Na lotnisku Barcelona El Prat doszło do zdarzenia, które zostało nazwane przez media historycznym napadem. W środę 2 sierpnia dwóch sprawców dokonało zuchwałej kradzieży. W ich posiadaniu znalazła się torba z przedmiotami wartymi prawie 40 mln zł.Kieszonkowcy mieli wykorzystać sytuację i szybko zbiec z miejsca zdarzenia. W pościg za zbiegami wysłano patrol policji. Jak podaje portal La Vanguardia, ofiarami kradzieży byli Rosjanie.
Podczas wakacji plażowicze muszą mieć się na baczności. Chwila nieuwagi w wodzie może zakończyć się tragicznie. Jednak nie tylko woda stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla plażowiczów. W niektórych miejscach nawet morskie stworzenia potrafią wyrządzić poważną krzywdę.Jednym z takich stworzeń jest żeglarz portugalski. Jego obecność w morzu jest niepokojącym zjawiskiem. W ostatnim czasie przekonali się o tym plażowicze w Hiszpanii, dla których dostęp do niektórych plaż został ograniczony. Wszystko z powodu niebezpiecznej meduzy w morzu.
Autokar z pasażerami na pokładzie zjechał nagle z trasy i dachował na stromym, górskim zboczu w parku narodowym w Hiszpani. Pojazdem jechało 25 dzieci. Są ranni, stan niektórych jest bardzo ciężki.Z powodu wypadku w bardzo trudnym terenie i zablokowania jedynej drogi dojazdowej, na ewakuację z parku czeka ponad tysiąc przebywających tam turystów.
Zacięta walka pomiędzy mieszkańcami i turystami trwa w najlepsze w jednym z najpopularniejszych hiszpańskich kurortów. Miejscowi ze słynnego miasteczka Benidorm rozpoczęli otwartą wojnę z turystami. Wszystko przez “skandaliczne” w ich opinii zachowanie gości kurortu.Turyści domagają się surowych kar dla mieszkańców Benidorm. Sprawa jest na tyle poważna, że do akcji wkraczają miejscowe władze.
Na jednej z popularnych wśród turystów plaż doszło do groźnej sytuacji. Pewien mężczyzna dwukrotnie próbował uprowadzić małą dziewczynkę. Sytuacja miała miejsce na Ibizie. Matka z córką wypoczywały na hiszpańskiej plaży Talamanca. Według lokalnej policji mężczyzna próbował porwać dziecko.
Złe wieści dla osób podróżujących do Hiszpanii. W związku z pojawieniem się przy nabrzeżu nieznanej substancji, władze zamknęły niektóre plaże. Eksperci pobrali próbki nieznanej materii. Substancja najprawdopodobniej pochodzi z wycieku z jednego ze statków.
Wakacje kojarzą się wielu ludziom z wypoczynkiem i leniuchowaniem na plaży. Niestety, nie wszędzie można oddawać się tym przyjemnościom. Hiszpańskie służby apelują o ostrożność. Na tamtejszych wybrzeżach występują groźne dla człowieka algi.Skutki zakażenia mogą utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni.
W niedzielę 16 lipca u wybrzeży Katalonii doszło do bardzo groźnej sytuacji. W wodzie między turystami nagle pojawiły się dwa żarłacze ludojady. Ludzi od rekinów dzieliły zaledwie metry. Nie wszystkim udało się samodzielnie dopłynąć do brzegu. Niektórych musiały ratować łodzie.
W środę 12 lipca na jednej z hiszpańskich wysp miało dojść do zbiorowego gwałtu na turystce z Niemiec. Wszyscy sprawcy zostali aresztowani i czekają na postawienie zarzutów. Majorka należy do ulubionych wakacyjnych destynacji Niemców. Z Berlina na tę hiszpańską wyspę można dolecieć za grosze, z czego chętnie korzystają nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy.
Wschody słońca na plaży i poranne spacery po piasku bywają wyjątkowo urokliwe. Jednak turyści, którzy we wtorek rano pojawili się na brzegu morza w hiszpańskim kurorcie Roda de Bara, przeżyli szok.Cisza, spokój i brak tłumów wczasowiczów – tak kojarzą się nam poranki na plażach. W hiszpańskim rejonie Costa Dorada tę wakacyjną sielankę przerwało makabryczne odkrycie. Morze wyrzuciło tam na brzeg ciało małego dziecka. Zwłoki nie miały głowy.
Popularny nad Bałtykiem “parawaning” ma wielu przeciwników. Kolorowe połacie materiału wbitego w piasek zabierają dużo miejsca na plaży oraz ograniczają dostęp do swobodnych spacerów brzegiem morza. W wielu hiszpańskich kurortach byłoby to nie do pomyślenia.W hiszpańskim Benidorm władze rozprawiają się z uporczywymi turystami, którzy już w godzinach porannych “rezerwują” sobie leżaki na plaży.
Planowanie wakacji nie jest łatwe. Z tego powodu wiele osób decyduje się na usługi biur podróży, które zadbają zarówno o nocleg, transport, wyżywienie, a nawet dodatkowe atrakcje na miejscu. Jak się okazuje, organizując wakacje na własną rękę można naprawdę sporo zaoszczędzić. Portal eSky.pl dokoał analizy kosztów wakacyjnych wyjazdów organizowanych przez osoby prywatne oraz biura podróży. Jak się okazuje, organizując urlop indywidualnie można sporo zaoszczędzić. Jak to zrobić? Dzięki licznym portalom wystarczy wybrać interesujące nas loty (np. eSky.pl, Ryanair, Wizzair), noclegi (np. booking.com) czy dodatkowe atrakcje (np. getyourguide.pl) i samemu zająć się logistyką wyjazdu. Gwarantujemy, że choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość skomplikowane, dzięki takiemu rozwiązaniu można pod koniec czuć sporą satysfakcję, a i zaoszczędzić nieco pieniędzy w portfelu.
Udając się na wakacje często stajemy przed wyborem - morze czy góry, plaża czy aktywny wypoczynek, muzeum czy błogi relaks pod palmami. A gdyby tak połączyć pasję z wypoczynkiem? Dla tych, którzy niekoniecznie lubią leżenie “plackiem” na plaży przygotowaliśmy trzy ciekawe propozycje.Platforma Getaway pomaga w doborze idealnych wakacji dostosowanych do naszych preferencji wypoczynkowych. Są to wakacje “szyte na miarę” potrzeb klienta. “Uzupełnieniem usługi planowania podróży jest pełna opieka 24/7 oraz organizacja wszelkich formalności, takich jak odprawy online, gromadzenie potwierdzeń i udostępnienie klientowi interaktywnego przewodnika na wyjazd” - czytamy w komunikacie prasowym.
Wokół europejskich plaż coraz częściej pływają rekiny. Media donoszą, że w kilku nadmorskich miejscowościach wprowadzono zakaz wchodzenia do wody ze względu na obecność drapieżników. Ten kraj szczególnie przypadł do gustu Polakom. Osoby wybierające się w najbliższych dniach do Katalonii muszą uważać. Trzy plaże zostały zamknięte do odwołania ze względu na pojawienie się tam rekinów.
Od ok. trzech lat służby morskie w rejonie Gibraltaru notują nietypowe zachowanie orek. Zwierzęta bowiem atakują różnego rodzaju obiekty pływające. Do końca nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Tylko w 2020 roku odnotowano aż 50 incydentów morskich z udziałem orek. Eksperci na stronie gospodarkamorska.pl podali, że “ataki mają specyficzny wzór: orki zawsze celują w ster i często powodują kołysanie łodzi szerokim łukiem. Celem ataków są zawsze żaglówki o długości poniżej 15 metrów”.
Mimo, że to jedne z najpopularniejszych kurortów, to od tych plaż powinieneś trzymać się z daleka. Ekolodzy właśnie zaprezentowali raport najgorszych, najbardziej zanieczyszczonych plaż na iberyjskim wybrzeżu. Jeśli wybierasz się na wakacje do Hiszpanii, koniecznie musisz o tym wiedzieć.Wycieki chemikaliów, zanieczyszczenia i złe warunki sanitarne. Między innymi z takich właśnie powodów na "czarną listę" trafiły plaże w Barcelonie, Maladze czy na Wyspach Kanaryjskich.
Wakacje często kojarzą się z plażą, opalaniem i błogim relaksem. Wiele osób lubi urozmaicić sobie czas przy wodzie puszczając ulubioną muzykę. Jedna z wysp wprowadziła właśnie w związku z tym srogie ograniczenia.Dla wielu osób wakacje to jedyny czas w roku, kiedy mogą naprawdę wypocząć, przestać myśleć o pracy i zająć się sobą. Niestety, przez zachowania innych urlopowiczów zdarza się, że nasz spokój jest zmącony.
Za 500 euro może zarezerwować najlepszy leżak nad brzegiem basenu. Za 1500 zabierze na wycieczkę po nocnym życiu na Ibizie. Na jej usługi turyści wydają majątek Ta kobieta ma prawdziwą pracę marzeń.Parmigiani jest opiekunką najbogatszych turystów przybywających do imprezowego raju. W 2020 roku rzuciła biznes w Londynie i wraz z mężem oraz 10-letnią córeczką przeprowadziła się na Ibizę.
Ryanair jako największy przewoźnik w Europie mierzy się nie tylko z ogromnym zainteresowaniem, ale również niesfornymi podróżnymi. Sieć pełna jest nagrań pokazujących, jak pasażerowie lecący na Ibizę zmieniają samolot w imprezownię. Przewoźnik ma jednak tego dość i zapowiedział stanowcze działania.Problem pijanych pasażerów jest dobrze znany wszystkim przewoźnikom. Jednak Brytyjczycy latający na Baleary (Ibiza i Majorka) bywają nie do zatrzymania. W kwietniu z powodu nadmiernego spożycia alkoholu z pokładu Ryanaira jednorazowo usunięto aż 15 osób. Przewoźnik nie chce powtórki i wprowadza surowy zakaz.
Ponad pięć dni trwały poszukiwania zaginionej turystki, która wyszła z hotelu w jednym z wakacyjnych kurortów i przestała dawać znaki życia. 73-letnia kobieta została odnaleziona na wydmach, o czym poinformowały lokalne służby.W zeszłą środę 73-letnia Anne Baillie wyszła z popularnego na wyspie Fuerteventura hotelu RIU Palace Tres Islas na poranny spacer. Bliscy Brytyjki próbowali się z nią skontaktować, jednak bezskutecznie.
Jak donoszą brytyjskie media, do ataku orek doszło na początku czerwca niedaleko Gibraltaru. Żeglarze opowiedzieli na łamach mirror.co.uk o nieprzyjemnym spotkaniu z morskimi zwierzętami.W okolicach Cieśniny Gibraltarskiej stosunkowo często dochodzi do ataków orek. W okresie letnim w 2020 roku zanotowano aż ponad 50 takich incydentów. Jak czytamy na stronie gospodarkamorska.pl, “ataki mają specyficzny wzór: orki zawsze celują w ster i często powodują kołysanie łodzi szerokim łukiem. Celem ataków są zawsze żaglówki o długości poniżej 15 metrów”.
Hotele dopiero przygotowują się na szczyt sezonu, jednak w wielu miejscach już teraz można cieszyć się piękną pogodą i plażowaniem. Idealne wakacje na Teneryfie miała spędzić również grupa brytyjskich turystów, jednak ich samolot musiał awaryjnie lądować.Podróże samolotami bywają bardzo stresujące. Zmartwień załodze, a także innym pasażerom, potrafią dokładać nerwowi podróżni. Konsekwencje niewłaściwego zachowania bywają bardzo poważne. Niedawno przekonali się o tym dwaj Polacy na Lotnisku Chopina. Jednak to, co zrobił 55-latek lecący na Teneryfę, przekroczyło wszelkie granice.
Wysoka inflacja, wysoki kurs euro, a także drogie paliwo lotnicze sprawiają, że tegoroczne wakacje nie będą tanie. Jak się okazuje, niebawem mogą one być jeszcze droższe. Wszystko z powodu planów wprowadzenia nowego podatku turystycznego.W ostatnich miesiącach wiele popularnych turystycznie miast podjęło decyzję o wprowadzeniu dodatkowego podatku turystycznego, który zapewnia miastom spory zastrzyk do budżetu. Po Barcelonie na taki krok może zdecydować się również Madryt.
Urzędnicy wcielą się w rolę tajnych agentów i sprawdzą, czy turyści nocują pod konkretnymi adresami legalnie. Tego chcieli sami mieszkańcy. Dla turystów oznacza to koniec z tanimi noclegami w prywatnych mieszkaniach na Majorce.
Pokochaliśmy Hiszpanię. W zeszłym roku ten kraj odwiedziła rekordowa liczba gości z Polski, aż 1,54 miliona osób, a to o 88 procent więcej niż rok wcześniej. Kraj flamenco i corridy po ubiegłorocznym sezonie wskoczył na trzecie miejsce na liście najpopularniejszych wakacyjnych kierunków jakie wybieramy. Wiemy, jakich miast nie można pominąć podczas wojaży.
Termometry w Hiszpanii w marcu wskazywały nawet 30 stopni Celsjusza. Nie zdarzyło się to jeszcze nigdy wcześniej, a dokładne pomiary prowadzone są od 1850 r. Już teraz na Półwyspie Iberyjskim panuje susza i szaleją niszczycielskie pożary, jakich nie pamiętają najstarsi mieszkańcy. Opadająca woda w zbiornikach odkrywa to, o czym ludzie już dawno zapomnieli.
Stewardzi mieli wyglądać schludnie, to pracodawcy wystarczało. Stewardesy za to musiały ubierać się i malować na pokład samolotu dokładnie tak, jak chciał szef. W końcu się zbuntowały. Linie lotnicze zapłacą karę.
Pieniądze, jakie zostawią na Majorce podróżni, to jedna strona medalu. Straty, jakie masowa turystyka powoduje w naturze, to ta druga. Władze Hiszpanii mają dość tłumów, zaśmieconych plaż i nadmiernego zanieczyszczania środowiska. Wprowadzają limity dla wycieczkowców. Znamy nowe zasady, które dotkliwie odczują turyści.