Turysci.pl
hiszpania

fot. Twitter/ Reuters

Intensywny weekend w Hiszpanii po zniesieniu stanu zagrożenia. Kilkadziesiąt tysięcy osób zatrzymanych lub spisanych

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Hiszpania zdecydowała się na zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Tysiące młodych osób wyszło na ulice, aby wspólnie celebrować pierwszy weekend bez obostrzeń. Hiszpanie po raz pierwszy od dawna mogli opuścić swoje regiony.

Nie tylko Polacy cieszą się ze zniesienia restrykcji pandemicznych. W Hiszpanii przez pierwszą dobę w weekend po zniesieniu stanu zagrożenia doszło do tysięcy interwencji policji wobec organizatorów nielegalnych imprez w plenerze.

Hiszpania cieszy się ze zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego

Największą liczbę interwencji odnotowano w Barcelonie. Ubiegłej doby wystawiono tam 7200 mandatów, z czego większość dotyczyła udziału w masowych imprezach, picia alkoholu i niezachowywania dystansu społecznego.

W Salamance, na zachodzie kraju również odnotowano ponad tysiąc interwencji, podobnie jak w znajdującym się niedaleko mieście Zamora. Większość kar dotyczyła picia alkoholu w miejscach publicznych, a także braku maseczki w przestrzeni publicznej.

Również w Andaluzji oraz na Balearach mandaty w podobnych sprawach otrzymało kilka tysięcy osób.

pociąg

Nieznani sprawcy zastawili pułapkę na pociąg na Mazurach. „Wyłożyli na tory kamienie i metalowe pręty"

CZYTAJ DALEJ

Natomiast na należącej do archipelagu Ibizie policja dokonała zatrzymania i spisania kilkuset uczestników tzw. biegu na rzecz wolności. Przebiegli oni w sobotnie popołudnie przez centrum stolicy wyspy, również Ibizy, bez maseczek, wykrzykując hasła przeciwko restrykcjom sanitarnym.

Obecny weekend jest pierwszym od 25 października bez stanu zagrożenia epidemicznego. Z tego powodu tysiące hiszpańskich rodzin wybrało się na krótkie urlopy poza swoje wspólnoty autonomiczne.

Spowodowało to powstanie wielokilometrowych korków na autostradach oraz trasach szybkiego ruchu w kilkunastu prowincjach Hiszpanii. Trwały one od piątkowego popołudnia.

Stan zagrożenia epidemicznego został zniesiony 9 maja. Większość regionów autonomicznych zaapelowała do rządu centralnego o ujednolicenie restrykcji sanitarnych.

Gabinet Pedro Sancheza uznał jednak, że surowe obostrzenia, obejmujące m.in. konieczność utrzymywania kordonów sanitarnych i godziny policyjnej, nie są już konieczne. Ewentualne spory w sprawie restrykcji mają rozstrzygać sądy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >