Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Orki staranowały 21-tonowy jacht. To nie pierwszy taki przypadek
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 08.06.2023 16:02

Orki staranowały 21-tonowy jacht. To nie pierwszy taki przypadek

Orka
fot. Canva

Jak donoszą brytyjskie media, do ataku orek doszło na początku czerwca niedaleko Gibraltaru. Żeglarze opowiedzieli na łamach mirror.co.uk o nieprzyjemnym spotkaniu z morskimi zwierzętami.

W okolicach Cieśniny Gibraltarskiej stosunkowo często dochodzi do ataków orek. W okresie letnim w 2020 roku zanotowano aż ponad 50 takich incydentów. Jak czytamy na stronie gospodarkamorska.pl, “ataki mają specyficzny wzór: orki zawsze celują w ster i często powodują kołysanie łodzi szerokim łukiem. Celem ataków są zawsze żaglówki o długości poniżej 15 metrów”.

Atak orek obok Gibraltaru

Jak podaje mirror.co.uk, 59-letni Mark Garrood żeglował wraz z bliskimi wokół Gibraltaru. Nikt z obecnych na pokładzie nie spodziewał się, że zostaną zaatakowani przez stado orek. Mężczyzna wyznał, że drzemał smacznie na statku, gdy nagle obudziły go dwa potężne uderzenia. 

21-tonowy jacht stał się zabawką dla czterech orek, które - według doniesień świadków - próbowały wyrwać dwa stery. Kapitan statku Iain Hamilton wyznał, że “czuł się potrząsany jak szmaciana lalka”. Kapitan dodał, że nastąpił moment, gdy wszystkie cztery orki synchronicznie zbliżały się do łodzi. “Pomyślałem, że spróbują nas zaraz zepchnąć” - powiedział Hamilton. 

To nie pierwszy taki przypadek

Pasażerowie luksusowego jachtu Mustique również będą mieli co wspominać. Pod koniec maja w Cieśninie Gibraltarskiej hiszpańscy ratownicy musieli przyjść na pomoc aż czterem członkom załogi. Wszystko przez atak orek, które wpadły na duży jacht, uszkodziły kadłub i złamały ster. 

Ratownicy pomogli załodze oraz zajęli się statkiem poprzez m.in. wypompowywanie wody morskiej z pokładu. Według służb był to 24. zarejestrowany incydent w tym roku. 

Dlaczego orki atakują statki?

Jak podaje Atlantic Orca Working Group, pierwszy atak orek na statki zanotowano w 2020 roku, rok później było ich aż 197, a w 2022 207. Według badaczy za ataki odpowiedzialna jest grupa 15 orek, które w pogoni za tuńczykiem czerwonym pływają po tamtejszych wodach. 

Prawdopodobnie część z nich to młode osobniki, które chcą się bawić, a pozostałe mogę mieć złe wspomnienia ze spotkania z łodzią. Według badaczy zwierzęta te nie są agresywne, nie odnotowano też śmierci w wyniku ataku orki.