Turysci.pl
hiszpania

fot. Twitter/ Popular TV Murcia

Hiszpania. Morze wyrzuciło tony martwych ryb. Mogą ogłosić stan klęski żywiołowej

10 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Morze od ponad tygodnia wyrzuciło na plaże Hiszpanii 4,5 tony martwych ryb. Władze Murcji zwróciły się do rządu centralnego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Na ośmiu plażach tego popularnego wśród turystów regionu obowiązuje zakaz kąpieli.

Hiszpania. Mieszkańcy Murcji i przebywający tam turyści mogą napotkać na plażach setki tysięcy martwych ryb. Tamtejsze plaże mają być wręcz zasłane rozkładającymi się i cuchnącymi ciałami.

Media społecznościowe obiegły zdjęcia i filmy, na których widać, nieprawdopodobną skalę tego zjawiska. Na ośmiu plażach tego turystycznego regionu konieczne było wprowadzenie zakazu kąpieli.

Hiszpania. Murcja chce ogłoszenia stanu klęski żywiołowej

Premier autonomicznego regionu Murcji Fernando Lopez Miras w związku z trudną sytuacją chce zwrócić się do premiera hiszpańskiego rządu Pedro Sancheza o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Martwe ryby są wyrzucane na brzeg od 15 sierpnia. Według oficjalnych danych wynika do tej pory zebrano ich aż 4,5 tony, jednak zdaniem ekologów liczba ta wyniosła co najmniej 28 ton. Według organizacji ekologicznej ANSE tylko w sobotę z plaż zebrano 4 tony martwych ryb.

Ekolodzy oskarżają rząd Murcji o brak transparentności w podawaniu danych na temat skali zjawiska i umniejszanie powagi zjawiska. Zauważają, że masowo giną sumy i barweny, a także krewetki, raki, ośmiornice i mątwy.

Przyczyny kryzysu ekologicznego na ten moment nie są znane. Według władz Murcji ma on związek z ostatnią falą upałów. Temperatura wody podniosła się bowiem z 28 do 31 st. C.

Ekolodzy idą natomiast o krok dalej. Twierdzą, że ryby giną w wyniku niedoboru tlenu w wodzie wynikającego z odprowadzaniem do morza ścieków z bogatych w azotany i fosforany nawozów stosowanych w intensywnym rolnictwie i hodowli.

Składniki te powodują nadmierny rozwój fitoplanktonu i glonów. Zjawisko dodatkowo nasila się w związku ze wzrostem temperatur i prowadzi do niedoborów tlenu.

Zdaniem ekspertów zanieczyszczenia dostają się do Morza Mniejszego (płytkiej i bardzo słonej laguny odciętej od Morza Śródziemnego mierzeją La Manga) zarówno z wodami powierzchniowymi, jak i gruntowymi.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >