Turysci.pl
Pociąg

fot. pixabay/JerzyGorecki

Polska kolej przeżywa ogromny kryzys. Dopiero teraz widać skutki pandemii. "Nastąpiły największe spadki”

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Jeszcze przed pandemią koronawirusa Polacy chętnie wsiadali w pociąg i ruszali w drogę, aby zwiedzić Polskę i Europę. Niestety 2020 rok pokazał, że teraz trudno wybrać się w spontaniczną podróż. Nie tylko turyści czują negatywne skutki pandemii. Kr

Od dekad pociąg jest jednym z najpowszechniejszych środków transportu. Pasażerowie wybierają kolej przede wszystkim ze względu na łatwy dostęp oraz komfort związany z podróżą. Polska kolej od wielu lat przechodzi nieustanne renowacje, które mają jeszcze bardziej umilić oraz przyspieszyć podróż wczasowiczom. Co więcej, kolej wykorzystywana jest również do przewożenia towarów po kraju i Europie.

Realizacja wszystkich planów rozwojowych i popularyzacja korzystania z pociągów z roku na rok przybierała na sile. Niestety, skutki epidemii koronawirusa spowodowały olbrzymie straty, które widoczne są już gołym okiem. Polska kolej mierzy się z dużym kryzysem.

Kryzys polskich pociągów

Tylko w 2020 roku polska kolej przewiozła prawie 210 mln pasażerów oraz ponad 220 mln ton towarów. Liczby na pierwszy rzut oka imponujące, jednak to aż o 126,7 mln osób i 13,2 mln ton produktów mnij niż w 2019 roku. Takie informacje zostały podane przez Urząd Transportu Kolejowego dla Polsat News.

Olbrzymi spadek wśród pasażerów i towarów to bez wątpienia skutki epidemii koronawirusa. W 2020 roku, w wyniku rozporządzeń polskiego rządu, polska kolej była objęta szeregiem restrykcji m.in. ograniczona liczba miejsc w wagonach i przedziałach. Ponadto sami Polacy mniej podróżowali przez liczne obostrzenia, co dodatkowo zaniechało sprzedaż biletów.

— Dlatego nie powinno dziwić, że wyniki przewozowe były niższe o 126,7 mln osób i 13,2 mln ton ładunków od parametrów zanotowanych w 2019 r. — czytamy na łamach Polsat News wypowiedź Urzędu Transportu Kolejowego.

Grudzień i święta Bożego Narodzenia miały być ostatnią deską ratunku dla zamykającego się roku. Niestety i w tym okresie zanotowano aż 50% spadek sprzedaży i zainteresowania podróżami koleją.

— Styczeń i luty 2020 r. pozwalały prognozować kolejny rok dynamicznego rozkwitu przewozów pasażerskich. Zainteresowanie podróżnych koleją rosło. Jednak już od marca negatywny wpływ na wyniki miała epidemia. Od połowy marca do czerwca nastąpiły największe spadki w przewozach pasażerskich wynoszące kilkadziesiąt procent, podobnie jak w ostatnich miesiącach 2020 r. — powiedział prezes Ignacy Góra dla Polsat News.

Obostrzenia obowiązujące w pociągu

Restrykcje związane z koronawirusem wciąż obowiązują w całej Polsce. W transporcie miejskim oraz krajowym obowiązują ścisłe zasady sanitarne, które przestrzegać muszą pasażerowie, jak i załoga.

Obecnie w pociągu może być 50% zajętych miejsc siedzących, a stojące miejsca nie wchodzą w grę. Każdy z pasażerów powinien mieć zasłonięty nos i zakryte usta.

Warto zaznaczyć, że 2021 został ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei. Dlatego polski Urząd Transportu Kolejowego, wierzy, że negatywny trend zmieni swój kurs.

— Trzeba wykorzystać także szansę, jaką daje 2021 r., ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei — podsumował prezes UTK.

Niedawno pisaliśmy o kryzysie, z którym walczy jeden z polskich hoteli

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >