Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Kilkaset wstrząsów w ciągu doby na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy ostrzegają przed zwiększoną aktywnością wulkanu
Ania Radke
Ania Radke 15.09.2021 12:36

Kilkaset wstrząsów w ciągu doby na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy ostrzegają przed zwiększoną aktywnością wulkanu

above-the-clouds-4489265 1280
fot. Pixabay/ danielkirsch

W rejonie Wysp Kanaryjskich w ciągu jednej doby odnotowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych. Naukowcy twierdzą, że sytuacja ta może mieć związek ze zwiększoną aktywnością wulkanu Cumbre Vieja. Badacze z USA są zdania, że może w przyszłości wywołać gigantyczne tsunami.

13 września odnotowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych w okolicach Wysp Kanaryjskich - poinformował wczoraj Hiszpański Instytut Geograficzny (IGN). Część z nich dochodziła do magnitudy 4.

Kilkaset wstrząsów sejsmicznych na Wyspach Kanaryjskich

Naukowcy z IGN poinformowali wczoraj, że najwięcej wstrząsów odnotowano w znajdującej się na wyspie La Palma gminie El Paso. Nie poinformowano jednak póki co o żadnych ofiarach ani zniszczeniach.

Eksperci przekazali, że przyczyną licznych wstrząsów może być zwiększona aktywność wulkanu Cumbre Vieja, który budzi niepokój już od dawna - zwłaszcza amerykańskich naukowców.

Naukowcy obawiają się, że obryw skalny zboczy wulkanu, do którego może dojść podczas erupcji, może doprowadzić do gigantycznego tsunami. Fala może dotrzeć nawet do wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej.

Kanaryjski Instytut Wulkanologii (Involcan) odnotował od soboty 11 września ponad 400 wstrząsów w samym rejonie wulkanu. Są to co prawda niewielkie wstrząsy, jednak ich liczba i częstotliwość zaskakują ekspertów.

Wulkan Cumbre Vieja znajduje się na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich i pokrywa 2/3 południowej strony wyspy. Obecnie jest wulkanem uśpionym, jednak w XX wieku był aktywny dwukrotnie - wybuchał w 1949 i 1971 roku.

„Sejsmiczność migruje w kierunku zachodnim wyspy"

IGN w oświadczeniu wydanym 14 września informuje, że obserwowane są również deformacje powierzchni na wyspie. Skumulowaną deformację zarejestrował zwłaszcza radar położony na wschód od Cumbre Vieja.

- Głębokość trzęsień ziemi w tym czasie wyniosła od ośmiu do 10 km. W ostatnich godzinach sejsmiczność najwyraźniej nieznacznie migruje w kierunku zachodnim wyspy" - czytamy w oświadczeniu IGN z wtorku 14 września.

Wzrost aktywności sejsmicznej na południu Hiszpanii

Hiszpański Instytut Geograficzny poinformował ponadto, że w 2021 roku wzrost aktywności sejsmicznej zarejestrowano także na południu Hiszpanii, a dokładnie w Andaluzji. W okolicach miast Malaga i Grenada w styczniu i sierpniu odnotowano tysiące wstrząsów powyżej magnitudy 4, czyli odczuwalnych przez większość ludzi. Najbardziej aktywnym sejsmicznie dniem była sobota 28 sierpnia, kiedy w Andaluzji, w ciągu kilku godzin, ziemia zadrżała ponad 50 razy. Najsilniejszy wstrząs osiągnął magnitudę wynoszącą 4,9.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet