy dopisały Portugalię na czerwoną listę. Nowe zasady przy przekraczaniu granicy

Czytaj więcej >

Europa

Polscy turyści utknęli na kwarantannie na Cyprze

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja poluzuje restrykcje dla zagranicznych turystów. Polacy są na liście

Czytaj więcej >
Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków

Europa

Litwa łagodzi przepisy wjazdowe dla Polaków

Czytaj więcej >
Góry w Austrii szturmowane przez turystów

Europa

Młodzi Europejczycy szturmują Austrię. Będą kontrole policji

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >