Turysci.pl
people-gaa110e094 1280

fot. Pixabay/ useche70

Europejskie państwa wprowadzają zakazy lotów. Powodem nowa mutacja koronawirusa

27 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 12 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Komisja Europejska proponuje wstrzymanie lotów z i do państw południowej Afryki. Część europejskich krajów zdecydowała się jednak wdrożyć zakaz od razu. Decyzja spowodowana jest wykryciem nowej mutacji koronawirusa.

Najszybciej na informację o nowej mutacji koronawirusa zareagowały m.in. Izrael i Wielka Brytania, które zamknęły swoje granice dla podróżnych z państw południowej Afryki. W ich ślady idą teraz kraje Europy.

sylwester

Zakopane: Polacy masowo odwołali przyjazd na Sylwestra. Poznaliśmy powód

CZYTAJ DALEJ

Nowa mutacja koronawirusa

Nowy wariant koronawirusa odkryty w Republice Południowej Afryki wzbudza uzasadnione obawy naukowców, według których jest to najgroźniejsza z dotychczas odkrytych mutacji. Jak dodają, może (ale nie musi), być ona odporna na szczepionki.

W związku z niepokojącymi doniesieniami niektóre kraje postanowiły przywrócić zakazy lotów. Najszybciej zareagowała Wielka Brytania, która od piątku od godziny 12 zawiesiła połączenia lotnicze z RPA, Namibią, Zimbabwe, Lesotho i Eswatini.

Podobny zakaz może też wprowadzić cała Unia Europejska, o czym poinformowała wczoraj szefowa KE Ursula von der Leyen. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Kraje Europy wprowadzają zakazy lotów

Część państw Unii Europejskiej nie czekało jednak na decyzje z góry. Śladami Wielkiej Brytanii poszły Włochy, które wprowadziły zakaz przyjazdów ludzi z tych samych krajów, dodając jeszcze do listy Mozambik. Blokada ta dotyczy osób, które przebywały w tych krajach przez ostatnie 14 dni.

Podobne rozwiązania od soboty mają wprowadzić Czesi oraz Niemcy, którzy poinformowali, że z RPA do ich kraju mogą podróżować tylko obywatele Niemiec.

Zakaz lotów z południowej Afryki wprowadziła również Francja, jednak jak na razie tylko na 48 godzin (w oczekiwaniu na ogólnounijny zakaz). Natomiast Hiszpania zawiesiła połączenia lotnicze z RPA i Botswaną.

Nowy wariant dotarł do Europy

Niestety, pojawieniu się nowej mutacji w Europie nie dało się zapobiec. Belgia podczas konferencji informującej o zakazie lotów z RPA poinformowała, że ma już pierwszy przypadek nowego wariantu koronawirusa w UE. Zakażona osoba miała pozytywny wynik testu 22 listopada i nie chorowała wcześniej na COVID.

Wirus dotarł także do Holandii, gdzie na pokładzie dwóch samolotów z RPA: z Kapsztadu i Johannesburga, przyleciało co najmniej 61 osób zakażonych nową mutacją. Warto wspomnieć, że na obu pokładach było w sumie 600 pasażerów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Fly4Free, RMF24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Cypr łagodzi restrykcje wjazdowe. Skorzystają zaszczepieni i ozdrowieńcy

Czytaj więcej >
świeczka

Europa

Tragedia w Alpach Francuskich. Pięcioletnia dziewczynka zginęła na miejscu

Czytaj więcej >

Europa

Samoloty Ryanair omal nie zderzyły się na pasie startowym. Po dwóch latach lotnisko w Maladze przedstawiło raport

Czytaj więcej >

Europa

Watykan zaostrza restrykcje. Dotkną również turystów

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy. Polak zamknął się w toalecie i na gapę podróżował pociągiem. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >

Europa

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Skorzystają zaszczepieni turyści

Czytaj więcej >