Kolejne europejskie państwo zapowiada, że już niebawem na lotniskach w życie wejdą zmiany, na które turyści czekają od dawna. Mianowicie na dwóch największych portach lotniczych w Hiszpanii ma przestać obowiązywać limit płynów i nakaz wyciągania laptopów podczas kontroli z bagażu podręcznego. Długo oczekiwana rewolucja zacznie obowiązywać szybciej niż przewidywano.Nie tak dawno o zmianach dotyczących płynów i sprzętu elektronicznego w bagażu podręcznym poinformowała Wielka Brytania. Teraz władze Hiszpanii zdecydowały, że również u nich przyszedł czas na pójście na rękę podróżujących samolotami. To bez wątpienia jedna ze zmian w podróżowaniu, która ma zdecydowanie więcej zwolenników niż przeciwników.
Niejakie czarne muchy gnębią mieszkańców Hiszpanii i wczasowiczów. Pojawia się ich coraz więcej, a ich ugryzienie potrafi być naprawdę niebezpieczne. Może zakończyć się pobytem w szpitalu.Jak czytamy w The Sun, liczna much gwałtownie rośnie. Jeśli ich populacja nie zostanie zmniejszona, może to spowodować poważne problemy dla kraju. Insekty były już widziane w kilku popularnych pod względem turystycznym rejonach: w Andaluzji, Aragonii, Katalonii, Madrycie, Murcji i Walencji.
Kolejne konsekwencje dla podróżujących po ataku na Ukrainę. Hiszpańska sieć hoteli posiadająca punkty na całym świecie wdrożyła własne sankcje. Rosyjscy turyści nie dokonają już rezerwacji w RIU. Kolejny cios dla rosyjskich turystów. Niedawno media informowały o liniach lotniczych, które zawieszają trasy do Rosji, przez co m.in. w popularnej Turcji utknęło mnóstwo urlopowiczów. Kolejnym często odwiedzanym przez Rosjan krajem jest Hiszpania. Tymczasem zarówno w tym, kraju, jak i w wielu innych czekają ich utrudnienia.
Powodzie na północy Hiszpanii przybierają na sile. Do piątkowego wieczora wylało kilkanaście rzek, powodując powódź w czterech wspólnotach autonomicznych tego kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Kraju Basków, gdzie konieczne było zamknięcie lotniska.Powodzie w Hiszpanii spowodowane są utrzymującym się od kilku dni nad Półwyspem Iberyjskim orkanem Barra. Najsilniejsze podmuchy wiatru odnotowano w gminie Matxitxako - osiągnęły one prędkość 142 km na godzinę.
Jezioro Lindoso odsłoniło uliczki zatopionej wioski Aceredo, która wyłoniła się z odmętów po trzech dekadach od swojej zagłady. Zaciekawieni turyści tłumnie przybywają teraz na zachodni kraniec Hiszpanii.Turyści pomimo trudnego dostępu tłumnie przybywają nad jezioro Lindoso, aby zobaczyć starą wioskę Aceredo. Miejscowość 30 lat temu została pochłonięta przez wody rzeki Lima, spiętrzone zaporą portugalskiej firmy hydroelektrycznej EDP.
Zima zaatakowała Hiszpanię i Portugalię, gdzie część dróg jest nieprzejezdnych z powodu opadów śniegu. Na wielu trasach występuje również gołoledź. W mediach społecznościowych pojawiły się liczne zdjęcia i nagrania.Hiszpania i Portugalia kojarzą się turystom raczej z letnimi wakacjami, jednak opady śniegu zdarzają się również tam. Tym razem jednak spadło go tak dużo, że część dróg stała się kompletnie nieprzejezdna.
Hiszpania zaktualizowała w poniedziałek listę krajów podwyższonego ryzyka. Wśród nich znalazła się Polska, co spowodowane jest rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Zmiany czekają przede wszystkim turystów.Z powodu rosnącej liczby zakażeń władze Hiszpanii zdecydowały się umieścić Polskę na czerwonej liście. Oznacza to, że osoby podróżujące do tego kraju będą musiały spełnić dodatkowe warunki.
Na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich od 10 września odnotowano blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych - poinformowało radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego.Władze wyspy La Palma ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały przebywających tam ludzi do zachowania spokoju. Ostrzeżenie ma związek z możliwym wybuchem wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.
W rejonie Wysp Kanaryjskich w ciągu jednej doby odnotowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych. Naukowcy twierdzą, że sytuacja ta może mieć związek ze zwiększoną aktywnością wulkanu Cumbre Vieja. Badacze z USA są zdania, że może w przyszłości wywołać gigantyczne tsunami.13 września odnotowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych w okolicach Wysp Kanaryjskich - poinformował wczoraj Hiszpański Instytut Geograficzny (IGN). Część z nich dochodziła do magnitudy 4.
Hiszpania zmaga się z ogromnymi pożarami, które szybko rozprzestrzeniają się w Andaluzji i Maladze. W akcji gaśniczej bierze udział około 300 strażaków, a ponad 1000 osób musiało zostać ewakuowanych. Media przekazały informacje o pierwszej ofierze śmiertelnej.Andaluzja jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów regionem na południu Hiszpanii, położony nad Morzem Śródziemnym. Właśnie tam panuje obecnie najgorsza sytuacja w związku z trwającymi od środy pożarami.
Ponad 40 osób zostało rannych w efekcie wypadku promu w pobliżu hiszpańskiej wyspy Ibiza, w archipelagu Balearów. Jednym z poszkodowanych jest 10-letni chłopiec, którego stan lekarze określają jako bardzo ciężki.W nocy w pobliżu hiszpańskiej wyspy Ibiza doszło do wypadku jachtu. Na pokładzie znajdowało się 35 pasażerów oraz 11 członków załogi.
Morze od ponad tygodnia wyrzuciło na plaże Hiszpanii 4,5 tony martwych ryb. Władze Murcji zwróciły się do rządu centralnego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Na ośmiu plażach tego popularnego wśród turystów regionu obowiązuje zakaz kąpieli.Hiszpania. Mieszkańcy Murcji i przebywający tam turyści mogą napotkać na plażach setki tysięcy martwych ryb. Tamtejsze plaże mają być wręcz zasłane rozkładającymi się i cuchnącymi ciałami. Media społecznościowe obiegły zdjęcia i filmy, na których widać, nieprawdopodobną skalę tego zjawiska. Na ośmiu plażach tego turystycznego regionu konieczne było wprowadzenie zakazu kąpieli.
Hiszpańskie media ostrzegają przed kolejną plagą związaną z falą upałów. Tym razem chodzi o czarne muchy, owady z rodziny meszkowatych. Ich ugryzienie powoduje ból, infekcję i alergię. Hiszpańskie stowarzyszenie przemysłu kontroli szkodników ANECPLA poinformowało, że cykl rozwoju tego owada przyspieszyła niedawna fala upałów. Według specjalistów największej populacji tego owada można spodziewać się w Aragonii, Walencji, Madrycie i Katalonii.
Hiszpania mierzy się z 70 pożarami, które wybuchły w centrum kraju oraz na Teneryfie, gdzie konieczna była ewakuacja kilkudziesięciu domów. Akcję gaśniczą utrudniają ekstremalnie wysokie temperatury oraz silny wiatr.Hiszpania zmaga się z pożarami, które szybko rozprzestrzeniają się w stronę popularnych kurortów. Planując wyjazd w tym kierunku powinno się mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo i monitorować sytuację na bieżąco.
Rekin kilku dni pojawia się u wybrzeży Costa Blanca w Hiszpanii, powodując niepokój turystów wypoczywający w okolicach Walencji. Zwierzę widziane było także w kilku innych miejscowościach. Nie wiadomo jednak, czy jest to jedno zwierzę, czy też kilka różnych. Rekin nie jest częstym widokiem w Hiszpanii, jednak w ostatnim tygodniu widziany był kilkakrotnie. Na ten moment nie wiadomo, czy jest to jeden osobnik, czy kilka różnych.
Na Majorce wykryto około 500 zakażeń koronawirusem odnotowano wśród młodych ludzi. W związku z zaistniałą sytuacją lokalne ministerstwo zdrowia odradza podróży na wyspę.Nowe zakażenia na Majorce wykryto u 500 młodych osób z 7 regionów Hiszpanii, którzy wybrali się w czerwcu na Majorkę na wspólne wakacje po maturze.
Hiszpania zmieniła zasady przekraczania dla przyjezdnych z Polski. Od poniedziałku przyjezdni z naszego kraju nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu na koronawirusa ani zaświadczenia o szczepieniu. Obostrzenia zmieniono na razie na tydzień.Hiszpania dołącza do grona krajów, gdzie Polacy mogą podróżować bez dodatkowych zaświadczeń, np. o szczepieniu lub negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Konieczne będzie jedynie wypełnienie formularza lokalizacyjnego.
Plaże w Katalonii z każdym rokiem zwężają się od sześciu do nawet 10 metrów. Spowodowane jest to m.in. nasilającymi się prądami w Morzu Śródziemnym, wymywającymi piasek, a także gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, których w ostatnich latach możemy zaobserwować coraz więcej. Turyści będą mieli coraz mniej przestrzeni, aby wypocząć na plaży. Na katalońskim wybrzeżu postępuje degradacja. Zjawisko najbardziej widoczne jest w stolicy tego regionu, Barcelonie.
Hiszpania zmienia zasady wjazdu dla turystów przybywających z państw znajdujących się na liście regionów ryzyka. Znajduje się tam również Polska. Od poniedziałku 7 czerwca negatywnego wyniku testu na COVID-19 nie muszą okazywać osoby w pełni zaszczepione. Hiszpania wymaga od przyjezdnych okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19, zaświadczenia o szczepieniu lub przechorowaniu koronawirusaOd 7 czerwca testu nie muszą pokazywać osoby w pełni zaszczepioneOd przyjęcia preparatu do przekroczenia granicy bez testu musimy upłynąć 15 dni. Swobodnie wjadą również ozdrowieńcyHiszpania jest jednym z krajów Europy, których turystyczny potencjał jest szczególnie doceniany przez podróżnych z całego kontynentu. 9 maja kraj ten zniósł stan wyjątkowy i rozpoczął przygotowania do sezonu wakacyjnego. Tamtejszy rząd głośno promuje lokalną turystykę i zapewnia, że podróżni z innych krajów będą mieli zapewnione bezpieczeństwo sanitarne w czasach pandemii. Zmieniono również zasady wjazdu do Hiszpanii turystów przybywających z państw, które zostały ujęte na liście regionów ryzyka. Znajduje się na niej również Polska.
Hiszpania od 7 czerwca zezwoli na wjazd zagranicznych turystów posługujących się certyfikatem szczepień bez konieczności przechodzenia innych procedur sanitarnych - ogłosił w piątek premier Pedro Sanchez.Od 7 czerwca osoby zaszczepione będą mogły swobodnie wjechać do HiszpaniiAkceptowane będą preparaty dopuszczone do użycia zarówno przez EMA, jak i WHOObecnie osoby podróżujące do Hiszpanii zobowiązane są do przedstawienia negatywnego wyniku testu w stronę koronawirusa. Wszystko ma się jednak zmienić 7 czerwca, gdy osoby zaszczepione będą mogły swobodnie przekraczać granice kraju.
Hiszpania zdecydowała się na zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Tysiące młodych osób wyszło na ulice, aby wspólnie celebrować pierwszy weekend bez obostrzeń. Hiszpanie po raz pierwszy od dawna mogli opuścić swoje regiony.Nie tylko Polacy cieszą się ze zniesienia restrykcji pandemicznych. W Hiszpanii przez pierwszą dobę w weekend po zniesieniu stanu zagrożenia doszło do tysięcy interwencji policji wobec organizatorów nielegalnych imprez w plenerze.
Hiszpania spodziewa się przyjąć w tym roku blisko 45 mln turystów. Jest to dość optymistyczna prognoza, jednak do poziomu sprzed pandemii jeszcze daleko. Branża turystyczna liczy jednak na odrobienie strat.Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych turystycznych kierunków w Europie. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa gospodarka tego kraju znacząco ucierpiała. Prognozy są jednak bardzo optymistyczne.
Hiszpania po wielu tygodniach zniesiony stanie stan wyjątkowy. Już od najbliższej niedzieli stopniowo luzowane będą restrykcje, a przedsiębiorcy zatrudnieni w sektorze turystycznym już zaczynają przygotowania do sezonu. Wszystko jednak wskazuje na to, że podróże zagraniczne ułatwi dopiero paszport szczepionkowy. Hiszpania w niedzielę 9 maja znosi ogólnokrajowy stan wyjątkowyHotelarze przygotowują się do sezonu letniego. Liczą na ożywienie ruchu międzynarodowego już w najbliższym czasieNie pojawiły się zapowiedzi wcześniejszego luzowania przepisów granicznych. Prawdopodobnie stanie się to dopiero po wprowadzeniu paszportu szczepionkowegoGospodarka Hiszpanii przed pandemią czerpała z sektora turystycznego potężne zyski, a zatrudnionych było w nim ponad 1,5 miliona ludzi. Od wielu tygodni jednak ruch międzynarodowy znacząco się zmniejszył, a przez ograniczenia w podróżach po kraju, turystyka krajowa niemalże zniknęła. Niewykluczone jednak, że już od niedzieli 8 maja wszystko się zmieni. Jak podaje Gazeta Wyborcza, Hiszpania właśnie tego dnia znosi krajowy stan wyjątkowy. Zgodnie z relacją portalu, lokalni hotelarze przygotowują się już do sezonu, a nastroje wskazują, że wszyscy mają nadzieję na znaczne poluzowanie obostrzeń.
Hiszpania 9 maja znosi stan wyjątkowy. Oznacza to, że już wkrótce będą możliwe podróże po kraju, przestanie obowiązywać również godzina policyjna. Mieszkańcy świętują poluzowanie obostrzeń - gwałtownie rośnie liczba rezerwacji na wyjazdy krajowe. Hiszpania znosi stan wyjątkowy z dniem 9 majaHiszpanie masowo rezerwują krajowe wakacje. Liczba bookingów wzrosła o 120 proc. 24 proc. wszystkich majowych wyjazdów dotyczy Wysp Kanaryjskich Hiszpania ogłosiła stan wyjątkowy 25 października 2020 roku. Od tamtej chwili mieszkańcy pogodzić się musieli z obostrzeniami dotyczącymi m.in. przemieszczania się po kraju. Ponadto obowiązywała godzina policyjna, a wiele obiektów działało z ograniczeniami. 9 maja jednak wszystko się zmieni - jak podaje hiszpański serwis Hosteltur, rząd nie przewiduje dalszego przedłużania zakazów.
Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków Polaków. Jak się okazuje, nawet w czasie pandemii kierunek cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Liczba miejsc w samolotach rejsowych na drugi kwartał wzrosła tam o 2644 procent, a jest to w dużej mierze zasługa polskich turystów.Hiszpania każdego roku cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa będzie musiała odrabiać straty. Chociaż wyjazd w tym kierunku planują miliony osób, wciąż to tylko połowa liczby z roku 2019.
Hiszpańskie wspólnoty autonomiczne w większości zdecydowały się na wprowadzenie nowych restrykcji. 15 regionów ogłosiło nowe obostrzenia w sobotę 10 kwietnia w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19.15 z 17 hiszpańskich regionów zdecydowało się na zaostrzenie restrykcjiWiększość zdecydowała się na utrzymanie zakazu podróży między regionamiLiczba zachorowań na COVID-19 wzrosła pomimo zaostrzenia restrykcji 26 marcaNiemal w całej Hiszpanii 10 kwietnia ogłoszono nowe restrykcje. Władze wspólnot autonomicznych zdecydowały się na podjęcie dodatkowych kroków w związku ze znaczącym wzrostem zachorowań wskutek czwartej fali COVID-19.
Hiszpania zaostrza przepisy związane z obowiązkiem noszenia maseczek. Do tej pory usta i nos trzeba było zasłaniać, gdy nie było możliwe zachowanie dystansu. Od 31 marca trzeba robić to obowiązkowo we wszystkich miejscach publicznych, a media wskazują, że również na plażach. Hiszpania zaostrza przepisy nakazujące zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznejMaseczki trzeba zakładać zawsze, niezależnie od tłokuMedia sugerują, że będzie to konieczne również na plażachHiszpania zaostrza przepisy pandemiczne w związku z trzecią falą koronawirusa. Pod koniec marca tamtejszy rząd postanowił wprowadzić w związku z tym nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, nieprzewidujący wyjątków. Oznacza to, że maseczki trzeba nosić wszędzie, nawet gdy nie ma żadnych ludzi wokół. Media natychmiast zauważyły, że wskazuje to na obowiązek zasłaniania twarzy nawet na plażach.
Walencja wprowadza własne paszporty szczepionkowe. W sobotę oficjalnie ogłoszono emisję certyfikatów. Dokument mogą odebrać wszystkie osoby, które przyjęły przynajmniej jedną dawkę preparatu przeciwko Covid-19. W sobotę rozpoczęto emisję paszportów szczepionkowych w WalencjiPaszport jest na razie jedynie dokumentem informacyjnymKomisja Europejska pracuje nad jednolitym dokumentem dla wszystkich państw członkowskichPaszporty szczepionkowe są jednym z najgłośniejszych tematów w ostatnim czasie. Już teraz w Unii Europejskiej trwają prace nad jednolitym dokumentem, który ma pojawić się przed wakacjami. Walencja zdecydowała się jednak nie czekać i rozpoczęła emisję własnych certyfikatów.