Hiszpania zmaga się z ogromnymi pożarami, które szybko rozprzestrzeniają się w Andaluzji i Maladze. W akcji gaśniczej bierze udział około 300 strażaków, a ponad 1000 osób musiało zostać ewakuowanych. Media przekazały informacje o pierwszej ofierze śmiertelnej.Andaluzja jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów regionem na południu Hiszpanii, położony nad Morzem Śródziemnym. Właśnie tam panuje obecnie najgorsza sytuacja w związku z trwającymi od środy pożarami.
Dania znosi od piątku wszystkie pozostałe ograniczenia związane z koronawirusem, jako pierwszy kraj UE. Oznacza to całkowity powrót do przedpandemicznej rzeczywistości. Jest to możliwe dzięki zaszczepieniu 73 proc. społeczeństwa.Dania zdecydowała się na zniesienie ostatnich ograniczeń, jakim był wymóg okazywania zaświadczeń o szczepieniu lub posiadania negatywnego testu na COVID-19. Obowiązywał on w klubach nocnych oraz na imprezach plenerowych i koncertach dla ponad 2 tys. widzów.
Austria wprowadzi w życie nowe restrykcje w związku ze skokiem zakażeń koronawirusem. Od środy 15 września wracają maski FFP2, a osoby niezaszczepione będą musiały liczyć się z dodatkowymi niedogodnościami. Kanclerz Austrii nie wykluczył również wprowadzenia trzeciej "przypominającej" dawki szczepień.Kanclerz Austrii Sebastian Kurz podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Wolfgangiem Muecksteinem przedstawili nowe restrykcje w obliczu wzrostu fali zachorowań. Dotkną również turystów, którzy planują podróż w najbliższym czasie.
Unia Europejska zaktualizowała listę państw, do których można bezpiecznie podróżować. Poza listą znalazło się kolejnych 6 państw: Stany Zjednoczone, Izrael, Kosowo, Liban, Czarnogóra i Macedonia Północna. Unia Europejska zdecydowała się na aktualizację listy z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w niektórych krajach. Obecnie na liście bezpiecznych państw znajduje się 17 krajów.
Morze od ponad tygodnia wyrzuciło na plaże Hiszpanii 4,5 tony martwych ryb. Władze Murcji zwróciły się do rządu centralnego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Na ośmiu plażach tego popularnego wśród turystów regionu obowiązuje zakaz kąpieli.Hiszpania. Mieszkańcy Murcji i przebywający tam turyści mogą napotkać na plażach setki tysięcy martwych ryb. Tamtejsze plaże mają być wręcz zasłane rozkładającymi się i cuchnącymi ciałami. Media społecznościowe obiegły zdjęcia i filmy, na których widać, nieprawdopodobną skalę tego zjawiska. Na ośmiu plażach tego turystycznego regionu konieczne było wprowadzenie zakazu kąpieli.
Czarnogóra zmienia zasady przekraczania granic. Od dzisiaj podróżni muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający przyjęcie co najmniej jednej dawki szczepionki przeciw Covid-19 lub negatywny wynik testu w stronę koronawirusa. Akceptowane są zarówno PCR, jak i antygenowe.Do dzisiaj podróżni wybierający się do Czarnogóry z Polski nie potrzebowali do wjazdu żadnych dodatkowych dokumentów dotyczących Covid-19. Rząd podjął jednak decyzję o zaostrzeniu restrykcji.
Rząd Portugalii zdecydował, że od poniedziałku zniesiony zostanie stan klęski żywiołowej wprowadzony w związku z pandemią Covid-19. Oznacza to poluzowanie niektórych restrykcji sanitarnych.Portugalia
Portugalia. W sobotę rano rozpoczął się strajk pracowników Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF). Doprowadził on do kolejek pasażerów na międzynarodowych lotniskach w całym kraju. Największe utrudnienia panują w porcie lotniczym w Lizbonie.Portugalia jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, a tamtejsze lotniska są często zatłoczone. Tym bardziej dotkliwe są obecne protesty, które doprowadziły do parogodzinnych kolejek do kontroli dokumentów.
Anglia łagodzi zasady wjazdu dla osób w pełni zaszczepionych na terenie Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych, podróżujące z krajów z tzw. żółtej listy. Od poniedziałku nie będą musiały odbywać obowiązkowej kwarantanny.Od 19 lipca z obowiązku kwarantanny po przyjeździe do Anglii z krajów tzw. żółtej listy zwolnieni są jedynie ci podróżni, którzy zostali w pełni zaszczepione w ramach brytyjskiego programu szczepień. Zmieni się to jednak w najbliższy poniedziałek.
Najbliższe dni mogą przynieść upalną pogodę w całej Europie, zwłaszcza na południu kontynentu. Termometry mogą pokazać nawet 45 stopni Celsjusza. Turyści na urlopach będą musieli zachować szczególną ostrożność.Pogoda na świecie staje się coraz bardziej upalna, częściej dochodzi także do ekstremalnych zjawisk pogodowych. Na przełomie lipca i sierpnia nad Europę ma nadciągnąć fala upałów, a temperatury mogą przekroczyć nawet 40 stopni.
Katastrofa samolotu akrobacyjnego T 28 Trojan, który wracał z pokazów, które odbyły się w Lesznie. Maszyna należała do znanej i popularnej grupy The Flying Bulls. Załoga wracała do Austrii, a rozbiła się niedaleko miejscowości Jickovice na terenie Czech. Zginął zarówno pilot, jak i pasażer. Samolot akrobacyjny T 28, należący do grupy The Flying Bulls, uderzył w ziemię niedaleko miejscowości Jickovice w CzechachMaszyna wracała z pokazów lotniczych w LeszniePodczas imprezy załoga nie zgłaszała problemów technicznych, pierwsze informacje o nich pojawiły się ok. 70 km od Pragi. W wyniku zdarzenia zginął pilot oraz pasażer obecny na pokładzieW poniedziałek rano media poinformowały o katastrofie samolotu akrobacyjnego, który w niedzielę wracał z pokazów w Lesznie. Maszyna wyleciała z Polski, a pierwsze problemy pojawiły się około 70 km od Pragi, podczas powrotu załogi do Austrii.
Polska znalazła się na w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej. Instytucja wydała zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób w związku z pandemią Covid-19. Są one oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach. Polska w całości została oznaczona na mapie Rady Europejskiej kolorem zielonym. Wiele państw członkowskich w dalszym ciągu pozostaje w strefie pomarańczowej. Lista dotyczy swobodnego przepływu osób. Opracowało ją Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
Cypr wpisał Polskę na zieloną listę krajów, w których jest niskie ryzyko zakażenia koronawirusem. Dla turystów oznacza to swobodne przekraczanie granicy tego kraju. Nie będzie już konieczne okazywanie testów na COVID-19 oraz odbycie kwarantanny. Nowe przepisy obowiązują od 17 czerwca.Polska została wpisana na zieloną listę CypruTuryści podróżujący na Cypr nie muszą od 17 czerwca okazywać negatywnych wyników testów na COVID-19 ani przechodzić kwarantannyNa lotniskach w Pafos oraz Larnace służby mogą wykonywać bezpłatne testy na losowo wybranych pasażerachCypr rozpoczyna sezon turystyczny i łagodzi obostrzenia dla urlopowiczów z wielu krajów. Jeszcze do niedawna Polska była oznaczona jako państwo pomarańczowe, jednak od dziś jesteśmy już na liście zielonej. Oznacza to możliwość swobodnego przekraczania granicy.
Na Korsyce zamykają kolejne plaże oraz wprowadzają zakaz kąpieli. Działania te mają związek z wyciekiem ropy naftowej ze statku. We wtorek na piasku pojawiły się kolejne plamy, ich usuwanie trwa już od niedzieli. Służby rozpoczęły śledztwo mające wyjaśnić przyczyny zdarzenia, a eksperci badają obecnie stan wody. Od niedzieli trwa usuwanie plam ropy naftowej, które pojawiły się w wodzie i na plażach na KorsyceSłużby zamykają kolejne plaże i wydają zakazy kąpieli. To kolejny problem turystycznego regionu, który traci urlopowiczówRozpoczęto dochodzenie, które ma na celu ustalenie źródła wycieku. Jak na razie nie wiadomo, jak do niego doszło Od niedzieli francuska marynarka wojenna usuwa plamy ropy z plaż i wody w okolicach Korsyki. Nie wiadomo, dlaczego doszło do wycieku ani kto za niego odpowiada. Z powodu zagrożenia zamykane są natomiast kolejne regiony, a władze wprowadzają zakazy kąpieli.
Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA oraz 7 innych krajów i terytoriów świata. Wiadomość przekazała agencja APA, powołująca się na decyzję ambasadorów krajów UE. Zgodnie z informacją, swobodny wjazd ma dotyczyć również osób, które nie przyjęły szczepienia przeciwko COVID-19. Nieznana jest jeszcze dokładna data wejścia przepisów w życie. Agencja APA informuje, że Unia Europejska zamierza otworzyć granice dla turystów z USA i 9 innych krajów i obszarów świataNa swobodny wjazd do państw Wspólnoty rzekomo liczyć będą mogły również osoby niezaszczepione. Dokładne przepisy jednak nie są jeszcze znaneObecnie Polacy nie mogą podróżować do USA w celach turystycznych. Obowiązuje zakaz przekraczania granicy tego krajuAgencja APA, powołująca się na RTL Today przekazała, że Unia Europejska wkrótce otworzy swoje granice dla turystów ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz nich na teren wspólnoty wjadą również podróżni z 7 innych krajów oraz terytoriów świata. Media podają, że w grę wchodzi „swobodny wjazd" na teren Wspólnoty.
Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków. Wielu turystów będzie mogło uniknąć obowiązkowej do tej pory kwarantanny, jeśli spełnią jeden z trzech warunków. Z izolacji zwolnieni będą ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz te, które okażą negatywny wynik testu na COVID-19. Kolejne kraje luzują obostrzenia graniczne dla Polaków. Ogłosiły to już m.in. Czechy i Słowacja, a teraz do tego grona dołączyła LitwaBez nakazu odbycia kwarantanny na Litwę wjadą ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz te, które okażą negatywny wynik na COVID-19Nowe przepisy obowiązują od poniedziałku 14 czerwcaLitwa dołączyła do krajów, które jeszcze przed wprowadzeniem tzw. paszportu covidowego, zdecydowały się na złagodzenie swoich przepisów granicznych. Od poniedziałku 14 czerwca kraj ten zwolni z obowiązkowej do tej pory kwarantanny try grupy turystów.
Słowacja poluzowała obostrzenia graniczne, jednak za nieprzestrzeganie zasad grożą wysokie kary. Turyści, którzy nie zarejestrują swojej podróży w systemie, mogą spodziewać się mandatu w wysokości 1,6 tys. euro oraz 14 dni kwarantanny. Słowacja zniosła część obostrzeń sanitarnych obowiązujących przy wjeździe do kraju. Turyści z krajów tzw. zielonej listy nie muszą przechodzić kwarantanny, jeśli spełnią określone warunkiPrzy wjeździe konieczne jest m.in. zarejestrowanie się na stronie Korona.gov.sk/en/ehranica. Trzeba podać tam szczegółowe dane osobowePodróżni, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą liczyć się z poważnymi karami. Będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę oraz zapłacić mandat w wysokości 1,6 tys. euroKażda osoba wybierająca się na Słowację, powinna dokładnie zapoznać się z nowymi zasadami przekraczania granic. Przepisy w zmienionej formie obowiązują od wczoraj i zgodnie z nimi, turyści przyjeżdżający z krajów tzw. zielonej strefy, nie muszą przechodzić kwarantanny, jeśli spełnią określone warunki. Konieczna jest m.in. rejestracja na stronie Korona.gov.sk/en/ehranica/.
Rada UE zaktualizowała w poniedziałek zalecenia dotyczące podróży. Jak poinformowano w komunikacie, osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy nie powinny podlegać obowiązkowym testom lub kwarantannie. Państwa członkowskie mogą skorzystać jednak z „hamulca bezpieczeństwa".Nowe zalecenia dotyczą osób zaszczepionych i ozdrowieńcówSkorzystają również dzieci podróżujące z nimiPaństwa członkowskie mają do dyspozycji „hamulec bezpieczeństwa"Podróże po Unii Europejskiej mogą stać się dużo łatwiejsze po najnowszej zmianie zaleceń Rady UE. W poniedziałek ogłoszono najnowsze wytyczne, zgodnie z którymi niektórzy mogą być zwolnieni z obowiązkowych testów i kwarantanny.
Czechy i Słowacja zmieniają od poniedziałku 14 czerwca przepisy graniczne. Oba te kraje poluzowały obostrzenia, choć nadal turystów obowiązują pewne ograniczenia w niektórych kwestiach. Przed wyjazdem należy dokładnie zapoznać się z aktualnymi przepisami. Osoby zaszczepione mogą liczyć na swobodny wjazd zarówno do Czech, jak i na SłowacjęDo obu tych krajów Polacy mogą obecnie wjechać bez ważnej przyczyny. Oznacza to możliwość podróży o charakterze turystycznymCzechy wpisały nasz kraj na zieloną listę, co oznacza, że możemy przekraczać tę listę bez żadnych ograniczeńOd 1 lipca ma obowiązywać europejski certyfikat covidowy, coraz więcej krajów decyduje się więc na stopniowe łagodzenie obostrzeń. Takie kroki podejmują również Czechy oraz Słowacja, co z pewnością będzie dobrą wiadomością dla turystów.
Niemcy przygotowują się do zniesienia obostrzeń dla podróżnych z zagranicy. Tamtejszy minister spraw zagranicznych ogłosił, że nowe przepisy będą obowiązywały już od 1 lipca i będą dotyczyły większości krajów na świecie. Wyjątek stanowiły będą jedynie państwa, w których sytuacja pandemiczna wciąż jest niepokojąca. Niemcy od 1 lipca znoszą ograniczenia dla turystów przyjeżdżających z zagranicyWyjątkiem będą te państwa, w których poziom liczby zakażeń COVID-19 jest wysoki lub występuje wiele przypadków zachorowań na nowe odmiany chorobySwobodnie do Niemiec wjadą ci podróżni, którzy wylegitymują się zielonym certyfikatem czy okażą negatywny wynik testu na COVID-19Minister Spraw Zagranicznych Niemiec, Heiko Maas, ogłosił w piątek plan znoszenia obostrzeń granicznych. Mają one zniknąć 1 lipca, a więc w dzień wprowadzenia europejskiego zielonego certyfikatu, czyli tzw. paszportu szczepionkowego. Niemcy tego dnia otworzą się nie tylko na kraje członkowskie Unii Europejskiej, ale również inne państwa z całego świata. Warunkiem będzie stabilna sytuacja pandemiczna oraz spełnienie pewnych warunków.
Podróże po Europie będą o wiele łatwiejsze dla osób zaszczepionych. Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej doszli do porozumienia w sprawie luzowania obostrzeń. Turyści, którzy przyjmą preparat, będą zwolnieni z kwarantanny i robienia testów na COVID-19. Parlament Europejski zatwierdził już wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowychAmbasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej wyjawili dziś, że zawarto porozumienie w sprawie ułatwień, które mają dotyczyć zaszczepionych turystówOsoby, które przyjmą preparat, będą mogli uniknąć kwarantanny po przekroczeniu granic oraz konieczności wykonania testów na koronawirusaDzisiaj w mediach pojawiła się wiadomość, która ucieszy wszystkie osoby planujące podróże w czasie tegorocznych wakacji. Każdy, kto się zaszczepił, prawdopodobnie będzie mógł uniknąć kwarantanny oraz obowiązku robienia testu na obecność COVID-19. Wiadomość o porozumieniu ambasadorów państw członkowskich przy UE ogłosiła portugalska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Prawdopodobnie nowe zasady wejdą w życie w tym samym terminie, co tzw. paszporty szczepionkowe, czyli 1 lipca.
Francja zdecydowała się otworzyć granice dla zagranicznych turystów, którzy przyjęli pełne szczepienie przeciwko koronawirusowi. 9 czerwca kraj lubianych przez Polaków wpisał nas na tzw. zieloną listę. Szczepieni podróżni nie będą musieli robić testów na COVID-19. Francja 9 czerwca dołączyła do grona państw, które otworzyły swoje granice dla zaszczepionych turystówWszystkie kraje zostały podzielone na trzy kategorie, związane z zagrożeniem pandemicznym. Polska jest na liście zielonejZaszczepieni turyści z Polski nie będą musieli okazywać na granicy negatywnego wyniku testu na COVID-19Wraz ze zbliżającym się terminem wprowadzenia tzw. europejskich paszportów szczepionkowych, coraz więcej państw decyduje się na otwarcie granic dla zaszczepionych turystów. 9 czerwca do grona tych krajów dołączyła również Francja. Przypomnijmy, że Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie zielonych certyfikatów. Planowo wszystkie państwa mają rozpocząć ich uznawanie od 1 lipca.
Ukraina ogłosiła wprowadzenie nowych zasad wjazdu dla obcokrajowców. Wiadomość potwierdził rzecznik straży granicznej, Andrij Demczenko. Od 9 czerwca wjechać na teren tego kraju będą mogły nie tylko osoby przedstawiające negatywny wynik testu PCR, ale też badanie antygenowe lub przyjęcie pełnej dawki szczepionki. Ukraina łagodzi przepisy graniczne dla podróżnych z zagranicyGranicę przekroczą osoby, które zaszczepią się pełną dawką preparatu, będą miały negatywny wynik testu PCR lub antygenowegoAby wjechać na Ukrainę, konieczne jest również wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnegoZmianę przepisów granicznych ogłosił na łamach portalu Ukraińska Prawda rzecznik straży granicznej Ukrainy, Andrij Demczenko. Zgodnie z jego słowami, zasady te będą od 9 czerwca 2021 roku łagodniejsze niż do tej pory. Zwiększy się na przede wszystkim liczba sposobów na przekroczenie granicy. Do tej pory wjechać tam mogli tylko ci turyści, którzy okazali negatywny test typu PCR na obecność COVID-19.
Parlament Europejski podjął decyzję ws. wprowadzenia w życie paszportów szczepionkowych. Eurodeputowani wyrazili zgodę na uruchomienie międzynarodowego dokumentu, który ma ułatwić przekraczanie granic krajów członkowskich. Certyfikaty mają zostać uruchomione 1 lipca. Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził wprowadzenie certyfikatów szczepionkowychNowy dokument ma ułatwić przekraczanie granic krajów związkowych Wspólnoty, a co za tym idzie, m.in. wspomóc europejską branżę turystycznąCertyfikaty mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez kolejnych 12 miesięcy. Ułatwią podróże ozdrowieńcom, osobom zaszczepionym oraz tym, które wykonały test na COVID-19W wyniku pandemii koronawirusa światowy sektor turystyczny pogrążył się w kryzysie, a paszport szczepionkowy ma być jednym ze sposobów wyjścia z trudnej sytuacji. Debaty nad nowym dokumentem trwają już od kilku miesięcy, ale w końcu zapadła oficjalnie jedna z najważniejszych decyzji w tej sprawie. Parlament Europejski w środę głosował nad zatwierdzeniem projektu wprowadzenia w życie tzw. paszportów szczepionkowych. 546 eurodeputowanych było za a 93 przeciw. Wstrzymało się 51 polityków. Oznacza to, że nowy dokument oficjalnie wejdzie w życie 1 lipca.
Hiszpania zmienia zasady wjazdu dla turystów przybywających z państw znajdujących się na liście regionów ryzyka. Znajduje się tam również Polska. Od poniedziałku 7 czerwca negatywnego wyniku testu na COVID-19 nie muszą okazywać osoby w pełni zaszczepione. Hiszpania wymaga od przyjezdnych okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19, zaświadczenia o szczepieniu lub przechorowaniu koronawirusaOd 7 czerwca testu nie muszą pokazywać osoby w pełni zaszczepioneOd przyjęcia preparatu do przekroczenia granicy bez testu musimy upłynąć 15 dni. Swobodnie wjadą również ozdrowieńcyHiszpania jest jednym z krajów Europy, których turystyczny potencjał jest szczególnie doceniany przez podróżnych z całego kontynentu. 9 maja kraj ten zniósł stan wyjątkowy i rozpoczął przygotowania do sezonu wakacyjnego. Tamtejszy rząd głośno promuje lokalną turystykę i zapewnia, że podróżni z innych krajów będą mieli zapewnione bezpieczeństwo sanitarne w czasach pandemii. Zmieniono również zasady wjazdu do Hiszpanii turystów przybywających z państw, które zostały ujęte na liście regionów ryzyka. Znajduje się na niej również Polska.
Słowenia od 5 czerwca zniosła wszelkie wymogi wjazdowe dla Polaków. Nie jest już konieczne wykonanie testów na koronawirusa przed przyjazdem do tego kraju ani odbycie kwarantanny. Wyjątek stanowią mieszkańcy dwóch województw.Słowenia dołącza do krótkiej listy państw, gdzie można podróżować bez żadnych ograniczeń. Niestety, mieszkańcy Wielkopolski i Opolszczyzny na razie nie będą mogli skorzystać z ułatwienia w podróżowaniu.
Unia Europejska wprowadza nowy zakaz, który będzie dotyczył wszystkich białoruskich linii lotniczych. Od północy z piątku na sobotę przewoźnicy z Białorusi nie będą mogli przelatywać przez przestrzeń powietrzną Wspólnoty, a także lądować na lotniskach znajdujących się na terenie UE. Zmiany te mogą wywołać gigantyczne zmiany w rozkładach lotów. Białoruskie linie lotnicze od północy z piątku na sobotę nie będą mogły przelecieć przez przestrzeń powietrzną WspólnotyNiedozwolone będzie również ich lądowanie na lotniskach znajdujących się na terenie UEWcześniej Unia Europejska zapowiadała już takie sankcje. Są one odpowiedzią na porwanie przez białoruskie władze samolotu Ryanair, na którego pokładzie znajdował się znany opozycjonistaUnia Europejska pod koniec maja zapowiedziała nałożenie sankcji na Białoruś. Miała to być odpowiedź na działanie tamtejszych władz, w ramach którego zmuszono samolot Ryanair do lądowania w Mińsku. Docelowo leciał do Wilna. Jak się okazało, na białoruskim lotnisku zaaresztowano jednego z pasażerów - Romana Pratasiewicza, znanego białoruskiego opozycjonistę. Takie działania potępiło wielu europejskich przywódców. W ramach sankcji białoruscy przewoźnicy będą mieli zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną wspólnoty oraz lądowania na lotniskach znajdujących się na terenie UE.
Cypr wpisał dzisiaj Polskę na pomarańczową listę krajów. Wcześniej nasz kraj określany był jako państwo „wysokiego ryzyka epidemicznego". Zmiana oznacza złagodzenie obostrzeń - od teraz na granicy będzie trzeba okazać tylko jeden wynik testu na COVID-19, a nie dwa, jak było do tej pory. Polska trafiła na pomarańczową listę krajów CypruWcześniej byliśmy na liście czerwonej. Od 3 czerwca Polaków obowiązują łagodniejsze przepisy graniczneTuryści, którzy nie są zaszczepieni, będą musieli przed podróżą wykonać jeden test na obecność koronawirusaW ostatnich dniach kwietnia władze Cypru zapowiedziały zmianę statutu epidemicznego Polski. Wcześniej znajdowaliśmy się na czerwonej liście wysokiego ryzyka, a od 3 czerwca nasz status zmienił się na pomarańczowy.