Turysci.pl > Polska > Bilety lotnicze będą droższe. Przedstawiciele branży piszą list otwarty do premiera
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:18

Bilety lotnicze będą droższe. Przedstawiciele branży piszą list otwarty do premiera

bilety
fot. Pixabay/ Chronomarchie

Bilety lotnicze mogą znacznie podrożeć przez zaproponowane podwyżki opłat terminalowej i trasowej - przekonują przedstawiciele branży lotniczej w Liście Otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Od 1 stycznia 2022 r. opłata terminalowa i trasowa ma zostać mocno zwiększona, co może odbić się na cenach biletów - twierdzą przedstawiciele branży lotniczej. Ucierpią na tym przede wszystkim klienci.

Opłaty lotniskowe mogą zostać zwiększone

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) pobiera dwie opłaty od portów lotniczych - opłatę terminalową (za obsługę samolotów podczas startu i lądowania) oraz opłatę trasową (za każdy lot samolotu). Warto wspomnieć, że istnieje tu ważne rozróżnienie: lotnisko w Warszawie płaci w tym przypadku mniej niż pozostałe kilkanaście regionalnych portów lotniczych w Polsce.

Pojawił się pomysł, żeby od 1 stycznia 2022 r. opłata terminalowa i trasowa zostały mocno zwiększone.

Pierwsza z opłat dla lotniska w Warszawie zwiększyłaby się o 53 proc., natomiast dla pozostałych portów wzrosłaby aż o 70 proc. Druga z opłat dla wszystkich lotnisk byłaby wyższa o 26 proc.

Branża lotnicza: wyższe opłaty spowodują podniesienie cen biletów

Przedstawiciele branży lotniczej w Polsce twierdzą, że spowoduje ona wzrost cen biletów lotniczych. Dodają także, polski rynek lotniczy straci jednocześnie na swojej konkurencyjności. Przypominają także, że branża ucierpiała już mocno ze względu na pandemię Covid-19.

Sygnatariusze listu nie zgadzają się także na niesprawiedliwy ich zdaniem podział opłat, gdzie lotnisko w Warszawie płaci zdecydowanie mniej niż regionalne porty lotnicze.

- Czy naprawdę w obecnych czasach chcecie Państwo dodatkowo „opodatkować" pasażerów polskich portów regionalnych? - czytamy w liście otwartym branży lotniczej do premiera Mateusza Morawieckiego.

List Otwarty Branży Lotniczej by Redakcja Onet Wiadomości

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Tagi: lot Lotnisko