Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Hiszpanie drżą przed katastrofą. Susza odsłania to, co przez lata skrywała woda
Dorota Witt
Dorota Witt 04.04.2023 12:00

Hiszpanie drżą przed katastrofą. Susza odsłania to, co przez lata skrywała woda

Kościół Sant Romá w Katalonii
Fot. East News, Josep Lago

Termometry w Hiszpanii w marcu wskazywały nawet 30 stopni Celsjusza. Nie zdarzyło się to jeszcze nigdy wcześniej, a dokładne pomiary prowadzone są od 1850 r. Już teraz na Półwyspie Iberyjskim panuje susza i szaleją niszczycielskie pożary, jakich nie pamiętają najstarsi mieszkańcy. Opadająca woda w zbiornikach odkrywa to, o czym ludzie już dawno zapomnieli. 

W Katalonii panuje katastrofalna susza. Region stał się turystycznym celem

Jeszcze nigdy wcześniej hiszpańscy meteorolodzy nie odnotowywali tak wysokich temperatur w marcu. Słupki rtęci sięgały niekiedy nawet powyżej 30 stopni Celsjusza, czyli aż o 10 stopni więcej niż normalnie. Tej wiosny 20 st. C odnotowuje się co najwyżej nocami. Z początkiem kwietnia nic się nie zmieniło, a w prognozach nadal słońce.  Cieszyć mogą się z tego co najwyżej turyści i to tacy, którzy przyjadą do Hiszpanii na krótko, dlatego niedobór wody nie zdąży zakłócić im radości z urlopu.

Susza oddała Hiszpanom zalane dawno temu miasteczko. Od razu stało się ono celem wielu podróżnych. Spod powierzchni wody wyłoniły się ruiny tysiącletniego kamiennego kościoła Sant Romá w prowincji Girona w Katalonii. Można go zobaczyć, bo zbiornik wodny Sau na rzece Ter, który powstał w latach 1947-1962, kiedy zalano okolice, by zbudować tamę, wysechł w 90 procentach. Większość mieszkańców widzi świątynię po raz pierwszy w życiu. Dotąd ponad taflę wystawała tylko jej dzwonnica i to jedynie, gdy poziom wody się obniżał. Oficjalna Organizacja Rekordów Świata uznaje budynek za najstarszy na świecie zachowany pionowo w wodzie. 

To wszystko jednak nie jest powodem do radości. Sau regularnie odwiedzają pracownicy ochrony środowiska i rybacy. Muszą dbać o ryby i dokładnie oczyszczać zbiornik, inaczej zwierzęta nie przetrwają w tych warunkach.

  • W Katalonii, na północy, powinno być chłodniej niż w innych częściach kraju, ale w tym sezonie tak nie jest. 
  • Wody w zbiornikach jest o 75 proc. mniej niż powinno jej być o tej porze roku.
  • Mieszkańcy muszą ograniczyć zużycie wody. 
  • To samo władze nakazały m.in. sześciu milionom mieszkańców Barcelony.
To ulubiony wyspiarski kraj Polaków. Wiadomo, ile tu wydajemy Bez turystów z Niemiec polscy hotelarze by nie przezimowali. Polaków odstraszyły „paragony grozy”

Polacy też odczują suszę, jaka nęka Hiszpanów

Susza utrudnia życie rolnikom. Ci mieszkający we wsi L'Espunyola w Katalonii wierzą, że ratunek może przyjść tylko z nieba. Skrzyknęli się w mediach społecznościowych i poprosili proboszcza o odprawienie mszy. Ponad pół tysiąca osób modliło się o deszcz. Jeśli nie spadnie w ciągu dwóch tygodni, będą zrujnowani. Według prognoz na cud nie ma co liczyć.

  • Trzeba się będzie liczyć z podwyżkami żywności i to w całej Europie. 
  • Plony warzyw będą niższe, w górę pójdą m.in. ceny pomidorów. 
  • Straty zapowiadają też hodowcy świń. 
  • W hiszpańskiej telewizji publicznej szacowali, że za szynkę trzeba będzie płacić o ok. 20 proc. więcej.

Susza trawi Hiszpanię, Francję i Włochy. Płoną lasy

Susza to narastający od kilku lat problem, po suchej zimie i wiosennych upałach sytuacja się drastycznie pogorszyła. Na Półwyspie Iberyjskim spłonęły już cztery tysiące hektarów lasów. Władze Hiszpanii podkreślają, że sytuacja jest poważna - kraj wiosną trawią wielkie pożary, takie, jakie dotąd zdarzały się jedynie w środku upalnego lata.

Unijne Wspólne Centrum Badawcze podkreśla, że klęsce suszy w Hiszpanii, ale też Francji i we Włoszech zapobiegną tylko duże i regularne opady deszczu w najbliższych tygodniach.

Projekt bez tytułu - 2023-04-04T100845.564.png

Fot. Canva

Źródła: BBC, TVN 24