Turysci.pl

fot. Pixabay/ Chronomarchie

Bilety lotnicze będą droższe. Przedstawiciele branży piszą list otwarty do premiera

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Bilety lotnicze mogą znacznie podrożeć przez zaproponowane podwyżki opłat terminalowej i trasowej - przekonują przedstawiciele branży lotniczej w Liście Otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Od 1 stycznia 2022 r. opłata terminalowa i trasowa ma zostać mocno zwiększona, co może odbić się na cenach biletów - twierdzą przedstawiciele branży lotniczej. Ucierpią na tym przede wszystkim klienci.

Opłaty lotniskowe mogą zostać zwiększone

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) pobiera dwie opłaty od portów lotniczych - opłatę terminalową (za obsługę samolotów podczas startu i lądowania) oraz opłatę trasową (za każdy lot samolotu). Warto wspomnieć, że istnieje tu ważne rozróżnienie: lotnisko w Warszawie płaci w tym przypadku mniej niż pozostałe kilkanaście regionalnych portów lotniczych w Polsce.

Pojawił się pomysł, żeby od 1 stycznia 2022 r. opłata terminalowa i trasowa zostały mocno zwiększone.

Pierwsza z opłat dla lotniska w Warszawie zwiększyłaby się o 53 proc., natomiast dla pozostałych portów wzrosłaby aż o 70 proc. Druga z opłat dla wszystkich lotnisk byłaby wyższa o 26 proc.

Branża lotnicza: wyższe opłaty spowodują podniesienie cen biletów

Przedstawiciele branży lotniczej w Polsce twierdzą, że spowoduje ona wzrost cen biletów lotniczych. Dodają także, polski rynek lotniczy straci jednocześnie na swojej konkurencyjności. Przypominają także, że branża ucierpiała już mocno ze względu na pandemię Covid-19.

Sygnatariusze listu nie zgadzają się także na niesprawiedliwy ich zdaniem podział opłat, gdzie lotnisko w Warszawie płaci zdecydowanie mniej niż regionalne porty lotnicze.

- Czy naprawdę w obecnych czasach chcecie Państwo dodatkowo „opodatkować" pasażerów polskich portów regionalnych? - czytamy w liście otwartym branży lotniczej do premiera Mateusza Morawieckiego.

List Otwarty Branży Lotniczej by Redakcja Onet Wiadomości

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]