Kilkaset wstrząsów w ciągu doby na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy ostrzegają przed zwiększoną aktywnością wulkanu
W rejonie Wysp Kanaryjskich w ciągu jednej doby odnotowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych. Naukowcy twierdzą, że sytuacja ta może mieć związek ze zwiększoną aktywnością wulkanu Cumbre Vieja. Badacze z USA są zdania, że może w przyszłości wywołać gigantyczne tsunami.
13 września odnotowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych w okolicach Wysp Kanaryjskich - poinformował wczoraj Hiszpański Instytut Geograficzny (IGN). Część z nich dochodziła do magnitudy 4.
Kilkaset wstrząsów sejsmicznych na Wyspach Kanaryjskich
Naukowcy z IGN poinformowali wczoraj, że najwięcej wstrząsów odnotowano w znajdującej się na wyspie La Palma gminie El Paso. Nie poinformowano jednak póki co o żadnych ofiarach ani zniszczeniach.
Eksperci przekazali, że przyczyną licznych wstrząsów może być zwiększona aktywność wulkanu Cumbre Vieja, który budzi niepokój już od dawna - zwłaszcza amerykańskich naukowców.
Naukowcy obawiają się, że obryw skalny zboczy wulkanu, do którego może dojść podczas erupcji, może doprowadzić do gigantycznego tsunami. Fala może dotrzeć nawet do wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej.
Kanaryjski Instytut Wulkanologii (Involcan) odnotował od soboty 11 września ponad 400 wstrząsów w samym rejonie wulkanu. Są to co prawda niewielkie wstrząsy, jednak ich liczba i częstotliwość zaskakują ekspertów.
Actividad sísmica en La Palma, actualizada hasta el temblor de las 5:09.
— X-Y.es (@x_y_es) September 15, 2021
Con datos del @IGNSpain.
Sobre una bonita foto satélite de @eox_a.#LaPalma @CabLaPalma @involcan @VolcansCanarias @VolcanLaPalma @EarthQuakesTime pic.twitter.com/UxPmbxqgWA
Wulkan Cumbre Vieja znajduje się na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich i pokrywa 2/3 południowej strony wyspy. Obecnie jest wulkanem uśpionym, jednak w XX wieku był aktywny dwukrotnie - wybuchał w 1949 i 1971 roku.
„Sejsmiczność migruje w kierunku zachodnim wyspy"
IGN w oświadczeniu wydanym 14 września informuje, że obserwowane są również deformacje powierzchni na wyspie. Skumulowaną deformację zarejestrował zwłaszcza radar położony na wschód od Cumbre Vieja.
- Głębokość trzęsień ziemi w tym czasie wyniosła od ośmiu do 10 km. W ostatnich godzinach sejsmiczność najwyraźniej nieznacznie migruje w kierunku zachodnim wyspy" - czytamy w oświadczeniu IGN z wtorku 14 września.
Wzrost aktywności sejsmicznej na południu Hiszpanii
Hiszpański Instytut Geograficzny poinformował ponadto, że w 2021 roku wzrost aktywności sejsmicznej zarejestrowano także na południu Hiszpanii, a dokładnie w Andaluzji. W okolicach miast Malaga i Grenada w styczniu i sierpniu odnotowano tysiące wstrząsów powyżej magnitudy 4, czyli odczuwalnych przez większość ludzi. Najbardziej aktywnym sejsmicznie dniem była sobota 28 sierpnia, kiedy w Andaluzji, w ciągu kilku godzin, ziemia zadrżała ponad 50 razy. Najsilniejszy wstrząs osiągnął magnitudę wynoszącą 4,9.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Wielki powrót do stanu sprzed pandemii już 20 września. Linia lotnicza potwierdziła
Wylali beton na popularny szlak. Turyści są wściekli, urząd się tłumaczy
Sprawdził się najgorszy scenariusz. Tragiczny finał zdarzeń przy Krupówkach
Źródło: Onet